Chvílová v trojskoku druhá za Velďákovou

Výkonnostný pokrok dosahuje v prebiehajúcej atletickej sezóne malacká juniorská trojskokanka Eliška Chvílová. Vo štvrtok 31. júna dosiahla v rámci krajského kola stredných škôl skvelý výsledok, keď posunula hranicu svojho maxima v skoku do diaľky na 566 cm. A darí sa jej aj na trojskokanskej méte.

Šestnásťročná Sološničanka si zásluhou minuloročného skvelého predstavenia v trojskoku, v ktorom dosiahla i na finále Európskeho mládežníckeho festivalu EYOF, vydobyla korunu malackej kráľovnej. Aj tento rok by mal byť trojskok živnou pôdou atlétky v službách AC Malacky, hoci od začiatku roka trénuje najmä skok do diaľky.

„Trojskok je náročná disciplína a ak ju chce atlét robiť poriadne, musí sa zdokonaliť i v diaľke. Eliška má v tejto disciplíne ešte obrovské technické rezervy a tak ich odstraňujeme. Na jej hlavnú disciplínu je času dosť,“ vysvetľuje Vladimír Handl, ktorý skokanku trénuje od siedmej triedy.

Napriek technickým nedostatkom sa Chvílovej podarilo na krajskom kole stredných škôl v Bratislave, kde reprezentovala obchodnú akadémiu v Plaveckom Štvrtku, dosiahnuť výkon 566 cm, ktorým o desať centimetrov posunula hranicu osobného rekordu. Týmto sa dostala na tretiu priečku slovenských tabuliek medzi juniorkami. Pre zaujímavosť, navlas rovnaký výkon má skočený aj odchovankyňa malackej atletiky, tiež juniorka Claudia Hladíková, ktorá súťaží v drese Dukly Banská Bystrica.

V sobotňajšej trojskokanskej súťaži na 2. kole prvej ligy družstiev žien v Třinci už Chvílovú zmáhala únava. Predsa však dokázala skočiť výkon 11,84 m, ktorý ju radí v priebežných slovenských tabuľkách nielen na prvé miesto medzi juniorkami, ale i na druhú priečku za známou atlétkou Danou Velďákovou.

„Asi som nestihla riadne zregenerovať po štvrtkových pretekoch. Dnes som sa ledva odlepila z dosky, na rozbehu som bola pomalá. Bolel ma chrbát a mala som toho dosť,“ priznala E. Chvílová, ktorá drží osobný rekord 12,08 m z minulého roku (12,50 m s nepovolenou podporou vetra).

Druhá skokanka, dorastenka Monika Baňovičová sa ešte stále hľadá po dlhom zranení kolena. Napriek tomu už začína skákať ďaleko, čo potvrdila na rovnakých pretekoch ako Chvílová vo štvrtok. Všetky tri pokusy však boli s prešľapom.

„Čistý skok vraj mala okolo 570 cm, pričom prešľap bol minimálny. Hoci som tam nebol, takto mi to opísali ľudia, ktorí vtedy priamo rozhodovali disciplínu. Aj Monika je ešte stále pomalá a formu len pomaly chytá. Aj preto ma prekvapuje, že sa obe dievčatá približujú k takýmto dobrým výkonom,“ vraví V. Handl.

–TK AC–

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.