Mapovali sme tretí ročník vyhlásenia najlepších športovcov mesta za rok 2OO7

V piatok 4. apríla sa v Košiciach hral tretí finálový zápas v extralige hokeja. V Malackách sa v tom čase v Spoločenskom dome Mestského centra kultúry odovzdali ocenenia najlepším športovcom a najlepším kolektívom Malaciek za ich reprezentáciu nášho mestečka v roku 2007. Nechýbali sme pri slávnostnom akte, ktorý trval hodinu a počas ktorého sme videli známe i menej známe tváre malackých športovcov. Braňo Orth, tréner basketbalistov, nám v nedávnom rozhovore povedal, že v Malackách sa vybudovala široká základňa športu ako takého. „S výnimkou ľadového hokeja, gymnastiky a niektorých netradičných športov ako bejzbal, softbal alebo kriket máme v Malackách zastúpených mnoho športových odvetví, najmä tie najpodstatnejšie ako futbal, basketbal, volejbal, atletika, hádzaná atď.“ Iná otázka je, na akej úrovni sa všetky tieto športy v Malackách vykonávajú. Mnoho klubov hráva len krajské, okresné a oblastné súťaže (hokejbal, futbal) alebo združuje najmä v drvivej väčšine rekreačných športovcov, ako malacké cyklistické kluby, turisti a spol. Komisia športu, ktorá spadá pod Komisiu školstva a sociálnych vecí Mestského zastupiteľstva to má neraz ťažké pri výbere najlepších. Neraz vznikajú okolo výsledkov ankety spory a dohady, či je ocenenie v správnych rukách a či komisia rozhodovala objektívne… Malacké pohľady mapovali situáciu a budú radi, pokiaľ pridáte do diskusie vaše názory a postrehy, prípadne nespokojnosť s výsledkami ankety.

Privítala nás tmavá sála spoločenského domu. Väčšina hostí, športovcov, novinárov a divákov už sedela na svojom mieste v družnej debate. Tma, ktorá sa v miestnosti rozlievala nás prekvapila. Ale, proti gustu organizátorov žiaden dišputát…

Chvíľu po našom príchode sa rozľahla sálou malacká hymna a potom vystúpila na pódium moderátorka večera Janka Pagáčová. Už sa pomaly stáva tradíciou, že slávnosť moderuje ona. Za jej chrbtom už čakali poháre, ktoré mali predstavovať pomyselnú vďaku mesta svojim reprezentantom. Taktiež tradične sa usporiadatelia rozhodli vyzdobiť steny okolo pódia symbolmi mesta, ale najmä športovými dresmi vo farbách zástavy Malaciek. Celá ceremónia sa niesla vôbec v duchu tradícii, od ktorých sa zrejme už nikdy neupustí…

Prvý na pódium vystúpil predseda komisie školstva a sociálnych vecí a človek, ktorý sa v malackom športe dlho aktívne angažuje Anton Pašteka. V úvode ospravedlnil neúčasť primátora mesta, ktorý vraj nebol zdravotne v poriadku a tak sa ceremónie nezúčastnil. Potom už moderátorka večera pozvala na pódium prvého významného hosťa večera, poslanca mestského zastupiteľstva, člena komisie školstva a sociálnych vecí a známeho malackého lekára Mariána Haramiu. Haramia odovzdal ocenenia piatim mládežníkom.

Odovzdávanie sa nieslo v trochu komickom duchu. Niekoľko ocenených sa slávnosti nezúčastnilo. Malackí atléti, až na Katku Ďuricovú, odleteli na sústredenie do Španielska, ďalší chýbali z iných, bližšie nešpecifikovaných dôvodov. Na pódiu sme tak pomaly mali viac rodičov, sestier, bratov a vôbec príbuzných, ako samotných športovcov.

Prvým oceneným mládežníkom bol atlét Ján Beňa, toho času na sústredení v Barcelone. Ocenenie prevzala jeho matka. Beňa bol minulé leto v Ostrave na majstrovstvách sveta atlétov do 17 rokov. Nebyť zaváhania počas rozbehu na svojej 8OO metrovej trati, mohol byť vyššie, než len na tridsiatom mieste. Byť tridsiatym na svete však nemôže byť len tak niekto a ocenenie mu preto právom patrí.
Ocenený Ján Beňa na odovzdávaní chýbal, nachádzal sa na sústredení v Španielsku. Tento záber je z iného zahraničného sústredenia v Tunisku. Foto: http://www.acmalacky.estranky.cz/

