Keď už Malačania prestali mať radi Malinu

Vlani sme písali o potoku Malina, kde tiekla a aký bol jej význam pre mesto a jeho obyvateľov. Dnes už deti nevedia, že Malackami tiekla Malina. Poznajú športovú halu Malina a netušia, že v tých miestach sa stretávali dve korytá potoka s rovnakým názvom. Ako prišlo k tomu, že sa Malina dostala do potrubia?

Bola za tým kombinácia dvoch faktov, znečisťovanie potoka občanmi a budovateľské ambície vtedajších mocipánov. Čo bolo príčinou a čo zámienkou? Keď sa pozrieme na fotky z okolia sokolovne, vidíme, že Malina bola na prelome 60-tych a 70-tych rokov plná rôznych odpadkov…

Začiatkom 70-tych rokov sa začalo realizovať odvedenie potoka do kanálu pod mestom. V dokumente z roku 1971 , ktorý bol tzv. volebným programom MsNV, v časti venovanej päťročnému plánu na obdobie 1971-1975 sa píše: „V roku 1971 je finančne zabezpečené zakanalizovanie potoka Maliny v úseku od Sokolovskej ulice po ulicu kpt. Nálepku. … Ďalšia časť Maliny od Sokolovskej ulice po Jesenského ulicu bude prekrytá súčasne s budovaním nadjazdu.“ Sokolovská ulica viedla pred sokolovňou, ulica kpt. Nálepku bola dnešná Pribinova. A tak sa Malina vo väčšej časti mesta dostala preč z dohľadu ľudí. A mesto sa tým úplne zmenilo. Chcelo sa mi napísať, že dnes je to nepochopiteľné, ale naozaj?

Na fotografii sú znázornené približné úseky, kde je Malina skrytá v potrubí a kde je ešte na povrchu. Voda z Maliny tečie tiež v umelom Vinohradskom kanáli do Jakubova.

Na niektorých miestach, kde boli mosty, zostalo zábradlie. Ako malá spomienka.

V Zámockom parku tiež vidno miesto, kde tiekla Malina.

Časť Maliny, bývalý mlynský náhon, je zatiaľ stále vidieť v lese za diaľnicou.

Potok potom pokračuje na kraji mesta v okolí niekdajšej bažantnice, za čerpacou stanicou Slovnaft.

A tiež na Dolnom konci, kde preteká záhradami domov od kostola k mlynu a pokračuje ďalej. Jeho funkciou je dnes riediť odpadové vody z ČOV…

Pred pár rokmi sa mestskí poslanci Milan Valachovič s Otom Divinským rozhodli niečo spraviť s Malinou pri Froncovom mlyne a vypracovali projekt Revitalizácia koryta potoka Malina v Malackách. Pri realizácii projektu im pomáhali aktívni občania. Okrem vyčistenia sa realizátori snažili ukázať, akú podobu mal potok, keď bol neregulovaný a ozrejmiť význam vodných rastlín a brehových rastlín a ich účinok na kvalitu vody a okolia. Išlo o malý úsek, pričom cieľom projektu nebolo vyriešiť problém dnešného potoka, ale ukázať, ako by to malo byť.

Informačná tabuľa, ktorá vznikla v rámci projektu, nás informuje, že regulované potoky prinášajú negatíva, „voda odteká z povodia rýchlejšie, vyrúbaním brehových krovín a stromov zaniká tieň a voda sa prehrieva. V dôsledku toho sa premnožia vo vode riasy a sinice na úkor vyšších vodných rastlín, a vodné a bentické živočíchy a ryby sa vytratia. Samočistiaca schopnosť potoka sa spomalí a množstvo dusíkatých látok vo vode stúpa. Výsledkom sú vodné toky, ktoré si vyžadujú permanentnú starostlivosť zo strany človeka, akou je čistenie koryta, budovanie hrádzí, kosenie brehov a iné činnosti.“

Keď sme minule písali o Maline, ako vyzerala za starých čias, v diskusii sa objavili sny o obnovení Maliny v meste. Ten potok by si to zaslúžil, my tiež. No ak sa toho naozaj dožijeme, bude to zázrak. Preto nám nezostáva nič iné, len pekne snívať.

5 komentárov
  1. ianus
    ianus hovorí:

    Môj otec mal voľakedy garáž, ktorá stála na brehu Maliny v mieste, kde je dnes ihrisko špeciálnej školy. Vedľa garáže bol priechod k Maline, na druhom brehu záhrady. Priestor za garážami bol pre nás chalanov z ulice 1. mája vždy zaujímavý, bola to naša džungľa, podnikali sme výpravy do priľahlých záhrad, naháňali sme sa po potoku a to všetko v stred mesta. Jednoducho krásne časy. Pamätám sa na časy, kedy Malinu dávali do betónových rúr. V tých rúrach sme sa naháňali, prerábali sme ich na bunkre. Potom všade okolo dostavali paneláky, ale to čaro divočiny sa stratilo. Škoda

  2. beina
    beina hovorí:

    pri čítaní článku a jemu podobných, pri prezeraní fotiek a im podobných, ma prejde nostalgia a hlavne smútok z „pokroku“

  3. Jana
    Jana hovorí:

    Ja si spomínam na Malinu. ktorá pretekala okolo materskej škôlky Na brehu – dnes tam je hnusna škatuľa Billa- okolo boli vysadené brezy…bol to taký pekný brezová hájik…..v zime Malina zamrzla a my sme sa na nej “ šmýkali“…

  4. bm
    bm hovorí:

    v Malackach sa systematicky likviduju miesta ktore by zvysovali kvalitu zivotneho prostredia na ukor vypocitavych tahov lobbystov (pokroku, rozvoju) .
    Taktiez chcem pripomenut, ze kvalitu ZP nemaju vo svojich rukach len „ambiciozny zemepani“, ale aj bezny obcan. Chcem tym povedat, ze ak sa v Malackach nachazaju zelene miesta, tak su to miesta ludmi prehliadane, drviva vacsina je k takejto oaze lahostajna. Takto, svojim pasivnym pristupom umoznuje bezny obcan systematicke likvidovanie ZP. Taktiez sa najdu obcania, ktory vyhladavaju skryte miesta v prirode, v borovicovom lese, pri potoku. Pri prechadzke pri troch duboch, po Vampile, za zamockym parkom, …. vsade tam si obcan vsimne ze nieje vsetko v poriadku. Priroda a skryte miesta su najlepsie na likvidaciu nepotrebneho odpadu. Je skupinka ludi ktora systematicky likviduje odpad (PC, elektronika, stavebny material, odpad z domacnosti).

    Co chcem napisat na zaver?
    Stav ZP reflektuje stav spolocnosti. RAD BY SOM PRIDAL ZOPAR FOTIEK, skoda ze sa pod diskusiu nedaju pripnut fotky.

    bm

  5. Wladis
    Wladis hovorí:

    newiem v ktorom roku boli vyhlasene malacky ako najlepsie mesto pre zivot na slovensku ale podla mojho nazoru niesu….ak by som dokazal cestovat v case zmenil by som cely chod mesta ci od zachovania historickeho centra, maliny ci zakazania vybudovania nadjazdu, panelovych domov v centre, cerveneho obch. domu, hotela, bile a lidla…..dokazal by som si prestavit ze keby kompetentny ludia ktory hlasovali za malacky ako za naj mesto videli malacky pred 100 rokmi padla by im sanka….mam 21 a snivam o malackach z pred 100 rokov verim ze boli nadherne vid fotografie…..

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.