Návštevníkov čakajú prehliadky pamiatok mesta so sprievodcami. (Foto: Martin Macejka)

Historické potulky Malackami – neformálna prehliadka mesta Malacky so sprievodcami. Toto podujatie sa prvý raz ponúklo Malačanom a návštevníkom mesta v roku 2014 a odvtedy sa každoročne teší veľkej obľube.

Termíny a trvanie potuliek

Tzv. veľké potulky sa konajú trikrát do roka. Zimné sú bežne v predposlednú februárovú sobotu popoludní (pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov) a trvajú približne dve a pol hodiny.

Letné potulky bývajú v strede júla a augusta podvečer. Trvajú približne tri hodiny, v prípade horúčav sú možné prestávky na občerstvenie v niektorej z reštaurácií.

Okrem toho sa na prelome októbra a novembra konajú tzv. dušičkové potulky – jednotlivé prehliadky starého cintorína a krýpt Čierneho kláštora. Každý prehliadka trvá približne pol hodiny.

Historické potulky Malackami. Foto: Miroslav Konečný
Historické potulky Malackami v roku 2014

Trasa historických potuliek Malackami

Zimné potulky zvyknú začínať vo farskom kostole Najsvätejšej Trojice, letné na parkovisku pri bývalom mlyne na Dolnom konci (Družstevná ulica). Od kostola pokračujú na starý cintorín, ďalej popri bývalej elektrárni na Ulici 1. mája na Záhorácku ulicu a odtiaľ k Čiernemu kláštoru. Potom popri synagóge cez zámocký park vedú do pálffyovského zámku, kde sa potulky končia.

Príležitostne sa trasa potuliek upraví podľa aktuálnej potreby. Informácie o zmenách sú vždy publikované v pozývacích článkoch na potulky.

Historické potulky Malackami
V kryptách Čierneho kláštora

Prečo historické potulky Malackami?

Hlavným cieľom podujatia bolo pripraviť niečo pre Malačanov, ukázať im mesto z historického pohľadu, načrtnúť jeho vývoj. Hoci mnohí tvrdia, že Malacky nemajú centrum a že tu nie je žiadna história.

V skutočnosti sa v meste Malacky na relatívne malom priestore nachádza niekoľko unikátnych pamiatok a popri nich veľa zaujímavých miest a domov spojených s pozoruhodnými príbehmi.

Cieľom potuliek nie je len klasické sprevádzanie, ale zapájanie návštevníkov, ktorí obohacujú výklad o vlastné zážitky a informácie, ktoré sa viažu k jednotlivým objektom. Od začiatku organizátorov prekvapil záujem ľudí, ktorý neustáva ani po rokoch.

Historické potulky Malackami
Na starom cintoríne

Cena

Potulky vo vyššie uvedených termínoch sú bezplatné. Ak má niekto záujem o vlastné potulky v iných termínoch, treba sa dohodnúť v Turisticko-informačnej kancelárii. V tom prípade je podujatie spoplatnené podľa aktuálneho cenníka.

Historické potulky Malackami - júl 2015
Začiatok potuliek v lete 2015