Kam na výlet do prírody v okrese Malacky

Zákaz vychádzania z dôvodu epidemickej situácie má len niekoľko výnimiek, z ktorých najbezpečnejšia je pobyt v prírode s osobami z vlastnej domácnosti. Ponúkame niekoľko tipov na výlety v okrese Malacky, ktoré sa vyhýbajú intravilánom a vojenským lesom, kam je vstup momentálne zakázaný. Prosím choďte na ne iba s osobami z vlastnej domácnosti. Ak máte ďalšie tipy, píšte do komentárov a zoznam doplníme. Prehľad výletov nájdete aj v mape na konci článku.

Výlety si môžte spestriť hrami pre vaše deti, alebo napríklad vziať vrecia a gumené rukavice a vyzbierať odpadky popri chodníku. Príroda sa vám poďakuje!

S deťmi a/alebo kočíkom

Za Pernekom Podbabskou dolinou. Miroslav Konečný

V prvej zákrute za Pernekom smerom na Babu zaparkujete. Cesta vedie ku chatám v doline, ďalej už je asfaltová cesta uzavretá pre všetky autá, mierne do kopca popri potôčiku, 5-6 km tam a späť. Alternatívne môžte odbočiť po modrej značke strmo doľava do sedla Baba (lesná cesta).

K Plaveckej jaskyni. Martin Macejka

Z Plaveckého Podhradia sa vydajte po modrej značke poľnou cestou k atraktívnemu cieľu, cca 3 km tam a späť.

Prechádzka po hrádzi rieky Moravy za Gajarmi. Martin Macejka

Dva kilometre za obcou Gajary môžte vyraziť na jednu, alebo druhú stranu po hrádzi, kam až vládzete. Smerom po prúde Moravy je sústava vojenských opevnení.

Prechádzka na Vývrat. Martin Macejka

Trasa začína za obcou Kuchyňa, pohodová cyklocesta mierne stúpa najprv cez pasienky, po 2,5 km je rázcestník a závora, za ktorou už autá nejazdia, môžte zaparkovať aj tam. Nová asfaltka pokračuje popri potoku Vývrat hustým listnatým lesom medzi skalami.

Prechádzka pri Mariánskom potoku. Miroslav Konečný

Zaparkujete V Mariánskom údolí v Marianke (okres Malacky) a vydáte sa po Partizánskej ulici po lesnej cykloceste s miernym stúpaním, 3-4 km tam a späť. Pozor, keď je mokro, cesta je rozbahnená (ale dá sa prejsť s kočíkom)


Pešia turistika (bez kočíka)

Zo Sološnice na Vápennú. Martin Mráz

Vápenná, alebo starší názov Roštún vysoká 752 metrov je tretím najvyšším vrchom Malých Karpát. Vedie na ňu zelená značka zo Sološnice (1,5 hod.), alebo žltá z Plaveckého Podhradia. (2 hod.)

Z Kuchyne na Vysokú. Miroslav Konečný

Vysoká je najvyšším bodom okresu Malacky (754 m.n.m.) a druhým najvyšším vrcholom Malých Karpát. Vedie na ňu modrá značka z Kuchyne, trasa vedie cez Vývrat (3 hod.)

Z Plaveckého Podhradia na Báborskú. Miroslav Konečný

Vrchol Malých karpát Báborská (541 m.n.m.) láka svojím atraktívnym výhľadom na Záhorie. Je prístupná z Plaveckého Podhradia po modrej značke, po ceste je Plavecký Hrad. (2 hod)

Z Plaveckého Podhradia na Amonovu lúku. Miroslav Konečný

Na Amonovu lúku sa dá dostať z Plaveckého Podhradia cez Plavecký hrad a Báborskú po modrej značke (2 hod.), alebo popri Suchom potoku (2 hod – na mapke). Prípadne urobiť okruh.

Z Perneka na Tri kríže. Barbora Olivová (tip doplnený z Facebooku)

Keď vchádzate do Perneka z Malaciek, možno ste si všimli napravo na prvom vrchole Karpát nad obcou tri kríže. Vedie k nim cestička, ktorá začína pod lesom. Výstup trvá približne 30 minút, vhodné aj s malými deťmi (bez kočíka). Pekný výhľad na nížinu.

Zo Sološnice na rozhľadňu Veľký Peterklín. Barbora Olivová (tip doplnený z Facebooku)

Trasa začína v Sološnici na ulici Potoky a vedie na vrchol Veľký Peterklín. Výstup trvá niečo vyše hodiny, začína pozvolne po žltej značke, neskôr odbočka doprava na modrú a prudké stúpanie (spolu cca 350 výškových metrov). Ak sa odvážite vyšplhať na rozhľadňu, odmenou vám bude 360 stupňová vyhliadka.

Z Plaveckého Mikuláša na Kršlenicu. Andrej Minárik (tip doplnený z Facebooku)

Nenáročný výstup na kamenný vrchol priamo nad Plaveckým Mikulášom s peknou vyhliadkou. Ak pôjdete z konca obce, výstup trvá približne 45 minút.

Z Plaveckého Mikuláša na Jeleniu horu. Andrej Minárik (tip doplnený z Facebooku)

Nenáročná túra na atraktívny vrchol nad Plaveckým Mikulášom so zaujímavou vyhliadkou. Výstup trvá niečo vyše hodiny, najprv po žltej a neskôr po zelenej značke. Výlet si môžte predĺžiť odbočkou na Jeleniu jaskyňu, prípadne po zostupe odbočiť na Sedlo Báborská po žltej značke.

Kršlenica - autor fotografie Andrej Minárik
Jelenia Hora – Autor fotografie Andrej Minárik

Hrady

Plavecký hrad. Martin Mráz

Výlet na cca dve hodiny aj s prestávkou na zrúcanine hradu, vhodné aj s deťmi od 3 rokov (bez kočíka).

Pajštún. Martin Macejka

Zo Stupavy po žltej, alebo z Borinky po červenej značke na ruinu stredovekého hradu, vhodné aj s deťmi od 3 rokov (bez kočíka).


Keď nasneží – na bežkách aj peši

Výlet zo Stupavy do Stupavy. Milan Valachovič

Medzitým sa dá zažiť aj ďalšie dobrodružstvo a vidieť veľa zaujímavého, hoci je to len „ za humnami“.

Zo Sološnice k rybníkom a Baďurovej horárni. Milan Valachovič

Náročnejší výlet na bežkách.

Túra z Plaveckého Podhradia do Sološnice. Milan Valachovič

Cez lúky a mimo turistické značky.


Keď poriadne primrzne

Jakubovské jazero

Korčuľovanie na Jakubovskom jazere. Martin Macejka

Štrkovisko na okraji Jakubova je súčasťou rekreačnej chatovej oblasti. Jazero a okolie je v zime vhodné na prechádzky, alebo keď zamrzne, tak aj na korčuľovanie.

Korčuľovanie na jazere v Malých Levároch v areáli Rudava. Martin Macejka


Výlety na mape

Ďalšie tipy na výlety v okrese Malacky. Mapy.cz


Podporte aj vy našu činnosť

Originálne tričká a autorské publikácie

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.