Kultúrne leto v Malackách otvorí festival Malarock

Tohtoročné kultúrne leto v Malackách otvorí na nádvorí kaštieľa Malarock – víkendový hudobný festival, ktorý je naplánovaný na 6. júla. Porozprávali sme sa s Martinom Kmecom z organizačného tímu.

Čítať ďalej

Blíži sa Festival na 4 sudoch

Festival na 4 sudoch v Sološnici po svojom úspešnom minuloročnom štarte opäť ožije! Vznikol vďaka sološnickým divadelným ochotníkom, ktorí tento rok oslavujú 100. rokov od prvej zmienky o divadle v Sološnici. Jeho cieľom je priniesť návštevníkom zážitok z umenia – akéhokoľvek.

Čítať ďalej

Malacká hudobná jar oslávi 55 rokov

Vyše polstoročia sa v Malackách organizuje podujatie Malacká hudobná jar (MHJ) plné zaujímavých kapiel, tento rok už 55. ročník. Hlavný aj sprievodný program bude prebiehať od 24. marca do 17. apríla.

Čítať ďalej

Aký bol Chill Out v roku 2018?

„Chill Out je pohoda, je debatka, besiedka s kamošmi, priestor pre otvorenosť a uvoľnenie, pre vzájomnú akceptáciu, je to diskusná platforma, ktorú si vymyslelo a za ktorou stojí Štúdio mladých Divadla na Hambálku (ŠM DNH). Jeho ambíciou je priblížiť divákom inšpiratívne a silné osobnosti z divadla, filmu, literatúry, hudby, športu – z kultúrno-spoločenského prostredia. Práve s nimi chceme debatovať o témach, ktoré nás zaujímajú a ktoré sa nás bytostne dotýkajú,“ predstavil moderátor Denis Farkaš v máji 2017 v rozhovore pre Malacké pohľady projekt CHILL OUT.  Čítať ďalej

Chill Out by ŠM DNH s Adelou Vinczeovou

Štúdio mladých Divadla na Hambálku pozýva na prvú diskusnú platformu Chill Out by ŠM DNH v novom roku 2019 – tentokrát budeme debatovať so známou a úspešnou moderátorkou –  Adelou Vinczeovou.
Sme presvedčení, že nás čaká mimoriadne inšpiratívny a zaujímavý večer, počas ktorého budeme bilancovať rok 2018 a budeme debatovať o tom, aké sú naše predstavy o roku 2019! Čítať ďalej

Vydarená premiéra hry Naša pani firštka pobavila aj pohladila

Ak by som chcel byť stručný, tak napíšem, že čítať o tomto divadelnom predstavení je strata času, radšej si najprv rezervujte miesta na verejnú premiéru 19. januára 2019, prípadne ďalšie predstavenia. A čítajte až potom. Predpremiéra hry Naša pani firštka totiž dopadla na výbornú a malacká kultúrna scéna má nový hit, na ktorý sa budú ťažko zháňať vstupenky!

Verím, že sa vám to nakoniec podarí, preto pointy ani dej predstavenia prezrádzať nebudem. Vlastne, tých poínt je toľko a v takom tempe, že sa ich ani veľa zapamätať nedá. Stano Bellan ako scenárista využil každú príležitosť, aby sme sa dejom posúvali tempom smiech-strieda-smiech. Niekedy nad ľudovou hyperbolou, niekedy nad sofistikovanou skratkou anglického strihu. Zasadenie deja do reálií Malaciek sa jdnoducho triafa publiku do vkusu! Vzťahy s okolitými obcami, vrátane „Prešporka“ sa za 100 rokov, ktoré delia scénu hry od publika, ani zamak nezmenili.

Scéna a kostýmy od Ruženky Habovej súznia s náladou celého kusu, majú dobovú estetiku, aj svoju dávku humoru, až je ťažko uveriť, že sa pozeráme na (polo)ochotnícke predstavenie s minimálnym rozpočtom. Zaujmú pokrývky hlavy pani firštky, pána Miklósa aj rehoľnej sestričky. Vtipným momentom rekvizít je zviera na scéne. Zámerne nepíšem aké, to nechám na posúdení každého diváka.

Herecké výkony sú prirodzené, s vášňou a nasadením, až by postavám človek uveril, že sa moria so starosťami a radosťami Malaciek roku 1918. Je vidieť, že scenár hercom sadol do úst (aj keď predstavenie je štvorjazyčné!) a prípravu vzali svedomito. Veď hrajú pre svojich. Vyzdvihovať jednotlivcov by som nechcel, aby som niekoho nezabudol dostatočne oceniť, pretože uznanie si zaslúžia skutočne všetci.

