Spravodajstvo z malackej atletiky (6.3.2015)

Na tohtoročných halových Majstrovstvách SR v atletike, ktoré sa uskutočnili v mesiaci február v športovej hale Elán v Bratislave, získali členovia Atletického klubu AC Malacky dovedna 18 medailí (5 zlatých, 4 strieborné a 9 bronzových). Aj na základe tejto bilancie možno ich sezónu z pohľadu domácich šampionátov pod strechou považovať za najúspešnejšiu v histórii klubu vôbec. Za úspešnou bilanciou je potrebné vidieť najmä existenciu športových tried ZŠ Záhorácka v Malackách, ktoré sú v súčinnosti s AC Malacky neutíchajúcim zdrojom atletických talentov.

Triumf Marcela Žilavého
Ústrednou postavou halových M-SR v atletike žiakov bol Marcel Žilavý, ktorý zvíťazil v šprintérskych disciplínach 60 m prek. a 150 m. V týchto disciplínach utvoril súčasne nové halové žiacke slovenské rekordy a s tromi zlatými medailami sa stal najúspešnejším pretekárom AC Malacky tohtoročnej halovej atletickej sezóny. Zvíťaziť sa podarilo aj Marekovi Havlíkovi v behu na 800 m, ktorý navyše pridal aj bronz v najdlhšom žiackom šprinte na 300 m. O bronzovú medailu sa v skoku do diaľky prekvapivo postaral Richard Šelc a úspešné ťaženie malackých žiakov zavŕšila štafeta chlapcov v behu na 4 x 200 m v zložení: Marek Havlík, Richard Šelc, Tomáš Radič a Marcel Žilavý, ktorá získala striebro.

Marcel Žilavý, AC Malacky

Sedem medailí z halových M-SR dorastencov
Výsledky z halových M-SR dorastu potvrdili nástup silnej generácie malackých dorastencov. Z hľadiska počtu pódiových umiestnení boli v porovnaní s ostatnými kategóriami pre AC Malacky najúspešnejšie (7 medailí s bilanciou: 2 – 2 – 3) a to na nich pre svalové zranenie absentoval šprintér, Samuel Kollár. Titul halového Majstra SR získal na základe víťazstva v behu na 400 m Boris Pribil. Druhé zlato pridala štafeta dorastencov na 4 x 200 m v zložení: Marcel Žilavý, Marek Havlík, Boris Pribil a Michal Mecháček. Svoju medailovú zbierku skompletizoval, ziskom všetkých troch cenných kovov Michal Mecháček, ktorý najskôr vybojoval bronz v najkratšom halovom šprinte na 60 m, striebro na 200-metrovej trati a zlato už v spomínanej štafete. V trojskoku príjemne prekvapila Kristína Martinusová, ktorá v druhej sérii pokusov doletela na celkovú 2. priečku. Bronz si prekvapivo, ale zaslúžene vybojovali Marcel Žilavý v prekážkovom šprinte na 60 m a Sarah Richter vo vrhu guľou.

Michal Mecháček (č. 9), AC Malacky

Bronz zásluhou štafety a Pribila
Na halových M-SR juniorov, štartovala vo výprave Malačanov jediná vekom juniorka, Monika Nemcová, ktorá súťaž pre zranenie nedokončila. Ostatní pretekári boli vekom ešte len dorastenci, preto potešili oba dosiahnuté úspechy. V individuálnej disciplíne, v behu na 400 m, sa presadil Boris Pribil, ktorý finišoval na tretej priečke. O druhú medailu a opäť bronzovú sa zaslúžila štafeta AC Malacky na 4 x 200 m v zložení: Richard Linek, Samuel Kollár, Boris Pribil a Michal Mecháček.

Boris Pribil (v strede), AC Malacky

Baňovičová medzi najlepšími, bronzový úspech štafety
Prechod z juniorskej kategórie medzi dospelých úspešne zvládla Monika Baňovičová, ktorej sa na halovom šampionáte mužov a žien podarilo dostať až 2-krát na stupienok víťazov. V prekážkovom šprinte na 60 m preťala cieľovú pásku ako 3. najrýchlejšia a druhý raz sa tešila v trojskoku, v ktorom doletela do vzdialenosti predstavujúcej 2. priečku v celkovom poradí. V štafete mužov na 4 x 200 m si nadmieru úspešne viedlo kvarteto mladých šprintérov AC Malacky, ktoré sa v zložení: Marcel Žilavý, Samuel Kollár, Boris Pribil a Michal Mecháček, postaralo o prekvapivý bronzový medailový zápis. Z ďalších výsledkov stojí za zmienku výkon Elišky Chvílovej v skoku do diaľky, ktorá prekonala hranicu 6 metrov a v nabitej konkurencii bojovala o účasť na halových Majstrovstvách Európy v atletike.