Genius loci (23) – Včelnica
Koncom roka bude objekt malackej včelnice “oslavovať” 25. narodeniny. Toto miesto asi najlepšie pozná stredná generácia, ktorá zažila obdobie jeho najväčšej slávy. Včelnica dnes už neslúži svojmu pôvodnému účelu, bez pochýb ju však môžeme označiť ako genius loci.
Areál mal pôvodne názov Stanica mladých prírodovedcov, medzi ľuďmi sa však zaužívalo zjednodušené pomenovanie včelnica. Projekt včelnice bol vytvorený koncom 80. rokov pre pionierov. So stavbou sa začalo na jar 1988. Podnetom bola politická výzva „Dar pionierom k založeniu ich organizácie“.
Dodnes sú v interiéri včelnice diplomy, pochádzajúce z éry činnosti pionierskej organizácie
Podľa článku v novinách Malačan z roku 1989 na uvedenú výzvu “reagovali závody, podniky mesta Malaciek a Slovenský zväz včelárov združením finančných prostriedkov, socialistickými záväzkami a brigádnickou činnosťou k vybudovaniu Stanice mladých prírodovedcov pri MsDPM v Malackách.”
O včely sa staral pán Milan Dobrovodský, deťmi prezývaný „ujo Včelička“
Slávnostne bol objekt otvorený 26. septembra 1989. Poďakovanie v novinách, ktoré obsahovalo veľa skratiek, typických pre tú dobu, uvádzame v plnom rozsahu: “Pionieri mesta Malaciek ďakujú za dar k 40. výročiu PO SZM týmto organizáciam: ŠM, BPšp prevádzkareň Malacky, PHŠ, Kablo, VLaM, ZŤS, ÚV SZV, MO SZV, ZO SZM Nafta Gbely závod Malacky, predstaviteľom mesta a pracovníkom MsDPM. Sľubujú, že budú využívať uvedené zariadenie na rozvíjanie svojich záľub v prírodovedných útvaroch.“
Krátko po vybudovaní a odovzdaní objektu do užívania padol komunistický režim a s ním aj pionierska organizácia, ale účel zostal zachovaný.
Včelnica v časoch svojich začiatkov
Na začiatku 90. rokov 20. storočia slúžila včelnica voľnočasovým aktivitám milovníkov prírody, boli tu úle so včelami a v klietkach pri plote viac druhov zvierat.
Neskôr sa situácia zmenila, včelnica prestala slúžiť mladým prírodovedcom. Objekt však je vyhľadávaným miestom, počas roka sa prenajíma na rôzne príležitosti, napr. oslavy, opekačky, rodinné stretnutia, stretnutia spolkov a podobne. Dal by sa charakterizovať ako kombinácia príjemného prostredia lesa s budovou dýchajúcou socializmom. Výhodou samotnej budovy je relatívne veľký priestor, vhodný na večierky, ponúkajúci možnosť prespať.
Izby neposkytujú žiaden luxus, ale svoj účel splnia
Prázdne klietky
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!