Futsalový Malacký pohár pozná finalistov
D. Rusňák – Zmrzol nám úsmev na tvári!

Dve generácie AC – ženská hviezda A. Štuková (v čiernom drese) kontra žiacka hviezdička M. Baňovičová. (foto tkac)

Atletika: Generálny test atlétov AC Malacky – 8 prvenstiev

Na pretekoch s názvom Mládežnícka atletika – Brána k olympiáde, ktoré sa konali v sobotu 16. januára si „odskočilo“ otestovať svoje sily pred dôležitými pretekmi dovedna 12 pretekárov AC Malacky. Výkony mohli napovedať trénerom, aké výsledky možno očakávať v priebehu nasledujúcich týždňov.

Hoci toto podujatie je prioritne zamerané pre mládežníkov, organizátori napokon povolili štart i seniorským pretekárom. Z našej výpravy tak štartovalo i duo dospelých pretekárov – A. Štuková a J. Beňa. Šprintérka B. Šimková pauzuje so zapálenou achillovou šľachou.

O tom, že Malačania poňali preteky skôr ako test, než ako prestížny závod, svedčí aj fakt, že len málokto v sobotu štartoval na svojich „zaužívaných“ disciplínach. A. Štuková (ktorá beháva 200 a 400 m) štartovala na šesťdesiatke a v behu na 500 m, J. Beňa (400 m a 800 m) v behoch na 60 m, 200 m a 500 m, M. Koch (200 m a 400 m) v behoch na 60 m, 300 m, v diaľke a vrhol aj guľu. Podobných prípadov bolo viacero. Priaznivcov malackej atletiky môže isto tešiť fakt, že naše najväčšie opory sa zdajú byť v optimálnej forme, čo je pred majstrovstvami krajiny všetkých vekových kategórií v mesiacoch február a marec, pozitívne.

M. Koch (v strede) výrazne vylepšil svoje halové maximum na šesťdesiatke. (foto tkac)

Významný osobný rekord si pripísal šprintér M. Koch v najkratšom šprinte na 60 metrov (7, 30 s). Dobre si počínal i v súťaži skokanov do diaľky, kde sa priblížil k svojmu osobnému rekordu a obsadil druhé miesto výkonom 620 cm. V ženskom behu na 60 metrov pretekalo dovedna 7 pretekárok AC Malacky – najviac pozornosti pútal duel Alexandry Štukovej s Monikou Baňovičovou. Obe sa stretli v prvom rozbehu na 60 m a v malackom súboji porazila vychádzajúca hviezdička M. Baňovičová A. Štukovú o dve stotiny a vo finále si dokonca vylepšila o stotinu svoje osobné halové maximum na tejto trati – 7, 95 s.

E. Chvílová (v oranžovom drese) v štartových blokoch. (foto tkac)

Sympatický čas dosiahla i ďalšia šprintérka AC, ktorá je prvým rokom dorastenka – Eliška Chvílová (8, 43 s). Osemstovkár J., Beňa sa na polkilometrovej trati stretol so svojím veľkým sokom z Nitry Dušanom Páleníkom, s ktorým prehral o necelú sekundu v závere, kedy mal D. Páleník viac síl. Päťsto metrov vyskúšala i A. Štuková, ktorá v sólovom behu finišovala na prvom mieste za 1:15, 31 min. V tom istom behu si bojovne počínala v konkurencii starších súperiek žiačka Romana Sekáčová (1:27, 86 min.). Sympatický výkon podala na dvojstovke ďalšia žiačka Dominika Šunová, ktorá zabehla osobný rekord 28, 98 s a celkovo sa umiestnila na tretej priečke medzi žiačkami.

Naopak výkonom sklamala dorastenecká oštepárka Veronika Hruščová, ktorá počas halovej sezóny trénuje vrh guľou – v sobotu podala podpriemerný výkon (10, 94 m). V koži sa iste necíti ani ďalšia dorastenka – trojskokanka Veronika Harculová, ktorá zaostala v šprintérskych testoch na 60 m i 200 m, zrejme kvôli problémom s chrbticou v minulých dňoch. Podobne dlhotrvajúce zdravotné problémy môžu zrejme za slabé výkony Alice Mackovichovej, ktorá je prvým rokom juniorka.

A. Mackovichová pred štartom dvojstovky. (foto tkac)

Ďalšie preteky sú na programe o týždeň – v hale Elán budú naši atléti bojovať na Majstrovstvách Bratislavy všetkých vekových kategórií (24. 1.).

