Pozreli sme sa na základy Severínka
O Severínkovi sme toho napísali dosť. Bodkou za pôvodným miestom bude tento krátky článok.
Čítať ďalej →O Severínkovi sme toho napísali dosť. Bodkou za pôvodným miestom bude tento krátky článok.
Čítať ďalej →Monumentálna plastika s názvom Stvorenie sveta zdobí Záhorácku ulicu v Malackách už 35 rokov. Jej autorom je významný sochár Alexander Trizuljak, ktorého najslávnejším dielom je Víťazný vojak na na bratislavskom Slavíne.
Čítať ďalej →Starý cintorín v Malackách v minulosti siahal od vstupu po hlavný kríž. Rozšírenie severným smerom nastalo v druhej polovici 19. storočia. Táto časť sa zapĺňala postupne a ľudí z “lepších” rodín pochovávali pri hlavných cestičkách, ktoré vychádzali od hlavného kríža. Dodnes je zachovaných veľa pôvodných náhrobkov, jedným z nich je hrob niekdajšieho malackého hostinského a staviteľa dnešného Hotela Tatra Jozefa Pölzmanna.
Čítať ďalej →Pálffyovci vlastnili mnoho väčších či menších sídel, vo väčšine mali aj súkromné kaplnky. V tomto článku sa venujeme pálffyovským zámockým kaplnkám v Malackách a Marcheggu a oltárnej plastike Ježiša Krista, ktorá zrejme bola v priebehu času v oboch mestách.
Čítať ďalej →Prinášame prehľad značiek používaných na pálffyovských tehlách v Malackách. Zároveň článok ukázuje príklady objektov, kde sa dané tehly našli. Využili sme aj informácie z galérie tehál Laterárius a stránky Tehlárium, obrázky sú z našich zdrojov. Keďže archívny výskum nedospel do takého štádia, aby sme mohli značky jednoznačne zaradiť, zostáva nám interpretácia podľa iniciálok – a teda ide väčšinou len o dohady. Čas ukáže, či a nakoľko sme predpokladali správne.
Meranie času má svoje korene hlboko v staroveku. Hodiny dnešného typu, ktoré odrátavajú dvanásť, resp. 24 hodín, sa využívajú od stredoveku. Takéto hodiny boli väčšinou v exteriéri na vežiach kostolov alebo verejných budov. V Malackách boli takéto verejné hodiny minimálne od začiatku 18. storočia.
Krypty pod františkánskym kostolom sú po kaštieli druhou najnavštevovanejšou pamiatkou v Malackách. S obľubou ich navštevujú všetky generácie návštevníkov, od najmenších škôlkárov až po seniorov. Inak tomu nebolo ani tento rok.
Čítať ďalej →Veterné koruhvy mali pôvodne za úlohu ukazovať smer vetra. Plnili teda meteorologickú úlohu, v starších časoch pomáhali pri krátkodobých predpovediach počasia. Je zrejmé, že sa k tomu neskôr pridala aj estetická funkcia. Veterníky sa začali používať na najvyšších miestach budov ako architektonické ozdobné prvky. Niektoré boli aj nositeľmi informácií – ak obsahovali letopočty, skratky textov alebo obrázky s výpovednou hodnotou.
Čítať ďalej →Ľudia, ktorí sa stretávali počas života, odpočívajú vedľa seba, v susedných hroboch. Vyše storočné hroby na starom cintoríne v Malackách ukrývajú zaujímavé príbehy. Taký bol aj príbeh malackého okresného lekára dr. Antona Polakoviča a jeho syna, športového funkcionára Maximiliána. Čítať ďalej →
Bližšie sa pozrieme na vyše storočný hrob niekdajšieho pálffyovského zamestnanca šľachtického pôvodu Mikuláša Boltizára, ktorý je zachovaný na starom cintoríne v Malackách. Čítať ďalej →
Internetový magazín s hlavnými témami: história, publicistika, kultúra, šport a premeny mesta.
Už od roku 2006 môžete na adrese www.malackepohlady.sk nájsť články a iné zaujímavosti týkajúce sa Malaciek.
Kontakt – o.z. Malacké pohľady
Venujte nám 2 % z daní
Naše publikácie
O autoroch
Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s ich použitím.
OK