Zaujímavosti o starom cintoríne

Minule sme priniesli niekoľko informácií o hrobke rodu Prenosilovcov, rozhodli sme sa venovať starému cintorínu väčšiu pozornosť, keďže je na ňom pochovaných mnoho významných Malačanov minulých čias, a spraviť ňom samostatnú nepravidelnú rubriku.

Táto fotografia už bola na tejto stránke publikovaná v rubrike Stroj času, vrátane citátovania likvidácie starého portálu. Otázku, či kvôli nákladným autám bolo potrebné spraviť dnešnú „novú“ bránu, je zbytočné riešiť.

pict0954.jpg

Každopádne nápis „Zmŕtvych vstaneme“ je optimistickejší ako nápis „Dovidenia“, aký sa nachádza na niektorých cintorínoch na Slovensku…

cintorin001tif.jpg

Pohľad na vstup na cintorín pred zničením uvedeného portálu.

pict0990.jpg

A na porovnanie súčasná fotografia. Teraz si niečo povieme o tomto cintoríne. Je najstarším dochovaným malackým cintorínom (samozrejme ak nepočítame krypty pod františkánskym kostolom. V listinách sa spomína už v polovici 18. storočia, je však pravdepodobné, že vznikol skôr. Jeho predchodcom bol cintorín pri kostole Najsvätejšej Trojice (na fotografii v pozadí), kde sa pochovávalo zrejme od čias existencie kostola (podľa niektorých zdrojov začiatok 17. storočia, podľa iných skôr). Tento cintorín zanikol v roku 1800 a pozostatky z neho boli premiestnené na súčasný starý cintorín. Najstarší zachovaný pomník na ňom pochádza z roku 1835.

mapka.jpg

Cintorín je rozdelený na šesť sektorov označených písmenami A až F. Na situačnom plániku vidíme rozmiestnenie sektorov a označenie najvýznamnejších hrobov. Autorom plánika vytvoreného na základe staršieho situačného plánu je Marian Trnka. Zoznam najcennejších hrobov tvorí aj prílohu všeobecne záväzného nariadenia mesta Malacky č. 1/2007, ktoré nájdete tu.

pict0959.jpg

V strede medzi sektormi A, B, C, D, rovno oproti vchodu na cintorín sa nachádza tzv. hlavný kríž. Pôvodne tu bol drevený kríž, okolo ktorého boli vraj pochovávaní chudobní ľudia. V súčasnosti je tu kamenný kríž, ktorého spodná časť má takmer 150 rokov.

pict1004.jpg

Na oboch fotografiách je kríž v stave spred dvoch rokov.

dscf9111.jpg

Tu vidíme hlavný kríž po rekonštrukcii, ktorá prebehla počas uplynulých týždňov. Jej realizátorom bol Ivan Jurica, ktorý pracoval zadarmo, náklady na materiál boli hradené z mestských prostriedkov.

dscf9053.jpg

Text na podstavci znie: „Otče, v ruce tvé ducha poroučím.“ Pod nápisom je rok vzniku spodnej časti. Uvedený je tu rok 1868, čo zodpovedá údaju, ktorý spomína V. Šíp. Naopak P. Hallon má vo svojej knihe iný údaj, píše o roku 1863. Z pôvodného nápisu na podstavci nebolo jasné, ktorý údaj je správny.

2 komentárov
 1. ianus
  ianus hovorí:

  Myslím si, že mesto Malacky by malo pouvažovať nad postavením repliky zlikvidovaného portálu. Bola by to malá splátka za zničené historické objekty. A tiež by nebolo od veci, kedy tie pre mesto dôležité hroby neboli spísané iba v prílohe VZN, ale priamo vyznačené na cintoríne.

 2. Martin Marek
  Martin Marek hovorí:

  To označenie hrobov čiastočne nahrádza infotabuľa, ktorú sme osadili pri vstupe na cintorín. Myslím, že podľa mapky, ktorá je na nej, je možné pomerne jednoducho tieto historické hroby na cintoríne nájsť.

  Postavenie repliky portálu je nepochybne zaujímavý nápad, aj keď momentálne je asi dôležitejšie vynaložiť prostriedky predovšetkým na záchranu tých historických náhrobkov, ktoré to najviac potrebujú – pevne verím, že v tejto oblasti sa to už tento rok trochu pohne dopredu.

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.