Ani v tomto prípade nevystúpil na pódium ocenený. Trofej pre volejbalistu Petra Michaloviča, ktorý hosťuje v Trenčíne, prebrala z rúk Mariána Haramiu jeho sestra. Podľa slov prezidenta Volejbalového oddielu Strojár Malacky Dušana Rusnáka Michalovič je: „Hráč v ktorom vidím veľkú perspektívu pre malacký volejbal, či už v plážovom alebo klasickom volejbale, pokiaľ sa mu budú vyhýbať zranenia.“ Michalovič zatiaľ bodoval v plážovom „beach“ volejbale, v ktorom sa stal majstrom SR do 18 rokov so spoluhráčom Matejom Herichom. Na základe toho sa zúčastnil majstrovstiev Európy do 18 rokov (13. miesto) a majstrovstiev sveta do 19 rokov (25. miesto).

V bielom tričku – to je on! Fotografia z oceňovania najlepších volejbalistov Malaciek za rok 2007. Všimnite si hrdý výraz prezidenta volejbalového oddielu Dušana Rusnáka, vľavo. Foto: F. Fiľakovský, zdroj http://www.volleymalacky.sk/


Kto je toto? Vodný motorista. Šport, ktorý istotne neprekoná v popularite Formulu 1, ale pre niektorých fanúšikov je neoddeliteľnou súčasťou motoristického športu. Štrnásťročný Peter Štefanovič triumfoval v roku 2007 na majstrovstvách SR v kategórii žiaci FORMULE FUTURE. Zožal i medzinárodné úspechy, bol tretí na majstrovstvách Európy v Českej republike a šiesty na majstrovstvách sveta v Nemecku. FORMULE FUTURE sa považuje za prechodový mostík medzi mládežníckou a seniorskou kategóriou. Peter prišiel na vyhlasovanie v tričku s nápisom pole position, čo znamená niečo ako „prvé miesto na štartovej pozícii“. Symbolické…

Pohľad do minulosti. Štefanovič bol minulý rok na oceňovaní najlepších športovcov mesta za rok 2006 vyhlásený podľa ankety Malackého hlasu za najobľúbenejšieho športovca. A taktiež figuroval v pätici najlepších…

Na vyhlásenie prišla i sympatická a talentovaná reprezentantka Slovenska v stolnom tenise Lucia Truksová. Dcéra známeho malackého stolného tenistu Jaromíra Truksu (ktorý bol taktiež na vyhlásení), získala na majstrovstvách SR v Starej Ľubovni v kategórii mladších žiačok bronz v dvojhre a striebro v štvorhre. Spolu s kolegyňami z reprezentácie sa pripravuje na premiérové Olympijské hry mládeže v Singapure v roku 2010. Je to sympatický projekt Medzinárodného olympijského výboru, ktorý má takýmto spôsobom pripravovať mladým športovcom podmienky na Olympijské hry, na ktoré by sa v budúcnosti mohli prebojovať. Či sa na skutočnú olympiádu dostane Lucia, uvidíme. Zatiaľ môžeme len držať palce…

Poslednou do päťky najlepších mládežníkov zaradili podľa všeobecného očakávania atlétku Alexandru Štukovú. Tú nedávno Malacké pohľady podrobili krížovému výsluchu a výsledky rozhovoru sme priniesli v článku (tuším to bolo vo februári). Tak ešte raz – Sandra zaznamenala kardinálny úspech na majstrovstvách sveta sedemnásťročných v Ostrave, keď v behu na 400 metrov finišovala na treťom mieste. Vzhľadom na to, že v tomto behu bežalo niekoľko budúcich skvelých atlétok, je jej úspech na slovenské a najmä na malacké pomery zásadný. Na rovnakej scéne triumfovala i na Európskych olympijských hrách mládeže v Belehrade a majstrovstvách Európy klubových družstiev v drese Brna. Inak stihla povyhrávať množstvo pretekov na Slovensku, vrátane majstrovstiev Slovenska. Sandra je už tradičnou účastníčkou vyhlasovaní najlepšieho športovca mesta, tento rok to bolo už tretíkrát. Ocenenie za ňu prevzal otec.

S prezidentkou Slovenského atletického zväzu a niekdajšou reprezentantkou Máriou Mračnovou a s vlajkou EÚ za chrbtom počas vyhlasovania najlepších štvorstovkárok na majstrovstvách SR dospelých v Dubnici.


