Momenty 1945 – 2024
Prinášame kurátorský text k novej historickej expozícii Momenty 1945-2024, ktorá bude otvorená v pálffyovskom zámku v Malackách v piatok 16. augusta 2024 o 17.30 h.
Výstava je koncipovaná ako prelínanie života jednej tvorivej výtvarníčky, ktorý spolu s faktografickými údajmi a s fotografickým materiálom prostredia mesta Malacky dokumentuje jeho premeny a atmosféru v rôznych obdobiach. Autor tejto koncepcie Marek Burcl a v spolupráci s historikom Martinom Macejkom prepracoval myšlienku vzájomného prepojenia udalostí života v meste naprieč významnými udalosťami na Slovensku. Architektúrou výstavy a výberom prác z tvorby malackej rodáčky a keramičky Libuše Čtverákovej podporil čitateľnosť a sled života v úseku rokov od skončenia druhej svetovej vojny po súčasnosť.
Práce Libuše Čtverákovej pridávajú do historických údajov osobitý príbeh človeka žijúceho v tomto prostredí s tradičnými dobovými problémami. Expozícia tak mapuje historické záznamy, fakty vo fotografiách a konfrontuje ich s intímnym rozmerom autentických sôch keramičky, ktorá je spätá s miestami a momentami osobného, ale i verejného života.
Miesta na fotografiách sú výpovede, zastavenia v čase, pripomienky, spomienky pre ľudí, ktorí majú vzťah ku svojmu okoliu. Prinavracajú detstvo, pocity, súvislosti a rozvirujú pamäť, otvárajú príbehy. Ku každému miestu a počinu, zásahu zbúrania – postavenia alebo vytvorenia sa viažu mená, roky, špecifické udalosti v dejinách.
Libuša Čtveráková predstavuje na tejto výstave dvanásť sôch, ktoré vytvorila počas pandémie ako výpoveď o jej výnimočných momentoch v živote viažucich sa najmä na toto obdobie a jeho prijatie so všetkým, čo poskytlo. Je to autorkine retrospektívne rozspomínanie v typickom štýle, ktorý sa na prvý pohľad javí ako poetické stvárnenie postáv plných láskavosti. Ale je to skutočne tak? Ak si dáme do súvislosti rok jej narodenia počas Vianoc a obdobie tesne po vojne, navnímame aj ten tieň, ktorý autorka necháva len v rovine detskej naivnej radosti zo života?
Povojnové Československo bolo plné presvedčenía, ktoré poznačilo a otočilo mnohým život naruby. Kam smerujú roky hľadania a objavovania, ak patríte k inteligencii, ak ste kresťan, ak ste sedliak, ktorému zobrali pôdu? Prečo všetci musíme mávať vlajkami na prvého mája, prečo nemôžeme ísť len tak študovať, pracovať, na dovolenku? Aký je to strach, aký je to pocit? Prečo ak máme všetci rovnaké práva, nemôžeme prejaviť svoju odlišnosť? Prečo sa tak hlúpo mnohí z nás cítili v rovnošate pioniera?
L. Č. má na to odpoveď aj príbeh, ktorý môže zostať skrytým, intímnym a tajomným, pretože jej posolstvom je prekonávať divné, smutné a rozporuplné veci chápavosťou a humorom. Ak takto popíšem jej prístup k životu a tvorbe, možno to bude málo. Zároveň možno už teraz dokážeme v súvislosti s históriou vnímať jemnú iróniu v jej dielach a to tým, že upriamime pohľad na ľudskosť, na posolstvo hodnôt života, na optimistické jadro, na hravé štylizovanie tvarov naratívnosti, ktorá je spájajúca. Obsahuje vtip, iróniu, naivitu a nostalgiu a v technicky zručnom spracovaní materiálu sprostredkuje čitateľnú emóciu a jej záznam s úplnou ľahkosťou. Jemná štylizácia tvarov a výtvarných skratiek navodzuje atmosféru bezprostrednosti a ústretovosti ku každému človeku, vyťahuje dobro aj v čase smútku, reflektuje chuť zostať v pochopení podstaty blízkosti k ľuďom.
Petra Ševčíková, august 2024
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!