Obdobie rokov 1948 až 1998 zanechalo ako v mnohých iných mestách na Slovensku, tak v Malackách, nezmazateľnú stopu. Veľké časti Malaciek nenávratne zmizli a do popredia sa dostáva architektúra, ktorá mala z Malaciek vytvoriť „moderné“ mesto. Prejdite sa s nami po Malackách a zistite ako to dopadlo.


Červený obchoďák

Trojpodlažná betónová stavba z polovice 80. rokov 20. storočia. Tesne pred ňou stála renesančná budova nazývaná Bersón, zbúraná po dostavaní obchodného domu. Predajná plocha obchodného domu bola 1666 štvorcových metrov, po otvorení v ňom pracovalo 98 zamestnancov.


Hotel Záhoran (Atrium)

Štvorpodlažná budova so štvorcovým pôdorysom a vnútorným nádvorím. Postavená v prvej polovici 70. rokov 20. storočia na rohu niekdajšej Zámockej ulice a Novej ulice  na mieste starých prízemných domov. Hotel mal v tom čase kapacitu 140 postelí. Dodnes slúži svojmu účelu, časť ako hotel, časť ako ubytovňa. Takmer celá terasa na prízemí sa zmenila na obchodné priestory.


Mestský úrad

Šesťposchodová stavba, postavená začiatkom 80. rokov 20. storočia ako administratívna budova podniku Nafta. Od roku 2005 je jej vlastníkom mesto Malacky. Sídli tu mestský úrad a mestská polícia, časť priestorov je prenajímaná.


Nadjazd

V 60. rokoch 20. storočia sa začalo s budovaním diaľnice D2 Bratislava-Brno, ktorá viedla neďaleko Malaciek. Vznikol projekt nadjazdu, diaľničného privádzača ústiaceho vo svetelnej križovatke centra mesta. Projekt zásadne zmenil charakter mesta. Zničila sa najkrajšia štvrť mesta, viažuca sa na Pálffyovcov – budova starej pálffyovskej práčovne (neskôr detského domova), mlyna pri železničnej trati, ďalšie budovy pri zámockej bráne, hasičská zbrojnica, ako aj rybník a ďalšie domy. Nadjazd bol skolaudovaný v roku 1975, náklady dosahovali 45 miliónov korún.


Gymnázium

Komplex budov (pavilónov) postavený na začiatku 70. rokov 20. storočia pre gymnázium. Školu tvorí šesť pavilónov: pavilón A (odborné učebne, laboratóriá), pavilón B (triedy, knižnica), pavilón C (triedy, odborné učebne), pavilón D (administratívna budova, školská kuchyňa a jedáleň), pavilón E (telocvičňa), pavilón F  (posilňovňa, fitnescentrum, školský bufet).


Sídlisko JUH

Sídlisko Juh, ukážka typického socialistického sídliska, bolo vybudované koncom 70. rokov 20. storočia v záhradách domov na Stupavskej ulici, v južnej časti Malaciek. Pozostáva z osemposchodových panelových bytových domov, obchodu, detských jaslí a materskej školy. V uplynulých rokoch tu bola zriadená pobočka pošty a základná škola. V meste sa okrem tohto sídliska nachádzajú ďalšie sídliská z obdobia socialimu – Domky a Stred (Záhorácka ulica).


View Socialistické Malacky in a larger map