Po mládežníkoch sme sa dozvedeli mená piatich seniorských športovcov. Na pódium vystúpil opäť Anton Pašteka, aby odovzdal ocenenia. Po ňom vystúpala po schodíkoch ďalšia zástupkyňa (matka) atlétky Barbory Šimkovej. Tá sa zúčastňovala na národných i medzinárodných pretekoch. V uplynulom roku triumfovala najmä v hale, kde vybojovala na majstrovstvách SR dospelých dve zlaté medaily v najkratších disciplínách, na šesťdesiatke i dvojstovke. V Dubnici na majstrovstvách SR vonku v rovnakej kategórii zvíťazila na stovke a dobehla druhá v behu na 200 metrov. Podobne, ako Sandra Štuková, reprezentovala Brno na majstrovstvách Európy klubových družstiev. V behu na sto metrov tam dobehla siedma.

V dobe odovzdávania ocenení trénovala v Španielsku. Fotografia z vyhlasovania najlepších pretekárok na v behu na sto metrov v Dubnici v minulom roku. Porazila tu svoju vážnu rivalku Eriku Bršelovú, vľavo.

Jedinou atlétkou, ktorá bola v sále spoločenského domu prítomná bola diaľkárka (nie vytrvalostné behy, ale skok do diaľky) a trojskokanka Katarína Ďuricová. Bronzová z halových majstrovstiev SR v Bratislave a majsterka krajiny na juniorskom šampionáte v Košiciach. Je to na zlosť, že atletika žne v Malackách najviac slávy. Najmä pre tých, ktorí sa potom sťažujú, že médiá dávajú atlétom nespravodlivo mnoho priestoru. A Katkou Ďuricovou úspechy atletiky v piatok večer nekončili. Ale nepredbiehajme…

Vodný motorizmus sa dočkal ocenenia aj v seniorskej kategórii. Dívate sa na vicemajstra SR v kategórii T 850, tretieho z majstrovstiev Európy a štvrtého z majstrovstiev sveta. Okrem toho získal druhé miesto na podujatiach Castrol Cup a Pohár priateľstva. Emil Jung je niekdajší majster Európy z rokov 1994 a 1997 v inej kategórii HR 1000 (inak, tie názvy nám žiaľ nehovoria vôbec nič).

Pri pohľade na Denisa Tanglmayera je jasné, že sa nedívame na žiadneho reprezentanta v maratóne. Denis je kulurista, majster Slovenska v kategórii juniorov v trojboji a v tlaku na lavičke. V rovnakej disciplíne zvíťazil na Veľkej cene Trenčína. Na európsky šampionát sa nedostal pre nedostatok financií. Takže, sponzori, zbystrite pozornosť, máte tu jedného adepta, ktorému by asi nezaškodilo finančne pomôcť a neuškodilo by to možno ani vám. V kuloároch kulturistiky, fitness a body fitness je meno Tanglmayer všeobecne známe a rešpektované. Len, žiaľ, tento šport sa ani náznakom nepodobá futbalu alebo hokeju, možno i preto vznikajú problémy s financiami. Kto vie…

Na ceremoniáli sa nemohol zúčastniť ani boxer Juraj Kimlička. 21-ročný člen RTJ Malacky sa stal vicemajstrom Slovenska v seniorskej hmotnostnej kategórii do 64 kilogramov. Zúčastnil sa viacerých turnajov na Slovensku i v zahraničí, kde predvádzal sympatické výkony. Do povedomia širšej verejnosti prenikol najmä svojou účasťou na majstrovstvách sveta kadetov v Bukurešti v roku 2003, kde však vypadol v prvom kole. Na slávnostné odovzdávanie prišla jeho matka.
Kimlička na archívnej fotografii na webovej stránke svojho klubu RTJ Malacky, http://www.boxclubma.szm.sk/

Po jednotlivcoch v mládežníckej i „dospeláckej“ kategórii sa prešlo k trom najlepším družstvám. V tejto kategórii sa na vek nehľadí. A preto sem tam príde k nejakému tomu konfliktu názorov medzi členmi komisie a športovcami. Je otázka, či je lepší ten, kto súťaží „len“ v mládežníckej kategórii a je prvý, ako ten, čo skončí v druhý v elitnej, seniorskej kategórii. Názory sa rôznia a preto radšej v žiadnej kategórii nevyhlasujú poradie športovcov, ale len vymenujú tých najlepších, aby to v Malackách neskončilo vojnou medzi športovými klubmi.

