Slávnostné otvorenie oddelenia pre dospelých a Literárny večer Denisy Fulmekovej

Harmonický dátum 12.12. a chodníky pocukrované prvým decembrovým snehom, to charakterizovalo posledný tohtoročný literárny večer  Denisy Fulmekovej v malackej knižnici. Zhoršená dopravná situácia a nečakané ochorenie hosťa večera Dada Nagya mierne narušili plynulý chod akcie, ale to boli naozaj len drobnosti. Diváci napriek počasiu dorazili v úctyhodnom počte a absentujúceho Dada Nagya dokonale zastúpila redaktorka Zuzana Šeršeňová z vydavateľstva Slovart.

V predvianočnom rozhovore o vášnivom vzťahu ku knihám, pomalosti a plánoch do nového roka jej mal úspešne sekundovať Viktor Suchý, redaktor, editor, recenzent,  autor básnickej zbierky Básne o počasí. A zanietený lentológ. Lentológia je vedný odbor venovaný pomalosti, ktorej zmyslom je zastavenie sa v prúde života a vychutnávanie si všetkých krásnych vecí, ako je aj literatúra a umenie.

Knižnica Malacky
Otvorenie knižnice (Foto Anouschka Black)

Denisa Fulmeková, jej hostia a hudobný hosť večera Ľubomír Müller, boli najskôr prizvaní, aby sa zúčastnili slávnostného otvorenia zrekonštruovaného oddelenia pre dospelých. Pani Mária Knotková z knižnice Malacky hostí i divákov oboznámila s úspešným priebehom vynovenia interiéru a s rozšírením  fondu knižnice o  nové tituly.

So sektom alebo horúcim čajíkom v ruke potom spoločne symbolicky pokrstili vynovené oddelenie. Po príjemnom úvode sa všetci presunuli k Záhoráckemu kútu v detskom oddelení, diváci zaujali miesto a Literárny večer sa rozbehol už pod taktovkou Denisy Fulmekovej. Jej prvá otázka nasmerovala hostí k téme čítania a knižných klubov, aj keď ako podotkla ona sama nemá záľubu v plánovanom čítaní.

Naopak Zuzana Šeršeňová, inšpirovaná návštevou Veľkej Británie, založila vlastný BOOK club rovno doma v obývačke. S rovnako literárne angažovanými čitateľmi cibrili svoje schopnosti kultivovaného rozprávania o prečítanom diele. Ako dokonalá hostiteľka pripravovala ku každej knihe i tematické pohostenie. Dnes už klub neprevádzkuje z dôvodu pracovnej vyťaženosti, ale sem tam si nájde čas na improvizované návštevy v iných BOOK cluboch.

Otvorenie knižnice Malacky
Foto Anouschka Black

Viktor Suchý, otec teórie pomalosti, ktorá bola aj témou jeho diplomovej práce na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, uplatnil svoju čitateľskú vášeň a slabosť pre hromadenie kvalitných titulov v Kabinete pomalosti.

Ako prezradil divákom, vášnivo gestikulujúc vo svojom farebnom veselom outfite, základom pre jeho klub boli tisíce titulov, ktoré zdedil po starom otcovi Jozefovi  Dutkovi, a preto vzniknutý Kabinet pomalosti má v logu práve vtáča dudka. Sídli v priestoroch Novej Cvernovky, okrem Klubu pomalých čitateľov tu funguje aj Klub autorov, burza kníh a rôzne literárne a kultúrne aktivity.

Čítanie pre radosť z krásy textu a spomalenie stresového životného behu je jedna vec, Zuzana Šeršeňová, redaktorka Slovartu, však číta povinne v práci. Na literatúru jej vo voľnom čase zostáva málo síl, týždenne jej v maile pristane 20 rukopisov, a ona v nich musí nájsť toho pravého autora alebo autorku, ako v prípade Sylvie Bystričanovej.

Ak si predsa len nájde čas, sú to práve kuchárske knihy s príbehmi, a cestopisy, ktoré ju bavia najviac. Veľmi rada však knihy nakupuje, takisto Viktor Suchý zdieľa túto vášeň, so smiechom priznal, že má výhodu. Komíny kníh už nezapratávajú jeho byt, ale hromadí ich v Novej Cvernovke. 

Príjemné rozprávanie sprevádzané klasickou hudbou, vďaka Ľubomírovi Müllerovi, sa rýchlo prelialo k poslednej otázke. Aké knihy by hostia odporučili divákom k nákupu pod vianočný stromček?

Zuzana Šeršeňová by siahla po nie síce veselom, ale hlboko ľudskom námete titulu Niekde ku koncu, autorky Diane Athill z vydavateľstva Aspekt. Prevedie čitateľa obdobím starnutia  a vyrovnávania sa so smrteľnosťou, ovšem bez zbytočného sentimentu a veľmi pútavo.

Viktor Suchý by siahol po Bulgakovovom Majstrovi a Margaréte v preklade Jána Štrassera alebo vtipnom titule Jozefa Kolejáka Toto nie je kuchárska kniha.

Poslednej otázke sa nevyhla ani hostiteľka Denisa Fulmeková. Čo pripravuje v novom roku? Vyspovedala ju redaktorka Zuzka Šeršeňová.

Literárny večer Denisy Fulmekovej so Zuzanou Šeršeňovou a Viktorom Suchým
Foto Anouschka Black

Úspešná autorka s úsmevom priznala, že uvažuje nad projektom o histórii malackej knižnice, dokončila detskú knihu a bude pracovať na novom texte na historickú tému.

S plánmi na nový rok sa pochválil i Viktor Suchý, ktorého Kabinet pomalosti sa rýchlo rozvíja, vráti sa k vedeckej činnosti a písaniu poézie.

Debatu uzavrela Zuzana Šeršeňová spokojným konštatovaním, že jej vydavateľstvo Slovart stihlo všetky predvianočné termíny vydania nových kníh a v roku 2020 sa najviac teší na dielko šikovných animátorov, autorov seriálu Websterovci, ktorí sa ozhodli pripraviť výtvarne pôsobivé dielko s pozitívnymi textami.

Posledný literárny večer roka 2019 bol príjemným predvianočným  rozlúčením s priaznivcami literatúry a čitateľmi knižnice z Malaciek a okolia, ktorí dúfajú, že i v budúcom roku sa všetci môžu tešiť na podobné stretnutia s Denisou Fulmekovou aj jej hosťami.

Text: Anouschka Black

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.