Malacké kasíno
V Malackách fungovalo už v 19. storočí kasíno. Nešlo však o herňu v dnešnom význame slova, ale o klub, ktorého členmi boli muži z vyššej spoločnosti.
Náplňou činnosti klubu bola kultúra, vzdelávanie, zábava. Vzorom spolku boli zrejme podobné kluby vo väčších mestách, v našom prípade mohla byť najväčšou inšpiráciou Bratislava.
Spolok mal vlastné stanovy, schválené štátom. Július Trebišovský uvádza, že stanovy boli vydané, resp. schválené 3. januára 1892. Predsedom v čase schválenia stanov v roku 1892 bol Ľudovít Eremit a dr. Emil Révész. Mená v Malackách dnes neznáme. Malackú honoráciu z tej doby ešte nemáme zmapovanú, ale zdá sa, že prvý mal niečo do činenia so stavebníctvom, druhý s právom.
Pečiatka malackého kasína
Prvé valné zhromaždenie spolku bolo podľa Trebišovského už v marci 1881, predsedom sa vtedy stal hlavný slúžny Augustín Nagy, tajomníkom advokát dr. Samuel Lichtenstein a správcom Eduard Szladits. V štátnom archíve vo fonde hlavného slúžneho z roku 1881 sa zachovala pozvánka na valné zhromaždenie spolku, ktoré sa malo konať 11. decembra. Pozvánku podpísal práve Nagy, uvedený ako podpredseda.
Kasíno malo prenajaté priestory v zájazdnom hostinci Christena (neskorší Bersón) oproti kláštoru. Spolok mal vlastnú knižnicu a čitáreň. Odoberal viaceré maďarské a nemecké časopisy. Niektoré z nich sa zviazané zachovali a sú uložené v archíve MCK Malacky – Múzea Michala Tillnera.
Hostinec, ktorý bol sídlom spolku
Rovnako sú v archíve zapísané listy a zápisnice zo zasadnutí výboru spolku. Sú písané v maďarčine, zatiaľ nie sú preložené a spracované. Posledný dátum, ktorý je v uvedených materiáloch spomenutý, je rok 1906. Či pokračovala činnosť spolku aj po tomto roku, nevieme.
Štítok označujúci obálku knihy zápisníc malackého kasína
Spolok si každoročne spomedzi členov volil predsedu, podpredsedu, tajomníka, knihovníka, právneho zástupcu a správcu domu. Medzi členmi spolku sa vyskytovali najmä maďarskí úradníci, ale aj slovenské mená Karol Kučera a Michal Kučera, farári Štefan Čulen a Jozef Kováč, advokáti Karol Boor, Jozef Dérer, Dionýz Feja. Členmi boli aj staviteľ Ján Terebessy, lekárnik Ján Friedrich, pálffyovský správca Ivan Prenoszil, židovskí obchodníci Pisskovci, Spitzerovci a mnohí ďalší. V roku 1886 bol ako čestný predseda uvedený knieža Mikuláš XIII. Pálffy.
Výynamní predstavitelia spolku – zľava Augustín Nagy, Emil Révész a Pavol Bacsák
Archívne materiály poskytujú niekoľko desiatok strán informácií. Po preložení budú významným zdrojom, prispievajúcim k poznaniu našej lokality na prelome 19. a 20. storočia.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!