Monika Baňovičová, AC Malacky

Monika Baňovičová 21. vo svetových juniorských tabuľkách

V roku 2014 sa budú konať juniorské majstrovstvá sveta v americkom Eugene a Monika Baňovičová bude jednou z horúcich kandidátok na účasť a jej ciele budú siahať určite vyššie. Monika svojim výkonom v trojskoku 13,14m, ktorý dosiahla v minulom roku v Trnave na M-SR sa zaradila na 21.miesto svetových tabuliek junioriek. Je to postavenie, ktoré zatiaľ žiadny atlét z Malaciek v juniorskej kategórii nedosiahol a ktoré jej dáva šance pri kvalitnej príprave a z toho prameniaceho zlepšenia pomýšľať na finálové umiestnenie.

Zo slovenských atlétov sa vo svetovom rebríčku ocitol na 10. mieste ešte trojskokan Tomáš Veszelka a práve tento slovenský skokanský talent a naša Monika majú najväčšie šance bojovať na šampionáte o popredné umiestnenia. Monika Baňovičová začala halovú sezónu v Bratislave z kratšieho rozbehu výkonom 12,43 cm a podľa tréningových ukazovateľov by mala už aj v hale zaútočiť na 13- metrovú hranicu. V hlavnej sezóne plánujeme priblížiť sa k hranici 13 a pol metra, čo by znamenalo veľkú nádej na dobré umiestnenie v Eugene.

13,51 m je ôsme miesto vo svetových tabuľkách, ale na takýchto významných podujatiach len málokto podá výkon na úrovni osobného rekordu. Dôležité je pripraviť sa tak, aby Monika vedela atakovať hranicu 13,20 m za každých okolností. Len tak bude mať šancu na tomto podujatí uspieť. K tomu treba mať okrem skákania aj veľmi dobrú psychickú odolnosť, pretože skoncentrovať sa v jednom roku na dva štarty, kvalifikáciu a finále, nie je vôbec jednoduché.

MP-banovicova

Všetky ostatné preteky musia ísť bokom a dôležité je dosiahnuť limit na MS už na začiatku hlavnej sezóny, aby odpadlo to typické slovenské naháňanie limitov, ktoré zoberie času a energiu, ktorá potom chýba na hlavnom vrchole sezóny. Limit v trojskoku je 13 m, čo by sa dalo zvládnuť hneď na začiatku a potom už len zamerať správne prípravu na Eugene. Do toho príde ešte maturita, takže Monike nie je čo závidieť. Alebo skôr je, pretože nudiť sa v tomto roku určite nebude.

Dojednali sme hosťovanie za ACP Brno, kde nám manažér pán Sečkář prisľúbil pomoc pri vyhľadávaní tých najvhodnejších pretekov pre Moniku vo farbách ich klubu, pretože tento rok sa nemôžeme spoliehať na pomoc mesta Malacky, kvôli našej administratívnej chybe, ktorá nás bude stáť zastavenie všetkej finančnej dotácie pre náš klub.

Rozbehli sme však projekt v rámci Európskej únie spolu s chorvátskym atletickým oddielom Split, pomôže nám ACP Brno, rozbehneme poriadne 2 percentá, prísľub pomoci máme aj od pár sponzorov, takže dúfame, že tá strata od mesta nebude taká citeľná. Nesmiem zabudnúť ani na nášho kamaráta Miša Pogányho, úspešného trénera a manžela majsterky sveta v trojskoku Šárky Kašpárkovej, ktorý nám svojimi kontaktmi a radami tiež výrazne pomáha.

Takže rok 2014 by mohol byť pre nás veľmi zaujímavý. A keď spomeniem Elišku Chvílovú, ktorá začala sezónu výkonom 589cm a podľa jej slov to bolo také opatrné nič moc a poznajúc jej parametre, tak sa na rok 2014 teším o to viac. Takže hor sa do toho a dúfajme, že sa nám budú vyhýbať zranenia.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.