Prvomájové Malacky 2023

Príbeh sviatku 1. mája sa začal písať v roku 1884 v Chicagu. Miestni robotníci sa vtedy dožadovali skrátenia pracovného času na osem hodín. Udalosti 4. mája 1886 však nadobudli krvavý charakter. Stalo sa tak vo večerných hodinách, keď polícia zakročila voči protestom okamžitým ukončením zhromaždenia. Medzi policajtov v tom niekto hodil podomácky vyrobenú bombu a tí napokon začali strieľať do okolitého davu. Aj takto bojovali odborári za lepšie pracovné podmienky. O desaťročia neskôr máme na Slovensku sviatok práce, ktorý veľká časť Slovákov oslavuje prácou. Avšak mesto Malacky tak ako po minulé roky zorganizovala podujatie Prvomájové Malacky.

Čítať ďalej

Výstavba cyklotrás v Malackách

Vedenie Malaciek sa v ostatnom čase rozhodlo pracovať na sieti cyklotrás, ktoré by mali byť vedené popri hlavných ťahoch mesta. Prvá z viacerých cyklotrás je už hotová. Vedie od železničnej stanice po Pezinskej ulici až k priemyselnému parku s dĺžkou viac ako dva a pol kilometra.

Výstavba cyklotrás v Malackách, Hlavná križovatka
Výstavba cyklotrasy a úprava hlavnej križovatky v Malackách
(Foto Matúš Dudáš)

Bratislavský župan Juraj Droba reagoval ešte pri otvorení na intenzitu, s ktorou mesto realizuje plánované projekty. „Mestský úrad pod jeho vedením (Juraja Říhu pozn. red.) doslova chrlí projekt za projektom. Opravujú školy a škôlky, revitalizujú športoviská, v centre mesta budujú parkovací dom či revitalizujú námestie,“ konštatoval bratislavský župan s tým, že cyklotrasa na Pezinskej ulici je podľa neho jedným z mnohých úspešných projektov mesta Malacky.

Mesto sa rozhodlo iniciovať výstavbu cyklotrás pre zlepšenie dopravy v meste. „Chceme, aby ľudia presadli z automobilov a ak tak urobia, aby sa bezpečne pohybovali bicyklom po meste,“ povedala nám hovorkyňa mesta Malacky Ľubica Pilzová. Avšak z toho vyplýva otázka, ako sa bude snažiť priviesť obyvateľov k presadnutiu z áut na alternatívne spôsoby dopravy. Mesto v stanovisku pre nás síce uviedlo, že o nich uvažuje, avšak nekonkretizovalo či pôjde o formu bikesharingu v réžii mesta alebo súkromníka.

Výstavba cyklotrás v Malackách, Radlinského ulica, 2023
Výstavba cyklotrasy na Radlinského ulici v Malackách
(Foto Matúš Dudáš)

Ako si mohli obyvatelia Malaciek všimnúť, momentálne pokračuje výstavba ďalšej časti siete cyklotrás, a to v úseku Družstevná – Radlinského. Celková cena diela je 1.901 858,40 eura s DPH a realizuje ju spoločnosť COLAS Slovakia. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v centrálnom registri zmlúv.

S výstavbou cyklotrasy sa spájajú aj dopravné obmedzenia, ktoré pociťujú najmä šoféri. Okrem zúžených pruhov bola rýchlosť obmedzená na 30 kilometrov za hodinu.

„(Na Radlinského ulici pozn. red.) bude zrušené pozdĺžne parkovanie a namiesto neho bude cyklotrasa. Ostatné plánované zásahy sú viac-menej kozmetické úpravy,“ doplnila Ľubica Pilzová.

Výstavba cyklotrás v Malackách, 2023
Výstavba cyklotrasy na Záhoráckej ulici
(Foto Martin Macejka)

Mesto tiež plánuje výstavbu aj ďalších plánovaných cyklotrás: Partizánska – Cesta mládeže a Pezinská – Padzelek. Zákazka sa člení na dve časti, pričom prvá časť bude financovaná z nenávratného finančného príspevku a vlastných zdrojov, druhá časť má byť financovaná z vlastných zdrojov mesta. Cyklotrasa Partizánska – Cesta mládeže má byť situovaná na uliciach Cesta mládeže, Veľkomoravská, M.R. Štefánika, Mierové námestie, Námestie SNP, Ľ. Zúbka, Partizánska. Spájať má najhustejšie obývané časti mesta a centrum Malaciek a taktiež umožniť obyvateľom Kostolišťa lepší prístup k mestu. „Obe spomínané cyklotrasy sú zazmluvnené a idú do realizácie,“ ozrejmila na záver Ľubica Pilzová.

