Predčasná smrť súrodencov z rodu Pálffy-Daun
Tragické udalosti sa v minulosti nevyhýbali ani šľachticom. Pozrieme sa na osudy detí grófa Ferdinanda Leopolda Pálffy-Daun z druhej polovice 19. storočia.
Narodil som sa v Malackách. Vyštudoval som Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, odbor grafika. Mojou záľubou je komiks a vojenská história.
Tragické udalosti sa v minulosti nevyhýbali ani šľachticom. Pozrieme sa na osudy detí grófa Ferdinanda Leopolda Pálffy-Daun z druhej polovice 19. storočia.
V rámci série článkov Záhoráci v Amerike sa pozrieme na životné príbehy rodiny Alfreda Hujsu, ktorého predkovia pochádzali z Veľkých Levár a Malých Levár. Súčasťou článku je aj opis pozoruhodného výletu do New Yorku.
Dnes sa pozrieme na príbeh manželov Štefana Mereša z Trstenej a Júlie Zúbkovej z Malaciek, ktorí strávili časť života na začiatku 20. storočia v Spojených štátoch amerických. Neskôr sa Merešovci usadili v Malackách, kde prevádzkovali až do polovice 20. storočia reštauráciu America. Dnes už historická budova stojí dodnes na Radlinského ulici.
Malacký rodák Gustáv Košík žil od roku 1909 v USA, zapojil sa do odboja a neskôr aj do americkej politiky, pôsobil v krajanských organizáciách. Spolupracoval so Štefánikom, Osuským aj Benešom.
Šľachtici Mikuláš XII. Pálffy (1831-1884) a Henrieta Pleszowicze-Fredro (1844-1908) žili ako manželia takmer 20 rokov, narodili sa im dve deti – dcéra rehoľníčka a syn posledné knieža malackej línie. Článok sa venuje podrobnostiam o živote Mikuláša a Henriety.
V roku 1933 v USA tragicky zahynul policajný dôstojník John Skopek, pôvodom Záhorák. Andrejovi Wsólovi sa podarilo odhaliť jeho korene, rodinné súvislosti a tiež okolnosti tejto smutnej udalosti.
V dnešnej dobe sa niektorí ľudia venujú pátraniu po predkoch a iných príbuzných. Vzhľadom na digitalizáciu sa prístup k dokumentov do istej miery zjednodušil. Najťažšie býva pátranie po ľuďoch, ktorí emigrovali do zahraničia. Dnes sa pozrieme, aké osudy mal rodený Malačan Jozef Šelc a jeho rodina v USA.
Na prelome rokov 1944/1945 bola na letisku Malacky – Nový Dvor pri Kuchyni umiestnená nemecká I. skupina bojovej eskadry KG 4 „General Wever“, ktorá sa zúčastnila bitky o Budapešť. Hans Gaenshirt z 2. letky tejto eskadry opisoval podmienky na letisku.
Pri hľadaní zaujímavých osudov ľudí spojených s Malackami prišiel rad na francúzskeho dôstojníka Georgesa Bonneaua. Ten bol pred sto rokmi veliteľom výcvikového delostreleckého strediska v Malackách a krátky čas býval priamo v pálffyovskom zámku v bývalom súkromnom byte kniežaťa Mikuláša XIII.
Podľa záznamov nahlásených strát 3. letky NJG 2 malo lietadlo s autopilotom pokračovať ďalej, až kým sa po minutí benzínu nezrútilo v priestore Malacky na Slovensku. Znie to až neuveriteľne, že by ťažko poškodené lietadlo bez živej posádky dorazilo od Hannoveru do Malaciek, čo je vzdialenosť okolo 650 kilometrov.
Internetový magazín s hlavnými témami: história, publicistika, kultúra, šport a premeny mesta.
Už od roku 2006 môžete na adrese www.malackepohlady.sk nájsť články a iné zaujímavosti týkajúce sa Malaciek.
Kontakt – o.z. Malacké pohľady
Venujte nám 2 % z daní
Naše publikácie
O autoroch
Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s ich použitím.
OK