Pálffyovský zámok Vývrat

Dnes sa pozrieme na poľovnícky zámok Vývrat (označovaný aj Vivrat, Wivrat, Vivrad), ktorý postavili Pálffyovci v polovici 19. storočia. Využívali ho viac ako polstoročie. Potom slúžil najmä na rekreačné účely ďalších takmer sto rokov.

MP-vyvrat07

Zámok Vývrat so susednou budovou na konci 19. storočia

Podľa literatúry bol Vývrat poľovnícky kaštieľ, postavený v roku 1855. Ďalšia informácia hovorí, že to bola bloková budova s romantickou fasádou. Stavebníkom bol knieža Anton Karol Pálffy.

MP-vyvrat02

Záznam v malackej matrike o sobáši kastelána z Vývratu z roku 1859

Informácia naznačuje, že zámok slúžil na rekreačné účely – na oddych a poľovačku. Monografia o bratislavskej župe z konca 19. storočia uvádza, že Vývrat bol obľúbeným miestom kniežaťa Mikuláša Pálffyho. V kronike malackého kláštora vincentiek sa zachovala jedna zmienka z konca septembra 1913, viažuca sa na Vývrat: „Mali sme v šetkých školách navštevu našej dobrotivej kňažnej Margareti Palffy, ktorá v tu dobu sa i p. kniežaťom na Wivrate zdržovala.“

MP-vyvrat09

Zámok Vývrat s okolím na katastrálnej mape z roku 1914

Budova mala dve podlažia. Tretie podlažie bolo podkrovné, v jednom rohu mierne zvýšené, vytvárajúce dojem veže. s vežičkou. Pôdorys budovy bol nepravidelný, nárožné rizality a vežička ho dotvárali do podoby blízkej písmenu H. Zámok bol postavený v lesnom prostredí. Pred zámkom bolo vytvorené jazierko, napájané vodou z neďalekého potoka.

MP-vyvrat05

Pri zámočku bol ďalší objekt, prízemný s podkrovím, architektonickými prvkami podobný so zámkom. Kmeňová kniha pálffyovského fideikomisu z roku 1899 spomína vývratské záhradníctvo a hájovňu, spolu v hodnote 2000 zlatých. Či išlo o susednú budovu vedľa zámku alebo o nejaké vzdialenejší objekt, nie je známe. Samotná budova zámku Vývrat mala podľa uvedeného zdroja hodnotu 14000 zlatých.

MP-vyvrat03

Na rekreačné účely sa využíval zámok aj po roku 1918, samozrejme už nie pre Pálffyovcov. Na pohľadnici, poslanej v lete 1924 je okrem iného uvedené: „Jest zde velice krásně, voda, vzduch, louky, lesy. Chytáme spousty raků a rovněž ryby.“ Ešte v pálffyovských časoch (a zrejme aj neskôr) k Vývratu viedla jedna časť trate pálffyovskej úzkokoľajnej železnice Štrečky.

MP-vyvrat04

V druhej polovici 20. storočia pôsobilo v zámočku istý čas lesnícke učilište. Vtedy tam podľa pamätníka zriadili aj internát a kvôli tomu sa nadstavovalo poschodie. Budova sa začala meniť na nepoznanie. Neskôr tam bolo zriadené rekreačné zariadenie tlačového kombinátu Pravda. V posledných približne 20 rokoch budova chátrala a koncom roka 2011 ju zbúrali. Nebola pamiatkovo chránená.

5 replies
 1. Mival
  Mival says:

  Likvidacia toho objektu je tristna zalezitost. Posledne roky v nom fungovali pravdepodobne statne lesy, prilahla stodola im sluzila na uskladnenie zimneho sena a ako kolna, raz som tam dokonca prespal pri svojich karpatskych potulkach. Ale popri murovanej stavbe vraj kedysi stala aj drevena stavba (chatka, altan). Je o tom nejaka zmienka v archivoch?

 2. Maros
  Maros says:

  Tiez som bol velmi neprijemne prekvapeny, ze budovu zburali. Mozno je to len sentiment, lebo pokial tam este fungoval bufet, tak sme sa tam vzdy zastavili pri navrate z turistiky.
  Skoda.

 3. Martin
  Martin says:

  Zámoček bohužial zburali preto, lebo ho odkúpila Penta. Momentalne tam niečo stavajú. Nemám informácie čo to bude. Som velmi zvedavý.

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.