Odovzdať ocenenia najlepším kolektívom prišiel prednosta Obvodného úradu v Malackách Ladislav Balla. Ako prvých si zavolal k sebe volejbalistov, konkrétne prezidenta volejbalového oddielu Strojár Malacky Dušana Rusnáka. Mužstvo volejbalistov, ktorého hráčom je i samotný prezident skončilo v uplynulej sezóne na šiestom mieste v slovenskej extralige mužov. To je z hľadiska malackého volejbalu najväčší úspech.

Pohár skončil i v rukách starších žiakov (15 roční a mladší) Československej futbalovej akadémie v Malackách, konkrétne v rukách Jána Kuboviča (na obrázku), prezidenta klubu. Žiacky výber vybojoval na populárnom mládežníckom, celoslovenskom turnaji Nike Premier Cup tretie miesto. ČSFA je zaujímavý projekt, ktorý má pripravovať v spolupráci s poprednými európskymi mužstvami mladých a nádejných futbalistov na ich budúcu kariéru. Zatiaľ to s futbalom na Slovensku príliš nevychádzalo, dajme teda akadémii šancu. Už teraz sa hlásia niektoré úspechy a už teraz z akadémie odchádzajú do zahraničných klubov hráči, ktorí futbal chcú hrávať profesionálne.

Posledným tímom boli vlastne len traja ľudia. Ale i tí už vlastne tvoria tím a tak boli nominovaní a ocenení. Ich mená sú Samuel Novota, Andrej Slováčik a Eduard Brychta a na vyhlasovaní vystupovali ako družstvo starších žiakov, ktorí na majstrovstvách Slovenska družstiev v Košiciach obsadili prvé miesto. Inak trojlístku Slováčik, Novota a Brychta sa darilo i individuálne, Slováčik získal bronz v dvojhre, v štvorhre sa tešil z bronzu i so svojimi kamarátmi, Novotom a Brychtom. Ocenenie prišiel prevziať Samuel Novota.

Potom prišli hviezdne chvíle našej známej, redaktorky Malackého hlasu Lucie Vidanovej. Malacký hlas pravidelne vyhlasuje súťaž o najobľúbenejšieho športovca a kolektív mesta. Lucia, ako zástupkyňa redakcie sa zhostila milej úlohy. Je to opäť na zlosť, že aj väčšina Malačanov (ak berieme na zreteľ hlasovanie ľudí), si myslí, že atléti sú i najsympatickejší športovci. Lebo výsledky hovoria jasne, medzi jednotlivcami sa najobľúbenejšou športovkyňou stala Alexandra Štuková – atlétka. A atléti z AC Malacky boli vyhlásení ako najobľúbenejší kolektív mesta. Možno za to môžu médiá, ktoré dávajú atlétom príliš mnoho priestoru… (podľa niektorých spoluobčanov)
Ocenenie za Štukovú opäť prevzal jej otec, ocenenie pre AC Malacky matka Jána Beňu.

Organizátori nechcú zverejňovať koľko hlasov dostal ktorý športovec alebo kolektív. Zrejme účasť na hlasovaní nie je príliš vysoká. A priznajme si, Štuková nie je Fico a AC nie sú SMER, tak, kto by v tomto meste s výnimkou priateľov alebo rodinných príbuzných športovca hlasoval? A dvojnásobne to platí pri ostatných športových kluboch.

Víťaz ďalšej súťaže mladých kolektívov. Tentoraz však nejde o šport, ale o hudbu, Bystrík je víťaz Coca-Cola Pop star – súťaže začínajúcich kapiel. Túto súťaž vyhrala napríklad Zuzana Smatanová…

Porovnanie ročníkov 2006 a 2OO7 odovzdávania ocenení Najlepší športovci mesta Malacky

Niektorých športovcov sme videli vystúpiť na pódium i minulý rok, iných sme poriadne ani nepoznali.

Ocenení za rok 2006 i 2007 :

juniori:

Alexandra Štuková – atletika

Peter Štefanovič – vodný motorizmus

Ocenení len za rok 2006:

Adam Kurák – basketbal

Dávid Klíma – box

Ondrej Papiernik – džudo

Seniori:

Ocenení za rok 2006 i 2007:

Barbora Šimková- atletika

Ocenení len za rok 2006:

Vladimír Gembeš – horolezectvo

Lucia Michalovičová – volejbal

Štefan Polák – karate

Daniel Jurkovič – športová streľba

Kolektívy:

Ocenení za rok 2006 i 2007:

stolní tenisti Slováčik a Novota

Ocenení len za rok 2006:

ŠK Malacky – futbal

1. FSC Nafta Malacky – sálový futbal

Najobľúbenejší športovec za rok 2006:

Peter Štefanovič – vodný motorizmus

Najobľúbenejší kolektív za rok 2006 i 2007

Atletický klub AC Malacky

6 komentárov
  1. pepe
    pepe hovorí:

    A na florbal sa zabudlo??? ved malacke muzstvo Stars vyhralo celoslovensku 2 ligu !!! A postupuje do extraligy!!!