Basketbal

Cez víkend (v sobotu 16. januára) odohrali svoje basketbalové zápasy starší minibasketbalisti a v prípravnom zápase si zmerali sily i malacké kadetky s rovesníčkami Trnavy a juniorkami z Petržalky.

„Od dvojzápasu s Karlovkou som nemal veľké očakávania,“ tvrdil po záverečnom klaksóne tréner mladých basketbalistov a basketbalistiek (v kategórii mini hrajú dievčatá spolu s chlapcami v jednom družstve) Peter Ondruš.

Družstvo Karlovky „A“ vystupovalo v dvojzápase s Malackami z pozície favorita. Napriek tomu vyznelo prvé stretnutie lepšie pre naše farby. V prvej štvrtine sa naša mlaď len rozbiehala k plnému výkonu, hoci prehrala 8:12. Do kabíny však išli oba tímy za nerozhodného stavu 21:21 a po prestávke Malacky dokázali pridať ďalších 21 bodov, zatiaľ čo Karlovka len 17. Malackí mini povzbudení víťazstvom, bojovali ako levy i v druhom zápase. Nevyšiel im však úvod zápasu – prvú štvrtinu prehrali 2:6. Keď ešte aj po tretej časti prehrávali o 13 bodov 14:27, zdalo sa byť všetko stratené. V poslednej štvrtine sa však naši opäť rozohrali k dobrému výkonu a najmä strelecky pritlačili favoritov z Bratislavy k múru, keď im dokázali nasúkať slušných 17 bodov. Karlovka si napokon tesné víťazstvo 35:31 ustrážila, ale výkon našich basketbalových detí príjemne prekvapil. „Je to prísľub do budúcnosti, že v Malackách sú ďalší šikovní hráči, s ktorými sa oplatí pracovať,“ zhodnotil výkon tréner P. Ondruš.

16. január, 11. kolo, Oblastná súťaž starších minibasketbalistov

Strojár Malacky – Karlovka Bratislava A 42:38 (21:21)

Zostava a body Strojára: Medrický 8, Oreský, Velebný 10, Tedla, Valla 11, Chmelová, Žáček, Gajdárová 2, Trúbová, Pavelka 2, Vosátková 4, Demjaničová, Pukančík, Séleš 3, Huňarová 2, Orthová

12. kolo
Strojár Malacky – Karlovka A Bratislava 31:35 (8:15)

Zostava a body Strojára: Medrický, Oreský, Velebný 9, Tedla 2, Valla 4, Chmelová 4, Žáček 2, Gajdárová, Trúbová, Pavelka 8, Vosátková 2, Demjaničová, Pukančík, Séleš, Huňarová, Orthová

Naše kadetské basketbalistky využili čas pred blížiacimi sa majstrovskými bojmi o 9. až 15. miesto odohraním dvoch prípravných zápasov so súpermi rôznorodých kvalít a kategórií. V piatok 15. januára v Bratislave odohrali duel s juniorskými hráčkami BK Petržalka a o deň nato v domácom prostredí s výberom ŠŠK Atómová Trnava. S týmto trnavským družstvom sa stretnú naše kadetky hneď v druhom kole súťaže, takže oba tímy si aspoň mohli otestovať kvality toho druhého. Nás môže tešiť, že Malačanky Trnavu celkom pohodlne zdolali 88:75 a môžu už myslieť na majstrovské súťaže.

Výsledky prípravných zápasov:

15. január, prípravný zápas

BK Petržalka Bratislava (juniorky) – Strojár Malacky 105:27
Zostava a body Strojára: Spustová 4, Marcová 9, Moravčíková 4, Schreiberová 2, Matušková 6, (Vosátková 2, Drahošová, Oreská, Boškovičová, Kr. Reifová, Ka. Reifová, Čermáková, Ferenčíková)

16. január, prípravný zápas

Strojár Malacky – ŠŠK Atómová Trnava 88:75
Zostava a body Strojára: Spustová 8, Marcová 11/2, Moravčíková 16/1, Schreiberová 10/2, Matušková 17, (Vosátková 20/1, Drahošová, Oreská, Boškovičová, Kr. Reifová 2, Ka. Reifová 2, Čermáková 2, Ferenčíková)

-jaki-

Futsal: Futsalový Malacký pohár pozná finalistov

Odvetné semifinálové zápasy futsalového Malackého pohára 2009 určili dvoch finalistov, ktorí sa v sobotu 23. januára „pobijú“ o konečné prvé miesto. Drámu podľa očakávania priniesol zápas družstiev Hobby a Haky.

