Atletika: Ostrá premiéra pre prekážkarky AC Malacky
Basketbal: Kadetkám nevyšiel vstup do nadstavbovej časti
Futsal: Biely balet suverénny aj vo finále

M. Baňovičová nad prekážkami počas letnej sezóny (foto tkac)

Majstrovstvá Bratislavy v atletickej hale Elán (24. januára) dali možnosť pretekať atlétom všetkých vekových kategórií v Bratislavskom kraji. Početná enkláva malackých atlétov túto možnosť využila a v porovnaní s predchádzajúcimi pretekmi už väčšina pretekárov testovala svoje obligátne, parádne disciplíny.

Najviac sa blysla žiačka Monika Baňovičová vylepšením vlastného národného rekordu na 60 m prekážok v hale, keď dokázala z doterajších 9, 14 sekundy odkrojiť 29 stotín a upraviť rekord dočasne na 8, 85 s. Podľa vyjadrení jej trénera Vladimíra Handla by to nemusela byť konečná podoba reálnych možností mladej šprintérky. Baňovičová triumfovala i v žiackych behoch na 60 metrov a 150 metrov.

V behu na 150 metrov významne atakovala ďalší žiacky halový rekord, ktorý na tejto trati drží momentálne už ženská pretekárka AC Malacky Alexandra Štuková od roku 2005. K vyrovnaniu jej národného maxima chýbali Baňovičovej štyri stotiny (19:34 s).

V prekážkovom šprinte na 60 m dorasteniek zvíťazila Claudia Hladíková v kvalitnom čase 8, 97 sekundy, čím sa ako ďalšia atlétka AC Malacky priblížila k aktuálnemu dorasteneckému, halovému rekordu SR na tejto trati na 5 stotín – súčasný rekord má hodnotu 8, 92 s. Kvalitný výkon podala i ďalšia dorastenecká pretekárka AC Malacky Eliška Chvílová v behu na 60 metrov, kde finišovala druhá za 8, 16 s, čo je len o osem stotín od jej osobného maxima zabehnutého v minulom roku.

Halovú sezónu začala A. Štuková sľubným výkonom v behu na 200 metrov (arch. foto – M. Macejka – Malacké pohľady)

Najúspešnejšia atlétka AC Malacky za posledných 5 rokov Alexandra Štuková podala dobrý výkon v behu žien na 200 metrov a v úvode halovej sezóny dosiahla čas 25, 35 sekundy. Bojovne si počínal i dorastenecký strednotratiar Marco Adrien Drozda, ktorý testoval svoju výkonnosť na 400 metrovej trati v sľubnom čase 54, 09 sekundy, čo znamená i osobný rekord v tejto disciplíne. Podobne kvalitné výkony zabehol i ďalší dorastenec Martin Koch (52, 86 s) a muž Ján Beňa (50, 41 s) – obaja už s touto traťou majú dlhšie skúsenosti.

Na pretekoch už štartovala po zranení i najrýchlejšia šprintérka medzi ženami Barbora Šimková, ktorá v úvode sezóny prehrala v behu na 60 m so svojou rivalkou z Interu Bratislava Erikou Bršelovou o šesť stotín sekundy (7, 80 s). Zaujímavosťou bola účasť malackého plavca Richarda Kondela, ktorý sa na pretekoch predstavil v rámci prípravy pred plaveckou sezónou, počas ktorej bude chcieť atakovať popredné umiestnenia na majstrovstvách Slovenska. Nové osobné rekordy zaznamenala celá plejáda žiakov a dorastencov AC Malacky, uvádzame ich pod značkou PB (z angl. personal best) v grafickej podobe.

Do roka a do dňa

Takmer do roka a do dňa – tak by sa dal poeticky nazvať začiatok účinkovania malackej žiackej šprintérky Moniky Baňovičovej v porovnaní s minulým rokom. Takto pred rokom (25. januára 2009) vyrovnala naša pretekárka vtedajší slovenský, žiacky rekord Trenčianky Kataríny Hrdej na 60 m prekážok v hale. Vtedajších 9, 36 sekundy v nasledujúcich týždňoch dva razy vylepšila na doterajších 9, 14 s. Ani tento údaj už však neplatí – rok po prvom veľkom zápise M. Baňovičovej do štatistík je hodnota rekordu vylepšená na 8 sekúnd 85 stotín. Stalo sa tak na halových Majstrovstvách Bratislavy v nedeľu 24. januára. Spoločným menovateľom historických zápisov zostáva Monika Baňovičová.

