Entries by Martin Macejka

Genius loci (35) – Hrádek

Jednou z najzaujímavejších stavieb v Malackách je poschodová budova na Rádku stojaca rovno oproti zámku. Napriek tomu, že jej časť prešla necitlivými zásahmi, iná časť si stále zachováva ducha pálffyovských čias. Keď do nej človek vstúpi, prenesie sa do minulosti – a takých domov je už v meste málo. Budova sa niekedy označovala ako Hrádek (súvislosť s názvom štvrte Rádek je zrejmá), dnes je medzi ľuďmi najčastejšie pomenovanie Liečivé rastliny.

Voľby v Malackách v roku 1923

Koncom roka 1923 boli v Malackách prvé komunálne voľby po vzniku Československa. Z informácií o predvolebnej kampani i z výsledkov volieb je zrejmé, že silné celoštátne strany ako agrárna a sociálnodemokratická strana nemali veľkú podporu, a naopak darilo sa ľudovej a komunistickej strane. V tých časoch nemali nezávislí kandidáti bez podpory politických strán veľkú šancu.

Zámok v Malackách sa pripravuje na letnú sezónu

Zámok v Malackách alebo Malacký kaštieľ bude od 1. mája do konca septembra opäť prístupný pre návštevníkov bez potreby objednania sa v predstihu. Letná sezóna sa začne v počas Prvomájových Malaciek a ako je už zvykom, na prelome septembra a októbra ju ukončí nočná prehliadka celého objektu. V máji a júni bude zámok otvorený cez víkendy, od júla dokonca šesť dní v týždni.

Založenie podniku Kablo Malacky

Príbeh legendárneho podniku Kablo Malacky, ktorý fungoval vyše 30 rokov, sa začal v roku 1964. Vtedy ešte neexistovala dnešná Továrenská ulica a na jej mieste bol borovicový les. Časť z neho vyrúbali a na jeho mieste bol 25. februára 1964 položený základný kameň. V archíve agentúry TASR sa nachádza niekoľko fotografií súvisiacich s touto udalosťou, ktorých autorom bol Koloman Cích.

Dub z Malaciek sa uchádza o titul Európsky strom roka

Strom, ktorý dostal pomenovanie Pálffyovský dub spomienok, má už 500 rokov a stále rastie neďaleko východného okraja zámockého parku v Malackách. Dosahuje výšku 20 metrov a obvod kmeňa 660 centimetrov. V roku 2023 získal na Slovensku titul Strom roka. Teraz sa v konkurencii pätnástich stromov uchádza o titul Európsky strom roka. Hlasovanie bolo spustené 1. februára a zapojiť sa doň môžete do 22. februára.

Mesto prijíma žiadosti o dotácie na rok 2024

Mesto Malacky v decembri zverejnilo výzvu o pre záujemcov o dotácie v zmysle VZN č. 2/2020 o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta v znení neskorších zmien. Lehota na podávanie žiadostí trvá do konca januára. Úspešní žiadatelia budú svoje projekty alebo činnosť v oblasti kultúry, športu, sociálnej oblasti atď. realizovať v priebehu roka 2024.

Malacky pred desiatimi rokmi (2013)

Malacky v roku 2013. Po úspešnej fotorekapitulácii prvých rokov nového milénia, rokov 2006-2007, roka 2008, roka 2009, roka 2010, roka 2011 a roka 2012 prinášame ďalšie fotky z nášho digitálneho archívu. Tento raz je to 25 fotiek z roku 2013. Fotky zachytávajú skôr lokality alebo objekty, ktoré dnes vyzerajú inak ako vtedy.