Pred duelom Biely balet a Artemis zrejme nikto nepochyboval, že balet si ustráži jasný postup do finále. V minulotýždňovom prvom semifinálovom zápase totiž deklasoval svojho súpera 8:2. Artemis mal teda čo robiť. Nezačal však vôbec zle, prvý polčas vyhral a na začiatku druhého pridal Kuklovský druhý gól. Očakávaný entuziazmus Artemisu však neprišiel a ďalšie góly nepridal. Naopak Biely balet zapol na vyššie obrátky a začal hrať ofenzívne. Napriek neúčasti streleckých hviezd prvého semifinále Haľka a Michaloviča, obrátili vývoj stretnutia a napokon gólmi Malého, Lukáčka a Repického porazili svojho súpera 3:2.

Druhé semifinále malo priniesť drámu – v prvom zápase sa zrodil nerozhodný výsledok 1:1 a teraz už sa muselo rozhodnúť. Hobby od začiatku viedli o gól, no jeho súperovi sa vždy podarilo stratu dotiahnuť. Haky však ani raz v zápase nevyhrávali, hoci v presilovej hre nevyužili dve vyložené príležitosti na skórovanie. Hobby svoj náskok udržalo a stalo sa po víťazstve 5:4 druhým finalistom tohtoročného Malackého pohára. Atmosféra bola po celý čas v hale hustá a podľa mnohých sa dala porovnať s atmosférou na extraligových ihriskách.

Finále Biely balet – Hobby je na programe o 19:30 v sobotu 23. januára, hodinu predtým sa stretnú porazení zo semifinále Haky – Artemis v boji o bronz. Lákadlom finále je účasť disponovaných strelcov Haľka, Michaloviča a Bartošeka na strane baletu a mladíkov Višvádera a Uhrinca zo súperovho mužstva.

Odvety semifinále Malackého pohára 2009:

Artemis – Biely balet 2:3 (1:0)
Góly: Kain, Kuklovský – Malý, Lukáček, Repický

Hobby – Haky 5:4 (3:2)

Góly: Špoták, Pavlíček, Kalanka, Uhrinec, Nemec – Emrich (2), Jurkovič, Michalovič

Jakub Valachovič

Volejbal: D. Rusňák – Zmrzol nám úsmev na tvári!

Malackí volejbalisti opäť prežili dva rozdielne zápasy. Podobne, ako minulý týždeň s Bilíkovou i tentoraz s Komárnom raz prehrali a raz zvíťazili.

Volejbalistov Strojára Malacky čakalo po príchode do komárňanskej haly mrazivé prekvapenie – teplomer na zapisovateľskom stolíku signalizoval chabých dvanásť stupňov. V takýchto podmienkach mali Strojári odohrať dvojzápas s domácimi.

V prvom sete si so zimou lepšie poradil domáci kolektív, ktorý zaslúžene vyhral 3:0 na sety. Hosťujúcim hráčom sa až v závere posledného setu podarilo zdramatizovať stretnutie, keď dotiahli z 15:22 sériou úspešných lôpt až na 21:22, ale domáci boli predsa v koncovke úspešnejší.

Do druhého zápasu nenastúpila bratislavská opora domáceho Spartaka – Marek Patúc, čo nahralo do karát Strojárom. Druhý pozitívny faktor bol, že teplota na palubovke sa už vyšplhala na 16 stupňov… Malačania sa chopili oprát zápasu od prvých minút a získali pre seba dramatický, prvý set 26:24. Na poste blokára nastúpil Vladimír Kuračka, ktorý prispel k oživeniu hry Malačanov. Strojár napriek prehranému druhému setu vybojoval v druhom stretnutí víťazstvo 3:1 a naďalej okupuje štvrté miesto v tabuľke.

16. január, 11. kolo, 1. liga mužov – západ

Spartak Komárno – Strojár Malacky 3:0 (17, 19, 23) a 1:3 (-24, 22, -15, -15)

Zostava Strojára: Holka, Matušek, Ľ.Mrázik, Petrovič, Šamulka, Rehák, libero Rusňák (V.Kuračka)

V sobotu sa predstavia volejbalisti TJ Strojár doma proti Žiline, potom ich čaká voľný víkend a ďalší domáci dvojzápas proti bratislavskému Remidonu. Tieto zápasy napovedia veľa o konečnom poradí na 2.-4.mieste.