Dovoľte však len jednu výnimku, Alfréd „Fredy“ Swan si ju zaslúži. Jeho meno svieti v pozvánke, v programe aj na scéne samotnej. Postava správcu Štelu, prítomná takmer stále, sedí tomuto malackému lokálpatriotovi absolútne. Dejom hry nás vedie so skúsenosťou profesionála a pritom vášňou, ktorú má len herec, ktorý hrá ako vo svojom vlastnom predstavení. Jeho úlohu mentora viacerí herci ocenili priamo na scéne v záverečnom poďakovaní. Ďakujeme, Fredy!

Oceniť a nezabudnúť však treba aj na hlavný ženský element v predstavení. (Mirka/Milka, alias femme fatale malackých desiatych rokov prepáči, rovnako pani Firštka.) Beina Reifová je však nielen hybnou energiou scén, kde vystupuje ako všetečná „Oli néni“, ale je najmä režisérkou predstavenia a spoluautorkou námetu. Predviedla svoj mnohoraký talent a predstaveniu dala spád, šmrnc a zo scenára, hercov a okolností vyťažila to najlepšie. Bravo!!

Hru rámcujú a znežňujú pesničky Rasťa Krála, ktoré v rýchlom tempe deja nechajú divákov občas trochu vydýchnuť a prinášajú hojdavú atmosféru začiatku dvadsiateho storočia. Zapoja tak postavu svetáckeho „krajánka“, rehoľnej sestričky, deťúreniec, alebo kočiša, aby bol výčet takmer kompletný. So sprievodom akordeónu, gitary, zborového spevu to takmer nemalo na premiére chybu! Vlastne malo, dve. Prvou bolo, že texty hercom nebolo pri speve niekedy dobre rozumieť (neistota, alebo krátky dych pri pohybe?) a druhou, podstatnejšou bolo, že by sa tých pesničiek dalo počúvať aj viac 🙂

Týmto predstavením sa potvrdzuje, že Malacky majú autorov, hercov i publikum na to, aby tu pôsobili divadelné súbory od Bé(iny) až do Zet(ka). Tešíme sa na ďalšie kusy všetkých z nich!

Predstavenie po produkčnej stránke zastrešuje OZ Malacké pohľady v spolupráci s Mestským centrom kultúry Malacky. Realizovalo sa s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja, Mesta Malacky a 2% venovaných OZ Malacké pohľady. Ďakujeme!

Ospravedlňte prosím nižšiu kvalitu fotiek, sú zatiaľ iba z mobilného telefónu. 

3. medzinárodňí konferencia o Mackovi v Malackách

Výskum „mackológie“ pokročil a po roku sa v Malackách opäť prezentovali výsledky na 3. medzinárodňí konferencii o Mackovi, ktorá prebiehala 20. októbra. Čítať ďalej

Naša pani firštka. Chystá sa divadelné predstavenie z čias Pálffyovcov

Rok 1918 bol pre Malacky prevratný. Zmenil sa štát, politický režim, prišla sloboda a z Malaciek odišli bývalí zemepáni Pálffyovci. Preto sa týmto témam v meste venovalo počas roka viacero podujatí: výstava v zámku (Pálffyovci a rok 1918), konferencia o Pálffyovcoch, sadenie pamätného stromu – lipy slobody, hudobno-diskusný podvečer Pred storočím (pri príležitosti vzniku ČSR). Tematický program uzatvorí divadelné predstavenie Naša pani firštka, ktoré bude mať v sobotu 15. decembra premiéru v malackom kine. Čítať ďalej

Pred storočím. Pripomenieme si výročie vzniku Československa

Rok 2018 je rokom, kedy si pripomíname 100. výročie konca prvej svetovej vojny, vzniku prvej Československej republiky a odchodu Pálffyovcov z Malaciek. Pri tejto príležitosti vás Mestské centrum kultúry Malacky pozýva na hudobno-diskusný podvečer PRED STOROČÍM. Čítať ďalej

Zejdeme sa na hambálku 2018 (Malacky)

Obzretie za hambálkovským divadelným festivalom

Malacky opäť zažili divadelný týždeň. Na začiatku prelome septembra a októbra si diváci mohli pozrieť jedenásť predstavení (niektoré pre školy dvakrát), debatu CHILL OUT, navštíviť hambáljarmok či divadelnú výstavu. Program ukončila tradičná hambálkovská tancovačka. Prinášame – ako doteraz vždy – divadelnú fotoreportáž. Čítať ďalej