S pani sociologičkou Magdou Vášáryovou o tom, kto sme a kam kráčame

Vlčice – tak nazývali v Anglicku sedem kráľovien, ktoré vládli od XII. storočia až po éru Tudorovcov, ktorí sa ujali vlády od XV. storočia. Tieto panovníčky vynikali veľkou inteligenciou, mali vnútornú mužskú silu, vyvolávali divoké reakcie a dokonca sa niektoré zapísali do dejín aj ako bojovníčky. Toto pomenovanie si vypožičal Karel Hvížďala, český dramaturg, novinár a spisovateľ, pre dvojicu silných žien z Čiech a zo Slovenska, ktoré predstavuje v rovnomennej knihe Vlčice.

Autor označil našu Magdu Vášáryovú ako osobnosť, ktorá svoju prestíž neodvodzovala od funkcií ale od jedinečného životného príbehu a konkrétnych postojov a činov.

Skvelá kniha o skvelej žene a preto si dovolím povedať, že aj skvelá debata o tom

  • „Kto sme a kam kráčame“ z pohľadu sociológa
  • z pohľadu širších súvislostí spojených so skúsenosťou v pozícii diplomata
  • obohatenou o prehľad v kultúre a v umení, ktoré vždy dobu reflektovalo

„ S pani Magdou som mala možnosť niekoľkokrát spolupracovať. Pamätám si na ňu ako na herečku, ktorá mala počas voľných chvíľ na kolenách rozložené veľké noviny, ako na šarmantnú ženskú v športovom aute s vyčesanými vlasmi do uzla, ako na Barrandovom rešpektovanú a obdivovanú umelkyňu, ale aj ako na nenápadnú, milú, starostlivú mamu dvoch detí, či ako na príjemnú hostiteľku na chalupe neďaleko Senice. Vždy som s dôverou a obdivom vnímala jej kroky, ktoré sa rozhodla urobiť po ukončení hereckej kariéry.  S úctou ju očakávame v sobotu, 24. marca o 19.00 h v Spoločenskom dome,“ povedala Beina Reifová, režisérka Štúdia mladých Divadla na Hambálku.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.