Malacky opäť oslavovali prvý máj, zámocký park privítal rekordnú návštevnosť

Zahájenie letnej sezóny kaštieľa, stánky s jedlom či večerný koncert Alana Murina. Aj to bolo súčasťou 23. ročníka Prvomájových Malaciek. Podľa informácií od organizátorov by mohlo ísť o zatiaľ najväčšiu účasť, takmer 20-tisíc ľudí. Akcia na prvého mája prilákala ľudí nielen zo Záhoria.

Už keď som prichádzal v doobedných hodinách do Zámockého parku, na parkovisku boli rôzne ŠPZky. Okrem okolitých okresov sme našli aj tie z Prievidze, Martina či Nitry. Počas ankety sa však ukázalo, že ľudia pricestovali aj z iných, ďalekých kútov Slovenska. „Prišli sme z Prešova, máme tu rodinu, tak sme na ich pozvanie prišli. Hovorili nám, aká skvelá atmosféra tu býva a že stojí za to prísť,“ povedal nám počas rozhovoru Anton.

Síce prejsť od spodnej brány až k pálffyovskému kaštieľu trvalo takmer 10 minút, počas cesty som si všimol viaceré aktivity pre verejnosť, najmä deti. Popri hlavnej ceste boli po oboch stranách stánky, kráčanie ku kaštieľu mi pomaly pripadalo ako celá večnosť. Okolo mňa sa to hemžilo ľuďmi, zo všetkých strán mi rozvoniavali cigánske pečienky, klobásy či podplamenníky, kde-tu ste narazili na niekoľkometrové rady k stánkom s pivom a kofolou. Pri niektorých z nich ma zaskočili ceny. Zdali sa mi na takúto akciu pridrahé, a nebol som jediný. „Tie sumy sa mi zdajú dosť divoké, predsa len toto nie je nejaká vysoká akcia a ale podujatie s takou družnou atmosférou, kde si prídete posedieť a vypiť s priateľmi,“ hovorí Victoria a dodáva: „Malo by tu byť viac lokálnych gastro podnikov, videli sme tu stánky z iných častí krajiny, tak to mi prišlo ľúto.“

Zámocký park v Malackách, prvý máj 2024
Foto Martin Macejka

Ľuďom však ceny pravdepodobne až tak nevadili, keďže od obedňajších hodín posedávali pri dychovej hudbe od Malačanov, popri tom jedli a popíjali. Bolo skvelé vidieť ľudí zabávať sa. A to potvrdil aj primátor Malaciek Juraj Říha: „Veľmi sa teším, že prišlo obrovské množstvo ľudí a to je dôkaz toho, že aby sme aj prvý máj oslavovali v Malackách. Som rád, že sa ľudia bavia, veď o tom to je.“

Okolo štrnástej hodiny práve primátor nášho mesta a bratislavský župan Juraj Droba oficiálne otvorili Prvomájové Malacky. V tom čase už však prebiehali aktivity v rôznych častiach parku. Multifunkčné ihrisko obsadili mladí malackí športovci. Aktivity pre verejnosť mali pripravené aj malackí hádzanári. „Uskutočnil sa tu mini hádzanársky turnaj našich mládežníckych kategórií a pre deti sme si pripravili hod na bránu,“ priblížil tréner mládežníkov Vladimír Pavlík.

Zámok v Malackách, prvý máj 2024
Foto Martin Macejka

V historickej časti sa konali ukážky dobového šermiarstva, kde šermiari vysvetľovali návštevníkom tejto zóny, ako niekdajší šerm prebiehal. Program vyvrcholil finálnym súbojom, ktorí bol vo forme fechtovania. Pre deti bola pripravená Jojko časť s aktivitami pre najmenších, ale aj festival športu alebo jarná talkshow s miestnymi hosťami.

Prvého mája tiež prebehlo zahájenie letnej sezóny pálffyovského kaštieľa. Cestu do kaštieľa si našli všetky vekové kategórie. „Návštevníci si mohli pozrieť zrekonštruované časti tohto kaštieľa, vrátane časti nezrekonštruovaných, zároveň dostali výklad o histórii tohto objektu, rode Pálffyovcov, ale aj histórii Malaciek,“ hovorí historik a mestský poslanec Martin Macejka. Turistická sezóna v kaštieli potrvá do septembra. Počas júla a augusta sa návštevníci môžu tešiť okrem stálej expozície a výstav aj na program kultúrneho leta.

Zámocký park v Malackách, prvý máj 2024
Foto Martin Macejka

Na záver Prvomájových Malaciek si mesto pripravilo aj koncerty známych slovenských interpretov. Podľa ankety najviac lákal návštevníkov večerný hudobný program. „Dopočuli sme sa, že večer tu budú nejakí skvelí hudobníci, tak sme prišli na pivo a dobrú hudbu,“ odpovedal Peter. Jeho manželka Aneta zároveň dodala, že ju očarila prehliadka kaštieľa. Na výlet pricestovali z Hlohovca. „O tom kaštieli som sa nedávno dočítala na internete a keď sme zistili, že sa chystá takáto akcia, zobrali sme aj deti a povedali sme si, že to je dobrý námet na výlet.“

O pol siedmej vystúpila na hlavnom pódiu Prvomájových Malaciek skupina Nocadeň, no najväčším lákadlom nielen pre Malačanov a obyvateľov Záhoria bola skupina Peter Bič Project, ktorá svojimi letnými hitmi rozospievala areál Zámockého parku a pol hodinu pred 22. hodinou vystúpil hudobník Alan Murin, ktorý prilákal na vystúpenie najmä mladšiu generáciu návštevníkov.

Zámocký park v Malackách, prvý máj 2024
Vystúpenie Los Brados
(Foto Martin Macejka)
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.