Ako funguje atletický klub AC Malacky alebo 14 medailí z atletického šampionátu

Máme za sebou halovú atletickú sezónu 2017. Pre náš klub dopadla úspešne a potvrdili sme, že v mládežníckych kategóriách patríme medzi najúspešnejšie kluby na Slovensku.  Podmienky sa nám každoročne vylepšujú,  dokonca sme si aj s mestom Malacky vyriešili dlhoročný spor a mesto sa stalo našim hlavným sponzorom. Rozširujeme členskú základňu a zdokonaľujeme našu organizačnú štruktúru.

Máme dve skupiny atletickej škôlky, jedno oddelenie pod vedením trénerov Evy Vargovej a Petra Filipa, druhé pod vedením Jakuba Valachoviča. Počet detí v tejto škôlke, ktorých vek sa pohybuje od 6 do 10 rokov neustále rastie. V súčasnosti sa pohybuje okolo  70 cvičencov, takže pomaly do trénovania angažujeme aj našu diskárku Káju Smrekovú, ktorá študuje FTVŠ, takže si môže svoje pedagogické vedomosti začať uplatňovať v praxi.

Atletický klub AC Malacky

Najmladší atléti s trénerom Jakubom Valachovičom. (Foto: Martin Macejka) 

Pre staršie deti od 10 do 15 rokov máme tiež dva útvary a to športové triedy na ZŠ Záhorácka, odkiaľ už roky vychádzajú kvalitné atlétky a atléti, ktorí reprezentujú Slovensko, aj keď už v iných kluboch, aj na medzinárodných podujatiach. V tohtoročnej hale sa najviac darilo Alexandre Štukovej, ktorá sa na ME v Belehrade prebojovala v behu na 800m do semifinále.

Druhý útvar  pre deti od 10 do 15 rokov – prípravka Zväzovej prípravy mládeže.  Tam pripravujeme deti z okolitých dedín, ktoré nie sú v športových triedach. Jeden z jej produktov je Marcel Žilavý, jeden z najväčších mládežníckych atletických talentov na Slovensku.

No a pre atlétov od 16 rokov máme Zväzovú prípravu mládeže, kde pod patronátom SAZ pripravujeme atlétov  na vrcholné podujatia.

Z tejto štruktúry sa nám každoročne darí vychovať rad dobrých atlétov. Vzostupný trend sme potvrdili aj tento rok, keď sa nám podarilo v halovej sezóne 2017 vybojovať celkovo 14 medailí z majstrovstiev Slovenska, z toho 5 zlatých, 5 strieborných a 4 bronzové.  Najviac sa darilo Marcelovi Žilavému a Borisovi Pribilovi. Dorastenec Žilavý zvíťazil vo svojej kategórii v behu na 60m a medzi juniormi zvíťazil v behu na 60m prekážok. Junior Pribil získal tiež dve individuálne prvenstvá na M-SR juniorov v behu na 200 a 400m. 

Úspešná malacká štafeta s trénerom v o februári 2017. Zľava: Petr Filip, Marek Havlík, Marcel Žilavý, Boris Pribil a Ján Beňa. (Foto: Michal Havlík)

Vážime si aj výsledky našich odchovancov, ktorí opustili rady nášho klubu, ale v iných klubových farbách zbierajú umiestnenia už medzi dospelými.  V hale to bola už spomínaná Alexandra Štuková. Treba spomenúť  Marca Adriena Drozdu, ktorý sa stal majstrom Slovenska v behu na 60m prekážok, Moniku Baňovičovú, majsterku Slovenska vo viacboji, či druhého z M-SR v trojskoku dospelých Martina Kocha a  Elišku Chvílovú, ktorá vybojovala tiež druhé miesto v trojskoku. Títo všetci vyšli zo športových tried ZŠ Záhorácka.

Všetci títo naši bývalí zverenci nás utvrdzujú v tom, že naša snaha má zmysel a vynaložené úsilie za tie roky padá na úrodnú pôdu. Už teraz sa tešíme na hlavnú sezónu, ktorá začína v máji, takže naši pretekári a tréneri majú takmer dva mesiace na kvalitnú prípravu.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.