Lodné mlyny na rieke Morave
Na Záhorí sa okrem klasických vodných mlynov postavených na brehoch riek nachádzali aj veterné mlyny a tiež lodné mlyny. Práve tým posledným sa vo svojej prednáške venovala Mgr. Mária Zacharová.
Lodný mlyn v Záhorskej Vsi na pohľadnici z roku 1906 zo zbierky Petra Sirotu
Na prednáške v rámci série Stretnutie s históriou sa vo štvrtok 11. októbra zišlo v galérii MCK na Záhoráckej asi dvadsať poslucháčov.
Prednášajúca vysvetlila rozdiel medzi klasickými vodnými mlynmi a lodnými mlynmi. Spoločné mali to, že oba druhy mlynov využívali na pohon mlynského kole sa silu vody. Kým klasické mlyny boli klasické stavby s pevnými základmi, lodné mlyny mali mlynské zariadenia upevnené na plavidlách a nachádzali sa na vymedzených miestach pri brehoch riek.
M. Zacharová uviedla miesta, kde sa na Záhorí v minulosti lodné mlyny nachádzali. Spomenula mlyny na Dunaji v záhorských predmestiach Bratislavy, ale aj lodné mlyny na rieke Morave. Na konci 19. storočia sa na rieke Morave nachádzalo dvanásť takýchto mlynov.
Stretnutia sa zúčastnil aj potomok jednej z gajarských mlynárskych rodín Alojz Voltemar. Jeho pradedo Vendelín Voltemar a dedo Ján Voltemar vlastnili posledný lodný mlyn v regióne, ktorý fungoval do roku 1927.
Po prednáške sa rozprúdila živá diskusia, týkajúca sa všetkých druhov mlynov na Záhorí. Téma lodných mlynov v našom regióne bude podrobne spracovaná v zborníku Malacky a okolie, ktorý vydáva MCK Malacky – Múzeum Michala Tillnera.
tie mlyny mali svoj ekonomicky vyznam aj nespornu estetiku….dnes si novozbohatlicka cvarga stavia ohavne hausboty a este devastuje prirodu naokolo…
http://vas.cas.sk/clanok/5762/jarovecke-rameno-sa-meni-na-obytnu-zonu-vyrastol-tam-hausbot-megagyc.html