M. Baňovičová – keď sa darí, je dôvod na úsmev (arch. foto – M. Macejka – Malacké pohľady)

Pobláznila časomieru
Finiš M. Baňovičovej na prekážkarskej šesťdesiatke sa niesol v znamení šokujúceho času na elektronickej časomiere – 8, 70 s. To už je trochu silná káva – pomysleli si zrejme zainteresovaní diváci. Znamenalo by to vylepšenie rekordu o 44 stotín sekundy, čo je v šprinte úžasný výkon, aké vo svetovom meradle predvádza na počkanie jamajský rýchlik Usain Bolt. Parafrázovať výkony Bolta a Baňovičovej je však scestné. Po úprave časomeračov dostal Baňovičovej oficiálny čas reálne kontúry v podobe 8 sekúnd a 85 stotín. Je bežné, že časy, ktoré sú známe bezprostredne pod dobehnutí atléta cieľovou kamerou, sa neskôr môžu upraviť o nejakú tú stotinku. K lepšiemu i k horšiemu – samozrejme po dôkladnej analýze. Monike však pridali 15 stotín, čo už je veľa do uzávierky sa nám nepodarilo zistiť, prečo až toľko. Tréner mladej šprintérky Vladimír Handl si však s touto situáciou hlavu príliš neláme: „Určite na najbližších pretekoch budem zisťovať, ako je možné, že medzi neoficiálnym a oficiálnym výkonom je taká veľká medzera. Pre nás je však hlavné, že Monike sa darí a ten čas pôjde pravdepodobne aj tak ešte hore, možno už v najbližších dňoch…“

150 metrov = malacká záležitosť
Monika nebola ďaleko ani od žiackeho halového rekordu v behu na 150 metrov, ktorý má hodnotu 19:30 sekundy a doteraz ho drží Malačanka Alexandra Štuková – prvým rokom pretekajúca v najvyššej, ženskej kategórii. Baňovičová na pretekoch 24. januára atakovala tento čas a zaostala za ním len o 4 stotinky – 19:34 s. Na dráhe pod otvoreným nebom má už túto disciplínu zbehnutú pod 19 sekúnd, preto sa dá reálne očakávať, že v hale by sa napokon mala pod 19:30 dostať. A. Štuková tento výkon zabehla v roku 2005 a štrnásťročná Závodčanka M. Baňovičová ho od nej môže prevziať a predĺžiť jeho pôsobnosť na dobu neurčitú.

Vhodená rukavica
Veľmi blízko k slovenskému dorasteneckému rekordu má po víkende i Claudia Hladíková, pätnásťročná skokanka a prekážkarka z Borského Svätého Jura. Výkonom 8, 97 sekundy sa priblížila na dostrel (konkrétne na 5 stotín) aktuálnemu rekordu na dorasteneckých 60 m prekážok, ktorý dosiaľ drží už spomínaná pretekárka z Trenčína Katarína Hrdá. Tá dosiahla svoj výkon v hodnote 8, 92 s v roku 2003, odvtedy čaká na svojho nástupcu. C. Hladíková je horúcou adeptkou na prevzatie moci, ostáva len čakať a veriť…
Jakub Valachovič

Basketbal

Malackí juniori sa vo štvrtok 21. januára vybrali do Bratislavy, aby tu v rámci Basketbalovej mužskej hobby ligy odohrali zápas proti mužstvu Karlovky. Doplatili však najmä na slabý úvod stretnuria, kedy Karlovčania v prvej desaťminútovke nastrieľali našim hráčom 19 bodov, kým Malačania zaznamenali len tri. Stretnutie skončilo prehrou nášho mužstva o 29 bodov – 40:69.

21. január, 6. kolo, Bratislavská basketbalová hobby liga mužov
Karlovka Bratislava – Strojár Malacky 69:40 (38:20)

Zostava a body Strojára: Kurák 11(1), Uher T. 8, Pagáč „C“ 4, Pištelák 11, Mráz, Sládek 2, Kubíček 4
Basketbaloví fanúšikovia netrpezlivo očakávali víkendové stretnutia juniorov Strojára Malacky s košickými výbermi – v sobotu 23. januára s družstvom B a o deň neskôr s A tímom Slávie TU Košice.

V sobotňajšom zápase s B družstvom Košíc sa prevaha Malačanov ukázala hneď od úvodu stretnutia. Košice sa však, hoci prehrávali, držali s naším družstvom na dostrel a v druhom polčase začali významne sťahovať náskok Malačanov. Rozhodujúcou z pohľadu celkového víťazstva sa stala posledná štvrtina zápasu – kedy Strojári úspešným finišom a najmä 27 bodmi rozhodli, že víťazstvo zostane v Malackách. v duchu sa už iste pripravovali na nedeľňajší zápas so súperom vyššieho rangu – košickým výberom A.

V druhom dueli zápasu Západ – Východ (alebo Malacky – Košice) sa karta obrátila a pre zmenu v tomto prípade nikto nepochyboval o tom, že Košice si odnesú plný bodový zisk. Prvá štvrtina stretnutia končila stavom 13:25 z pohľadu Strojára. V ďalších dejstvách však narastala priepasť vo výsledku medzi nami a Sláviou, až sa skóre zastavilo na výsledku 59:115 z pohľadu Strojára. Výprask opäť potvrdil, že družstvo malackých juniorov nehrá práve v optimálnej forme a na niektorých súperov z vyšších priečok tabuľky jednoducho nemá. Pozoruhodný je i fakt, že Košičania nefigurujú na prvých priečkach v tabuľke a napriek tomu zdolali Malacky na ich palubovke o 56 bodov!