Hrob Duschekovcov v Malackách

Pri príležitosti sviatkov, keď si pripomíname zosnulých, prinášame  opäť krátky článok o jednom z významných hrobov na starom cintoríne v Malackách. Hrob obchodníkov Josefa a Moniky Duschekovcov siaha do čias rakúsko-uhorskej monarchie.

Čítať ďalej

Stvorenie sveta v Malackách

Monumentálna plastika s názvom Stvorenie sveta zdobí Záhorácku ulicu v Malackách už 35 rokov. Jej autorom je významný sochár Alexander Trizuljak, ktorého najslávnejším dielom je Víťazný vojak na na bratislavskom Slavíne.

Čítať ďalej

Hrob Pölzmannovcov na starom cintoríne v Malackách

Starý cintorín v Malackách v minulosti siahal od vstupu po hlavný kríž. Rozšírenie severným smerom nastalo v druhej polovici 19. storočia. Táto časť sa zapĺňala postupne a ľudí z “lepších” rodín pochovávali pri hlavných cestičkách, ktoré vychádzali od hlavného kríža. Dodnes je zachovaných veľa pôvodných náhrobkov, jedným z nich je hrob niekdajšieho malackého hostinského a staviteľa dnešného Hotela Tatra Jozefa Pölzmanna. 

Čítať ďalej
Pálffyovský kríž

Pálffyovský kríž zo zámockej kaplnky v Malackách

Pálffyovci vlastnili mnoho väčších či menších sídel, vo väčšine mali aj súkromné kaplnky. V tomto článku sa venujeme pálffyovským zámockým kaplnkám v Malackách a Marcheggu a oltárnej plastike Ježiša Krista, ktorá zrejme bola v priebehu času v oboch mestách. 

Čítať ďalej

Pálffyovské tehly v Malackách

Prinášame prehľad značiek používaných na pálffyovských tehlách v Malackách. Zároveň článok ukázuje príklady objektov, kde sa dané tehly našli. Využili sme aj informácie z galérie tehál Laterárius a stránky Tehlárium, obrázky sú z našich zdrojov. Keďže archívny výskum nedospel do takého štádia, aby sme mohli značky jednoznačne zaradiť, zostáva nám interpretácia podľa iniciálok – a teda ide väčšinou len o dohady. Čas ukáže, či a nakoľko sme predpokladali správne.

Čítať ďalej

Najstaršie hodiny v Malackách

Meranie času má svoje korene hlboko v staroveku. Hodiny dnešného typu, ktoré odrátavajú dvanásť, resp. 24 hodín, sa využívajú od stredoveku. Takéto hodiny boli väčšinou v exteriéri na vežiach kostolov alebo verejných budov. V Malackách boli takéto verejné hodiny minimálne od začiatku 18. storočia.

Čítať ďalej

V kryptách Čierneho kláštora je obnovená expozícia

Krypty pod františkánskym kostolom sú po kaštieli druhou najnavštevovanejšou pamiatkou v Malackách. S obľubou ich navštevujú všetky generácie návštevníkov, od najmenších škôlkárov až  po seniorov. Inak tomu nebolo  ani tento rok.

Čítať ďalej

Zaostrené na veterné koruhvy malackého zámku

Veterné koruhvy mali pôvodne za úlohu ukazovať smer vetra. Plnili teda meteorologickú úlohu, v starších časoch pomáhali pri krátkodobých predpovediach počasia. Je zrejmé, že sa k tomu neskôr pridala aj estetická funkcia. Veterníky sa začali používať na najvyšších miestach budov ako architektonické ozdobné prvky. Niektoré boli aj nositeľmi informácií – ak obsahovali letopočty, skratky textov alebo obrázky s výpovednou hodnotou.

Čítať ďalej

Hrob Antona Polakoviča na starom cintoríne v Malackách

Ľudia, ktorí sa stretávali počas života, odpočívajú vedľa seba, v susedných hroboch. Vyše storočné hroby na starom cintoríne v Malackách ukrývajú zaujímavé príbehy.  Taký bol aj príbeh malackého okresného lekára dr. Antona Polakoviča a jeho syna, športového funkcionára Maximiliána.  Čítať ďalej