Zberateľ a archeológ Móric Spitzer
Tento rok uplynulo 165 rokov od narodenia amatérskeho archeológa Mórica Spitzera, pochádzajúceho z Malaciek. Bol na svoju dobu výnimočným zberateľom a archeológom. Vybudoval unikátne múzeum, dodnes nezachované.
Móric Spitzer sa narodil v Malackách v roku 1849. Presný dátum nepoznáme. Spitzerovci boli obchodnícka rodina a postupne sa vypracovali na jednu z najbohatších rodín v meste. Rodina zabezpečila stavbu dnešnej synagógy a mala veľkú hrobku na malackom židovskom cintoríne. Móricov syn Leopold vlastnil v Malackách liehovar.
Móric Spitzer býval v Sološnici (minimálne v období 1881-1904), istý čas v Stupave, potom podľa niektorých zdrojov v Budapešti a vo Viedni. V Sološnici bol podľa spomienok Ivana Dérera veľkonájomcom pálffyovského dvora. Bol v kontakte s Dérerovcami, podrobnosti nepoznáme.
Móric Spitzer bol zberateľom mincí a starožitností, venoval sa tiež archeológii. Kopal aj v Malackách a okolí. V dobovej monografii Magyarország vármegyéi és városai: Magyarország monografiája bola publikovaná informácia o jeho nálezoch a tiež úryvok listu z roku 1903, ktorého adresáta nepoznáme: “v poslednom liste som zabudol spomenúť, že pri vlaňajšom otvorení novej tehelne v Malackách, vlastníkom ktorej je tamojší starosta Polák, sa našlo viac kusov starého riadu. Nemeškal som a išiel som pri najbližšej príležitosti do Malaciek k uvedenej tehelni. Mal som šťastie, získal som v dobrom stave zachované urny rôznych foriem a druhov. Sedem zachovalých kusov stále vlastním, tri kusy som dal prešporskému katolíckemu gymnáziu. Väčšina je zo surovej (na vzduchu sušenej) hliny, dve sú pálené.”
Tehelňa sa nachádza na miernom vŕšku, vrstva hliny sa ukázala až po odobratí piesčitej pôdy. Spitzer v liste ďalej písal, že na mieste tehelne musela byť v dávnych časoch akási džbánkáreň, našiel tam jamy, z ktorých sa kedysi brala hlina.
Z predmetov, ktoré získal Spitzer v rámci zberateľskej vášne, zriadil v Sološnici múzeum. Údajne bolo v jeho inventári 14-tisíc mincí vrátane keltských typu Biatec, tisíc kusov keramiky (aj habánskej) a ďalšie predmety. Bližie informácie o pôsobení a zániku múzea nemáme. Podľa informácie zo Sološnice v obci pomáhal v roku 1881 založiť hasičský zbor, stal sa jeho veliteľom. V Sološnici býval do roku 1904. Spitzer bol aktívnym členom Národnej archeologickej a antropologickej spoločnosti. Okrem toho mal aj ďalšie funkcie.
Po jeho smrti v roku 1919 sa jeho zbierky rozobrali. Mnohé predmety by sme zrejme našli v múzeách stredoeurópskeho regiónu.
Zdroje:
Dérer, I.: Rozpomienky na dra Jozefa Dérera. In: Sborník SZA,1938, s. 42
Ortvay: Pozsony vármegye őstörténete. In: Magyarország vármegyéi és városai: Magyarország monografiája.
Šíp, V.: Zabudnutý nestor archeológie Móric Spitzer. In: Naše Záhorie 2, 1994, s. 7-8.
http://www.solosnica.sk/o-obci/vyznamne-osobnosti/
http://povodna.solosnica.sk/dhz.html
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!