Výstavba cyklotrás v Malackách

Vedenie Malaciek sa v ostatnom čase rozhodlo pracovať na sieti cyklotrás, ktoré by mali byť vedené popri hlavných ťahoch mesta. Prvá z viacerých cyklotrás je už hotová. Vedie od železničnej stanice po Pezinskej ulici až k priemyselnému parku s dĺžkou viac ako dva a pol kilometra.

Výstavba cyklotrás v Malackách, Hlavná križovatka
Výstavba cyklotrasy a úprava hlavnej križovatky v Malackách
(Foto Matúš Dudáš)

Bratislavský župan Juraj Droba reagoval ešte pri otvorení na intenzitu, s ktorou mesto realizuje plánované projekty. „Mestský úrad pod jeho vedením (Juraja Říhu pozn. red.) doslova chrlí projekt za projektom. Opravujú školy a škôlky, revitalizujú športoviská, v centre mesta budujú parkovací dom či revitalizujú námestie,“ konštatoval bratislavský župan s tým, že cyklotrasa na Pezinskej ulici je podľa neho jedným z mnohých úspešných projektov mesta Malacky.

Mesto sa rozhodlo iniciovať výstavbu cyklotrás pre zlepšenie dopravy v meste. „Chceme, aby ľudia presadli z automobilov a ak tak urobia, aby sa bezpečne pohybovali bicyklom po meste,“ povedala nám hovorkyňa mesta Malacky Ľubica Pilzová. Avšak z toho vyplýva otázka, ako sa bude snažiť priviesť obyvateľov k presadnutiu z áut na alternatívne spôsoby dopravy. Mesto v stanovisku pre nás síce uviedlo, že o nich uvažuje, avšak nekonkretizovalo či pôjde o formu bikesharingu v réžii mesta alebo súkromníka.

Výstavba cyklotrás v Malackách, Radlinského ulica, 2023
Výstavba cyklotrasy na Radlinského ulici v Malackách
(Foto Matúš Dudáš)

Ako si mohli obyvatelia Malaciek všimnúť, momentálne pokračuje výstavba ďalšej časti siete cyklotrás, a to v úseku Družstevná – Radlinského. Celková cena diela je 1.901 858,40 eura s DPH a realizuje ju spoločnosť COLAS Slovakia. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v centrálnom registri zmlúv.

S výstavbou cyklotrasy sa spájajú aj dopravné obmedzenia, ktoré pociťujú najmä šoféri. Okrem zúžených pruhov bola rýchlosť obmedzená na 30 kilometrov za hodinu.

„(Na Radlinského ulici pozn. red.) bude zrušené pozdĺžne parkovanie a namiesto neho bude cyklotrasa. Ostatné plánované zásahy sú viac-menej kozmetické úpravy,“ doplnila Ľubica Pilzová.

Výstavba cyklotrás v Malackách, 2023
Výstavba cyklotrasy na Záhoráckej ulici
(Foto Martin Macejka)

Mesto tiež plánuje výstavbu aj ďalších plánovaných cyklotrás: Partizánska – Cesta mládeže a Pezinská – Padzelek. Zákazka sa člení na dve časti, pričom prvá časť bude financovaná z nenávratného finančného príspevku a vlastných zdrojov, druhá časť má byť financovaná z vlastných zdrojov mesta. Cyklotrasa Partizánska – Cesta mládeže má byť situovaná na uliciach Cesta mládeže, Veľkomoravská, M.R. Štefánika, Mierové námestie, Námestie SNP, Ľ. Zúbka, Partizánska. Spájať má najhustejšie obývané časti mesta a centrum Malaciek a taktiež umožniť obyvateľom Kostolišťa lepší prístup k mestu. „Obe spomínané cyklotrasy sú zazmluvnené a idú do realizácie,“ ozrejmila na záver Ľubica Pilzová.

3 komentárov
  1. Jozef
    Jozef hovorí:

    Videl som vyvezenú dlažbu ( majetok mesta) z tejto rekonštrukcie na zbernom dvore na Hlbokej ulici .To naozaj da takto hospodárí je protizákone takýto majetok ponúknuť zdarna občanom mesta , ktorý platia daňe ?!? ?!?!?!?!?!?

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.