Aká je budúcnosť Malaciek?

Mesto Malacky sa rozrastá a napreduje smerom do budúcnosti. Preto vedenie mesta plánuje v blízkej dobe vybudovať nové objekty, revitalizovať a modernizovať mesto. V centre sa aktuálne stavia objekt Severín, ktorý nie je mestským, ale súkromným projektom. Mesto Malacky má v pláne vybudovať nový kultúrny dom, zimný štadión či modernizovať Mierové a Kláštorné námestie.

Čítať ďalej

Anketa s víťazmi cyklokampane v Malackách

V júli sme zverejnili výsledky júnovej súťaže, resp. kampane Do práce na bicykli v rámci mesta Malacky. V kategórii zamestnávateľov zvíťazila Nemocničná, a.s., medzi tímami najčastejšie jazdili členovia tímu Zdravé pľúca (Nemocničná, a.s.),  z jednotlivcov najviac jázd absolovala Jana Pagáčová (Veselé déreráčky, ZŠ Dr. J. Dérera) a najviac kilometrov prešiel Marián Trnka (Z vjetrem opreteki, Malacké pohľady). Víťazov sme zapojili do ankety o súťaži, ale aj o jazdení v Malackách. Odpovedali Marián Trnka (MT), Vlasta Báchorová v mene tímu Zdravé pľúca (VB) a Jana Pagáčová (JP).

Čítať ďalej

Rozhovor Malackých pohľadov s Monikou Baňovičovou

Monika Baňovičová patrí medzi popredné slovenské atlétky. Rozprávali sme sa s ňou o niekdajšom pôsobení v AC Malacky a podmienkach pre atletiku v našom meste, o jej úspechoch a plánoch.

Čítať ďalej

Malacké detaily (82) – Odhalenie

Prinášame pokračovanie súťaže v hľadaní zaujímavých detailov Malaciek. Uhádnite, kde sa nachádza tento detail a napíšte váš tip do komentára. Pomôcky budú postupne pribúdať.

Čítať ďalej

Malacky pred desiatimi rokmi (2012)

Malacky v roku 2012. Po úspešnej fotorekapitulácii prvých rokov nového miléniarokov 2006-2007roka 2008roka 2009, roka 2010 a roka 2011 prinášame ďalšie fotky z nášho digitálneho archívu. Tento raz je to 21 fotiek z roku 2012. Fotky zachytávajú skôr lokality, ktoré dnes alebo objekty, ktoré vyzerajú inak ako vtedy. Zároveň však ukazujú, že zmeny sa opäť týkali skôr jednotlivých budov, v celkovom vzhľade mesta k väčšej zmene neprišlo, snáď okrem Mierového námestia.

Čítať ďalej

Betlehem v malackom kostole na Vianoce 2021

Na Vianoce 2021 sa ozdobou malackého kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie stal nový betlehem, ktorý vyrobil malacký kaplán Roman Bako a jeho pomocníci. Betlehem je inštalovaný v kaplnke Sedembolestnej Panny Márie pod Svätými schodami a je možné ho navštíviť pred alebo po svätej omši za zachovania hygienických opatrení.

Čítať ďalej

Malacké detaily (81) – Odhalenie

Prinášame pokračovanie súťaže v hľadaní zaujímavých detailov Malaciek. Uhádnite, kde sa nachádza tento detail a napíšte váš tip do komentára. Pomôcky budú postupne pribúdať.

Čítať ďalej

Já bich bil poťešení, kebi sa objavil ňejakí mladí neokukaní talent, praje si Stano Bellan

Predstavujeme porotcov jarnej fotosúťaže Malackých pohľadov. Porotcovia budú hodnotiť súťažné fotky zámockého parku v troch kategóriách: architektúra, príroda a aktivity. Štvrtým porotcom je kreatívec Stano Bellan, ktorý odpovedal na pár otázok.

Čítať ďalej