  2. Lucia Vidanová
    Lucia Vidanová hovorí:

    Určené autorovi príspevku: Jakub, kto Ti kedy povedal, že nechceme zverejňovať výsledky ankety s počtom hlasov? Do MH sme to síce nezaradili, ale nemáme s tým najmenší problém. Ankety sa zúčastnilo 106 občanov (Zatiaľ najväčší počet v trojročnej histórii ankety. Čitatelia sú väčšinou pasívni, tak nás to celkom potešilo. Hoci je nám jasné, že si sympatizanti poznáňali kupóny a hromadne hlasovali. Neobjavil sa však ani jeden hlasovací lístok s rovnakým menom hlasujúceho, takže boli všetky platné.) Za Alexandru Štukovú hlasovalo 61 ľudí, rovnako aj za AC Malacky. Väčšinou sa totiž pri mene atléta objavil ako najkolektív logicky AC. Druhý najobľúbenejší športovec bol Peter Štefanovi s 19 hlasmi a kolektív BTJ Boxing club s 15 hlasmi. Nakoniec po pár hlasov získal Ján Beňa a za kolektív VO TJ Strojár (muži). Anketu sme vyhodnocovali pod dohľadom A. Pašteku a M. Jurdákovej. (Žiadna manipulácia nehrozila 🙂

  3. Lucia Vidanová
    Lucia Vidanová hovorí:

    Oprava: 6 riadok poznáňali správne pozháňali
    10 riadok Peter Štefanovi správne Peter Štefanovič (vodný motorista)
    🙂

  4. Jakub Valachovič
    Jakub Valachovič hovorí:

    tak prečo to neuvádzate? Za tri roky to v Malackom hlase ani raz nebolo. To, že s tým nemáte problém, je potešitelné zistenie. Ako vidíš, ja som s tým problém mal, lebo som tiež nepátral po týchto údajoch. Moja chyba. Ale z vlastných skúseností viem, že ste nechceli uverejňovať počet hlasujúcich, lebo, ako sama vravíš, čitatelia sú dosť pasívni a tie nízke čísla sú niekedy na smiech, hoci to nie je vaša chyba. Napokon z vyše pätnásťtisícového mesta je 106 hlasovacích lístkov máličko.
    … a ešte raz si nasypem popol na hlavu, ja som tiež nehlasoval a teraz si to vyčítam (nie kvôli redakcii Malackého hlasu). Ale v minulosti som hlasoval a vyhral permanentku do plavárne a teraz nemám žiadnu.
    Nechcete do budúcna, aby ste sa vyhýbali trapasom s nízkym počtom hlasujúcich, urobiť hlasovanie cez internet alebo nejakým iným, jednoduchším spôsobom? Dá sa to

  5. Ing. František Hlavatý
    Ing. František Hlavatý hovorí:

    Jakub !

    Vaše niektoré poznámky a pripomienky sú neadekvátne a vyhádzajú asi len z konštatovania ,,jedna baba povedala,,. Zopár z nich:

    – Celá ceremónia sa niesla vôbec v duchu tradícii, od ktorých sa zrejme už nikdy neupustí…

    – V úvode ospravedlnil neúčasť primátora mesta, ktorý vraj nebol zdravotne v poriadku

    -Odovzdávanie sa nieslo v trochu komickom duchu

    – inak, tie názvy nám žiaľ nehovoria vôbec nič

    – Názory sa rôznia a preto radšej v žiadnej kategórii nevyhlasujú poradie športovcov, ale len vymenujú tých najlepších, aby to v Malackách neskončilo vojnou medzi športovými klubmi

    – Organizátori nechcú zverejňovať koľko hlasov dostal ktorý športovec alebo kolektív. Zrejme účasť na hlasovaní nie je príliš vysoká. A priznajme si, Štuková nie je Fico a AC nie sú SMER, tak, kto by v tomto meste s výnimkou priateľov alebo rodinných príbuzných športovca hlasoval? A dvojnásobne to platí pri ostatných športových kluboch.

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.