Entries by Malacké pohľady

Veľkonočné kamarátstvo duše s telom

Františkán brat Filip: „Vitajte všetci vo veľkonočnom čase a prosím vás neverte nikomu kto by vám chcel tvrdiť, že je už dávno po Veľkej noci! Chcem sa s vami zdieľať s jednou zdanlivo prostoduchou no popritom zásadnou informáciou: Veľká noc stále trvá a bude trvať!!!!
A nakrátko sa chcem s vami podeliť s tým, o čom v tieto vírusové veľkonočné dni premýšľam.“

Covid 33 alebo Zopár poveľkonočných myšlienok

Gabriel Kožuch: „Veľká noc je už za nami, aj keď veľkonočné obdobie potrvá 50 dní, až do Turíc. Táto Veľká noc bola vďaka Covidu 19 veľmi výnimočná. Tá sa určite zapíše do dejín ľudstva a dúfam, že sa už nebude opakovať. Keď sa tak zamýšľam nad tou pôvodnou Veľkou nocou, ako to bolo vtedy, tak tu nachádzam zopár paralel. Aj vtedy akoby bol vírus. Nazval som ho Covid 33. Číslo 33 preto, lebo je to tradovaný rok prvej Veľkej noci. Tradične, nie historicky sa udáva, že Ježiš zomrel okolo roku 33.“

Pôst a Veľká noc – tento rok trocha inak

Pôst sa v posledných rokoch stal časom, keď sa ľudia, veriaci či nábožensky vzdialení, niečoho zriekajú. Niektorí chcú schudnúť, iní chcú zapracovať na sebe, iní zasa chcú byť zdravší a pod. Veľká noc je preslávená šibačkou a rodinnými návštevami. Náboženské ponímanie týchto sviatkov pre veľa ľudí zaniklo, zostali tradície, ktoré ale tiež majú svoj význam.

Literárny večer Denisy Fulmekovej

Viete si predstaviť leto bez kníh a čítania? To by bol pomerne nešťastný spôsob leta, aspoň pre nás knihomoľov. Preto ani malacké kultúrne nemôže byť úplné bez akcií, ktoré sú spojené s čítaním a prezentáciou zaujímavých titulov. Letné open air vydanie obľúbených literárnych večerov spisovateľky Denisy Fulmekovej, ktoré sa konalo v utorok 23. júla na nádvorí kaštieľa v Malackách, sa nieslo v znamení súrodeneckej pošty pre teba. Hosťami večera totiž bola pôvabná a všestranne talentovaná herečka a moderátorka Katarína Brychtová a jej o nič menej talentovaný brat Juraj Šebesta, riaditeľ Mestskej knižnice v Bratislave, prekladateľ a autor niekoľkých vynikajúcich románov.

Okolo ringu: Janko Zachara, osobnosť Slovenska

1. septembra 2018 sa v Bratislavskej Engerau aréne konal krst knihy  „Osobnosť Slovenska“ venovaná najstaršiemu olympijskému víťazovi v boxe z Helsínk v roku 1952 Jankovi Zacharovi, ktorý sa dožil 90 rokov. Potom už zostal ring voľný pre priateľské medzištátne stretnutie Slovenská republika vs Česká republika v boxe mužov.

Obrovský úspech malackej kulturistiky

V dňoch 02.-05. 11. 2017 sa v španielskom Benidorme uskutočnili už 71. Majstrovstvá sveta mužov v kulturistike, klasickej kulturistike, „games“ klasickej kulturistike a men’s  physique federácie IFBB. Malacky zastupoval Jakub Vilímek, ktorý dosiahol vynikajúce umiestnenie.

Ocenenie „kultúrno-osvetový pracovník roka“ Beine Reifovej do Štúdia mladých DNH

Vo štvrtok, 26.10.2017 si v priestoroch Domu kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke prevzali nominovaní kandidáti z rúk predsedu Bratislavského samosprávneho kraja ocenenie „Kultúrno-osvetový pracovník roka“. Medzi ocenené osobnosti patrí aj Beina Reifová, lektorka a režisérka Štúdia mladých Divadla na Hambálku.

Martin Macejka: Politika nie je cieľom, ale prostriedkom

Hlavný editor portálu Malackepohlady.sk – Martin Macejka – sa rozhodol opäť kandidovať do Zastupiteľstva BSK. Je jedným z kandidátov na dve poslanecké miesta pre Malacky, Studienku, Závod a vojenský obvod Záhorie. Porozprávali sme sa o jeho aktivitách, o tom, čo sa mu podarilo, ale aj nepodarilo za 4 roky poslancovania. A najmä aké má plány.