Entries by Martin Macejka

Z otvorenia ZŠ Dr. Jozefa Dérera v Malackách

25. septembra 1932 sa v Malackách konala slávnosť otvorenia, resp. odovzdania verejnosti novej školskej budovy – dodnes nesúcej meno Dr. Jozefa Dérera. Pri tej príležitosti mal slávnostný príhovor vtedajší minister školstva a národnej osvety, malacký rodák a syn Jozefa Dérera Dr. Ivan Dérer. Text bol v roku 1934 publikovaný v zbierke Československá otázka, zostavenej z textov tohto politika a niekoľkonásobného ministra z obdobia prvej Československej republiky. Prinášame časť príhovoru týkajúcu sa Malaciek.

Vychádza nová kniha Malacké pohľady 4

Občianske združenie Malacké pohľady vydalo v poradí štvrtú knihu zostavenú z článkov publikovaných v uplynulých rokoch na webstránke malackepohlady.sk. Kniha, ktorá je tematicky zameraná najmä n históriu mesta, obsahuje 26 článkov od piatich autorov. Články sú doplnené množstvom fotografií.

Malacké pohľady uspeli v súťaži Do práce na bicykli 2022

V júni sa Malacky zapojili do celoslovenskej kampane na podporu cyklodopravy Do práce na bicykli. Malačania najazdili vyše desaťtisíc kilometrov a umiestnili sa približne v tretine rebríčka ako druhá najlepšia samospráva zo Záhoria. Z tímov bol najúspešnejší Z vjetrem opreteki (Malacké pohľady), zo zamestnávateľov Nemocničná, a.s. a z jednotlivcov Marián Trnka.

Čakajú nás nové historické potulky Malackami

Po roku sa Malačania i návštevníci mesta môžu opäť tešiť na historické potulky mestom. Novinkou je tematické zameranie a trasa potuliek. Prvé potulky boli v lete 2014. Odvtedy ich absolvovali stovky ľudí. Organizátori sa tento rok rozhodli pre zmenu. Nová podoba historických potuliek sa bude zameriavať najmä na modernizáciu mesta od konca 19. storočia. Premiéra bude v utorok 19. júla 2022 a repríza o tri týždne neskôr – 9. augusta 2022.

Zámok v Malackách v lete 2022

Turistická sezóna v pálffyovskom kaštieli v Malackách trvá od mája do septembra. Počas prvého dňa si zámok prezrelo takmer 350 návštevníkov. Počas júla a augusta bude prevádzka v letnom režime a návštevníci sa môžu tešiť okrem stálej expozície na výstavy a program kultúrneho leta.