Genius loci (15) – Mäsiarstvo na Záhoráckej ulici

V uplynulých týždňoch sme svedkami búrania starej prízemnej budovy na rohu ulíc Záhorácka a Jána Kostku. Aké boli osudy tohto domu a čo bude s týmto miestom ďalej?

Rohová budova, zrejme staršia, bola na tom mieste minimálne od prelomu 19. a 20. storočia, dokladujú to staré fotografie.

V medzivojnovom období si na tom mieste už v novej budove zriadil mäsiarstvo a údenárstvo František Weinwurm.

V roku 1941 bol jeho obchod ako židovský podnik arizovaný mäsiarom a údenárom Jozefom Krajčovičom. Po vojne bol opäť úradne uvedený do vlastníctva František Weinwurm, ale zakrátko bol obchod znárodnený.

Najskôr prevzali správu Slovenské mäsové závody, národný podnik, Trenčín, a v roku 1950 Mäsoprodukt, národný podnik, Bratislava. Okolo obchodu prechádzali snáď všetky prvomájové a ďalšie sprievody.

1947

1953

1955

1964

1973

80. roky

Mäsiarstvo v tomto objekte vydržalo aj po páde komunizmu, postupne sa pridali ďalšie služby. Bola tam tiež predajňa potravín.

Tento obchod sa v uplynulom období objavil aj v rubrikách stroj času a malacké detaily. V komentároch sa okrem iného spomínal zlý stav budovy a nemožnosť riešenia.

Situácia sa zmenila na jar. Najskôr sa zdalo, že pôjde len o výmenu pôvodnej eternitovej strechy (snáď osemdesiatročnej), ale strecha spolu s krovom bola odstránená a v rozoberaní sa pokračovalo ďalej. V súčasnosti zostali len obvodové múry približne vo výške dvoch metrov, tvoriace zrejme plot, za ktorým sa pracuje.

16. 6. 2011 vydalo mesto Malacky rozhodnutie (dostupné na elektronickej úradnej tabuli mesta) o umiestnení stavby  s názvom Polyfunčná budova Florián. V rozhodnutí sa uvádza: „Stavba rieši vybudovanie polyfunkčného domu na Záhoráckej ulici. Realizovaný bude na rohu ul. Záhorácka a J. Kostku a bude priamo napojená na jestvujúcu zástavbu. Navrhovaný objekt bude s jedným podzemným podlažím a s tromi nadzemnými podlažiami so sedlovou strechou.“V podzemnom podlaží by mala byť garáž, v prvom nadzemnom podlaží obchodné priestory a v ďalších dvoch podlažiach byty.

Pokračuje sa teda v trende, ktorý začal v našom meste pred pár rokmi. Nechceme s nikým polemizovať o hodnote starej budovy, ani o polyfunkčných budovách v našom meste. Vzhľadom na to, koľko sa zachovalo fotiek, na ktorých je táto budova zachytená, rozhodli sme sa zaradiť tento článok do rubriky Genius loci.

Fotky: Martin Macejka a Jozef Ježek

18 komentárov
 1. Martin Marek
  Martin Marek hovorí:

  Myslim ze si od toho netreba nejako vela slubovat, jeden pokus pokial viem rovnakej dvojice architekt/investor je hned za rohom…

 2. Dusan
  Dusan hovorí:

  neviem naco tie pripomienky, staci zajst za investorom, pozriet sa na projekt a potom usudzovat aka to bude stavba. Myslim, ze to nebol aj pre autora tohto clanku problem, mohol to krasne doplnit o projekt. Ked ho investor odmietol, to je iny problem.
  Ja hovorim, ze to nebude zle.

 3. ianus
  ianus hovorí:

  Takže aj obchod „na schodkoch“ to má za sebou. Zostáva už len zbúrať aj „hračkáreň“ oproti…

 4. handl
  handl hovorí:

  A čo už sa stane, keď sa zbúra jeden domček. A čo už by sa stalo, ak by sa zbúralo hocičo v Malackách. Ak mi niekto chce povedať, že by to narušilo celkový vzhľad Malaciek, tak tomu zťažka uverím.

 5. Vojto
  Vojto hovorí:

  Občania sa môžu cítiť o niečo bezpečnejšie. V tom mieste im totiž už nehrozí, že im počas silnejšieho vetra spadne na hlavu nejaká strešná krytina.

 6. matej
  matej hovorí:

  zdá sa mi len ale na fotke 1. mája 1973 je ľavá časť paneláku fotomontáž?
  Panelák je kratší

 7. Ivan
  Ivan hovorí:

  Poprosím upresnenie a skonkretizovanie od Martina Mareka, ktorú budovu „hneď za rohom“ myslel, aby som si urobil obraz o čom rozpráva.

 8. miro tedla
  miro tedla hovorí:

  na prvej farebnej fotke strecha v strede fotky hore je pôvodný detský domov v ktorom bola pekná záhrada s hojdačkou.

 9. friedrich weinwurm
  friedrich weinwurm hovorí:

  a to, ze ste mi zburali dom, ktory som ako znamy slovensky predvojnovy architekt naplanoval svojim pribuznym to vam malacanom asi vsetkym nevadi. Dom, ktory som postavil v 30-tych rokoch mal mnohe atributy architektonickej moderny. Radi sa k takym budovam ako je komplex Nova Doba alebo Unitas, ktore som postavil v Bratislave.
  Mohli ste v Malackach mat pamiatku – budete mat poly-ne-funkcny dom.
  A ako sa terajsi majitel k domu dostal ????
  To je ina a dlha historia s pravnym statom to nema nic do cinenia.

 10. Domorodec
  Domorodec hovorí:

  No všetko fajn ale nieje tomu davno čo som si všimol, že už nemáme ulicu Jána Kostku ale už to je ulica Ferdiša Kostku … tiež nechápem prečo …

 11. denisa
  denisa hovorí:

  Odkaz na Vašu malackú stránku som našla až teraz, koncom roku 2013.

  Preposielam ju na príbuzných – potomkov rodiny Fr. Weinwurma.
  Ďakujeme autorovi za zverejnenie histórie domu, chvályhodná činnosť!

  s pozdravom
  Denisa

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.