Libuša Čtveráková
Dnes oslavuje okrúhle narodeniny jedna z osobností Malaciek keramička Libuša Čtveráková.
Libuša Čtveráková sa narodila sa 28. decembra 1945 v Malackách v rodine krajčíra. Jej ďalšie smerovanie bezpochyby ovplyvnila “umelecko-remeselná časť” mesta (Domky a okolie), v ktorej vyrastala. Prejavil sa u nej výtvarný talent a jej kroky postupne viedli na bratislavskú Strednú školu umeleckého priemyslu, ktorú absolvovala ako 20-ročná.
Viac ako dve desaťročia pôsobila na ZUŠ v Malackách. Popri tom sa venovala vlastnej tvorbe. Najskôr na Záhoráckej ulici a neskôr v juhozápadnej bašte Čierneho kláštora, kde tvorí už niekoľko desaťročí. Táto bašta spolu s priľahlým domčekom sa stala jedným z neoficiálnych centier malackej kultúry – nielen v oblasti výtvarného umenia.
Vystavovať začala v roku 1971, nasledovali desiatky výstav na Slovensku aj v zahraničí (Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Španielsko, Bulharsko, Rusko, Litva, Lotyšsko). Jej diela sa dostali aj do Slovenskej národnej galérie. V Malackách v posledných rokoch vystavuje v rámci pravidelných predvianočných výstav Art Clubu 2002. Naposledy predstavila betlehem, ktorému dala názov „Šak víte“.
„Doterajšia práca Libuše Čtverákovej predstavuje mnohoročné defilé súzvuku duše, rúk a umu, vyčerpávajúco pretavené do prastarej, tisícročnej hlinenej matérie. S príznačnou dávkou skromnosti a pokory vytvorila svojbytný, nezameniteľný prejav, ktorý sa radí k významným hodnotám slovenskej keramickej tvorby,“ napísala o nej pred časom Božena Juríčková. (Libuša Čtveráková. Katalóg k výstave, 1999)
V roku 1998 o L. Čtverákovej pripravila Jarmila Mančušková dokumentárny film Libuša Čtveráková a jej rozprávkový svet. Na stránke ČSFD.cz pri ňom nechal užívateľ Flego komentár: “V jednej zo štyroch bášt okolo Čierneho kláštora v centre Malackiek sa skrýva ateliér umelkyne Libuši Čtverákovej. Jej keramická tvorba je všeobecne známa, často pracuje emotívne a preto je jej práca ľudská a zrozumiteľná. Dokument v jej spomienkach rozpráva o detstve, prírode, životných postojoch, umení a slobodnej duši ako základu vlastnej tvorby. Ako malačan som pochopiteľne neodolal možnosti navštíviť aj osobne významnú umelkyňu a pokochať sa čarovnými reliéfmi či postavičkami, ktoré vytvorili jej ruky. Osobné stretnutie či poznanie tvorby je viac ako dokument, preto doporučujem spoznať naživo jej rozprávkový svet.”
Reliéf Pri kávičke, ktorý sa nachádza v Nitrianskej galérii, opísala Marta Hučková takto: “V tomto artefakte, tak ako u všetkých diel autorky, vnímame nepredstierateľný hlboký vzťah k človeku, preniknutý hlbokým optimizmom, ktorý sa stal rozhodujúcim činiteľom formovania jej tvorivého profilu. … Kompozícia je spojením vtipného nadhľadu s filozofickým zameraním na ľudskú bytosť vo vzácnom harmonickom súlade myšlienkového a tvarového prístupu.”
V roku 2008 dostala Libuša Čtveráková cenu primátora Malaciek Zlaté Pálfiho srdce 2008 za celoživotné dielo v oblasti umeleckej tvorby. Mimochodom práve ona je autorkou keramického srdca, ktoré dostali všetci ocenení v období 2002-2012.
V tomto článku nechceme spracovať životopis pani Čtverákovej, ani sa nepokúšame popísať jej dielo. Je to len náčrt… Chceme jej vyjadriť uznanie a vďaku za tvorbu a prístup k životu a k ľuďom. Je žijúcou legendou Malaciek a veríme, že sa čoskoro dočká primeranej pozornosti a ocenenia.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!