Entries by Matúš Dudáš

Dovidenia! Alebo ako ukázať mladým ľuďom, že si majú zbaliť kufre

Onedlho budem mať 21 rokov. Mal som šancu hlasovať v troch rôznych voľbách a zatiaľ nemám pocit, že by niekoho zaujímal. Som mladý človek, celý život mám pred sebou. Ovládam jazyky, mám možnosť cestovať do zahraničia, vo svete by som sa nestratil. No zo Slovenska neodchádzam, tak ako niekoľko tisíc mojich rovesníkov. Chcem byť naďalej Slovákom. A vďačný mi je určite každý minister financií – dávam mu totiž peniaze do peňaženky. No inak ich nezaujímam. Nikto si ma nectí. Nechce mi dávať sociálne istoty, 13. výplaty z brigády. Prepáčte, mám vlak zadarmo. Ten vlak, ktorý mi mešká alebo nepríde vôbec. Za ne Vám ďakujem pekne.

Malacký dub v Európe vypovedal jedinečný príbeh Záhoria

Súťaž Európsky strom roka 2024 bohužiaľ nedopadla pre nášho reprezentanta víťazne. S viac ako päťtisíc hlasmi totiž skončil až na predposlednom mieste. Súťaž vyhral poľský buk, na druhom mieste sa umiestnil buk z Normandie vo Francúzsku a tretie miesto obsadil tisícročný olivovník z talianskej Sardínie. Napriek tomu sa za tento výsledok nemusíme hanbiť.

Vodiči trúbia, cyklisti sa rozčuľujú. Pomôžu Malackám nové cyklotrasy?

V Malackách sa v apríli tohto roku začala výstavba nových cyklotrás a dnes sú nielen tie v centre mesta dokončené. Podľa vyjadrenia mesta Malacky z apríla 2023 bolo cieľom magistrátu, aby ľudia presadli z automobilov a ak tak urobia, aby sa bezpečne pohybovali bicyklom po meste.

Úseky cyklotrás Družstevná – Záhorácka, Radlinského – Pezinská sú už hotové, zatiaľ čo Partizánska – Cesta mládeže a Pezinská – Padzelek sú vo fáze realizácie.

Zaostávajú Malacky v adaptácii na zmenu klímy?

Zmena klímy je svetovou témou už niekoľko rokov, no intenzita dôležitosti sa čoraz viac zvyšuje. Opatrenia na zmiernenie dopadov na Slovensku takmer vôbec nie sú prijímané na celoštátnej úrovni, avšak samosprávy majú najväčší dosah na zmenu a premenu miest a obcí na lepšie miesta pre život aj po klimatickej stránke. Mesto Malacky v ostatnom čase je modernizované – výstavba polyfunkčnej budovy v centre mesta, zimného štadióna, cyklotrás, ale aj plánovaná výstavba nového kultúrneho domu či obnova námestí. Medzi najväčšími projektami mesta však chýba plánovaná výstavba zelenej, resp. modrej infraštruktúry.

Prvomájové Malacky 2023

Príbeh sviatku 1. mája sa začal písať v roku 1884 v Chicagu. Miestni robotníci sa vtedy dožadovali skrátenia pracovného času na osem hodín. O desaťročia neskôr máme na Slovensku sviatok práce, ktorý veľká časť Slovákov oslavuje prácou. Avšak mesto Malacky tak ako po minulé roky zorganizovala podujatie Prvomájové Malacky.

Výstavba cyklotrás v Malackách

Vedenie Malaciek sa v ostatnom čase rozhodlo pracovať na sieti cyklotrás, ktoré by mali byť vedené popri hlavných ťahoch mesta. Prvá z viacerých cyklotrás je už hotová. Vedie od železničnej stanice po Pezinskej ulici až k priemyselnému parku s dĺžkou viac ako dva a pol kilometra.