Handl verí, že má v Malackách budúcu medailistku

Skokanka do diaľky AC Malacky Claudia Hladíková nenaplnila očakávania športovej verejnosti na Záhorí a na olympiáde mládeže v Singapure napokon neuspela. Príčiny, prečo sa jej nepodarilo skočiť lepší výkon, sa hľadajú pomerne ťažko. Pravdepodobne úradovala tréma a nedostatok medzinárodných skúseností.

Zľava tréner Vlado Handl a atlétky Claudia Hladíková a Katarína Strmeňová

Keď Claudia v máji na olympijskej kvalifikácii v Moskve dva razy po sebe zopakovala výkon 584 cm a postúpila na Letné Olympijské hry mládeže v Singapure, rozplývali sa tréneri v Malackách nadšením. V šestnástich rokoch si vyskákala skvelý „osobák“, navyše v konkurencii (najmä) 17-ročných dievčat. V Singapure boli jej ambície ešte o niečo vyššie.

Ambície v sobotu
Pred odletom na malý ostrov, ktorý je mestom i štátom súčasne, nedisponovala naša skokanka takou formou, akou by asi mala. Tréner Vladimír Handl jej vyčítal najmä technické nedostatky. Po prílete do centra diania absolvovala niekoľko tréningov a Handl bol opatrný vo vyhláseniach. V utorkovej kvalifikácii (17. augusta) skočila len 561 cm, čo jej stačilo na 12. priečku a účasť v B finále, kde sa malo rozhodovať o poradí na 9. až 15. mieste.

Tréner Handl pripomenul, že úspechom bol už postup na olympiádu a priamo v kvalifikácii ho potešil fakt, že Malačanka sa stotožnila s technikou. „Boli to pekné technické skoky. V danej situácii je toto pre mňa najdôležitejšie,“ referoval svoje dojmy. Očakávania do B finále neboli malé – veď ak sa skĺbi technika a možnosti, aké v Claudii sú, môže byť z toho nový osobný rekord – možno aj k šiestim metrom, ktoré chcela v Ázii Hladíková skočiť. Nestalo sa.

Ďalšie (výsledkové) sklamanie
Štyri sobotňajšie pokusy priniesli rozčarovanie pre priaznivcov atletiky na Slovensku. Naša skokanka zaznamenala len dva platné skoky, aj tie boli krátke – 545 a 542 cm. Jej vyjadrenie po výkone bolo stručné – sklamanie a nenaplnené ambície. Po súťaži mala skočený rovnaký výkon, ako Brazílčanka Fidelisová, ktorá však mala lepší pokus (544 cm), kým naša atlétka len 542.

Vladimír Handl hodnotil súťaž pozitívnejšie: „Budem sa opakovať – ale opäť to boli technicky pekné pokusy. Ak by skákala 540 cm a technicky zle, budem sklamaný. Takto nie som, ona je stále na začiatku kariéry a má dosť času. Podstatnejší bude budúci rok – verím tomu, že máme v Malackách skokanku, ktorá bude zanedlho útočiť na medaily z majstrovstiev sveta a Európy,“ vravel Handl.

Ostatní tréneri v hľadisku po jej pokusoch uznanlivo pokyvovali hlavami, pri poslednom, ktorý sa blížil k šiestim metrom, si dokonca vydýchli, keď sa v rukách rozhodcu objavila červená zástavka. „Viem, čo mám spraviť na ďalší rok. Z môjho pohľadu to boli úžasné skúsenosti pre Claudiu,“ povedal Handl. Hladíková bola piatou najmladšou účastníčkou skokanskej súťaže. O rok ju čakajú majstrovstvá sveta do sedemnásť rokov, ktoré sa budú konať vo francúzskom meste Lille.

Predsa len Nemka
Vo finále na seba narazili dve najväčšie favoritky na olympijské zlato. Nemka Lena Malkusová je na pohľad silový typ. Rumunka Alina Rotaruová je technická, talentovaná skokanka. Rumunka je staršia o dva mesiace, osobné rekordy majú obe dievčatá takmer totožné – Malkusová 644 cm, Rotaruová 640 cm. Ich vzájomný súboj mal byť vyvrcholením skokanskej súťaže.

Malkusová sa výdatne trápila v kvalifikácii, v ktorej si finále zaistila až posledným pokusom. To Rotaruová kvalifikáciu vyhrala a ešte si skočila osobný rekord 640 cm. Vo finále mala navrch Nemka, ktorá už prvým pokusom nastavila latku veľmi vysoko – namerali jej navlas rovnaký výkon, aký dosiahla Rotaruová v utorok -640 cm. Rumunka bojovala statočne o zlato, v prvej sérii zaznamenala 632, v druhej 631 cm. V tretej sérii prešliapla a keď štvrtým pokusom skočila 638 cm, nemecká výprava si vydýchla. V B finále potvrdila rolu favoritky Talianka Anna Visibelliová, ktorá skočila rovných 6 metrov a skončila deviata.

Výsledky diaľky:
Finále A: 1. L. Malkusová (Nem.) 640 cm, 2. A. Rotaruová (Rum.) 638 cm, 3. L. Pledgerová (USA) 617 cm – OR, 4. K. Soosarová (Est.) 615 cm – OR, 5. J. Takahašiová (Jap.) 608 cm – OR, 6. I. Dadičová (Rak.) 591 cm, 7. J. Russellová (Jam.) 583 cm, 8. M. Britsová (JAR) 571 cm.-

Finále B: 9. A. Visibelliová (Tal.) 600 cm, 10. R. Romuová (Kan.) 579 cm – OR, 11. D. Maherová-Smithová 562 cm, 12. A. Martinová-Sacristanová (Špa.) 556 cm, 13. A. Fidelisová (Bra.) 545 cm, 14. C. Hladíková (Slovensko) 545 cm, 15. P. Tantragoolová (Tha.) 524 cm.

Foto: -TK AC-

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.