Leto v Malackách ponúka umenie v kaštieli

Návštevníci malackého pálffyovského zámku môžu aj tento rok obdivovať v miestnostiach na poschodí výtvarné diela súčasných slovenských umelcov. V sobotu 13. júla o 15. hodine bude otvorená veľká výstava, súčasťou bude aj komentovaná prehliadka.

Výstava Umenie v kaštieli

Výstava má edukatívny charakter a sprevádza „návštevníkov čo najširším spektrom foriem súčasného umenia od kresby, grafiky, maľby, fotografie, sochy až po rôzne experimentálne výstupy,“ uvádza sa v bulletine podujatia. Za celým projektom Umenie v kaštieli sú malacký výtvarník Marek Burcl, ktorý pôsobí v ZUŠ v Malackách, a Petra Ševčíková z Bratislavy, pôsobiaca v stupavskej ZUŠ. Obaja sú v projekte lektormi.

Umenie v kaštieli, Malacky, 2024
Marek Burcla a umenie v kaštieli
(Foto archív Mareka Burcla)
Umenie v kaštieli, Malacky, 2024
Petra Ševčíková a umenie v kaštieli
(Foto Martin Macejka)

Na výstave má zastúpenie 23 výtvarníkov, medzi nimi aj niekoľko Malačanov: okrem Mareka Burcla aj Miroslava Filová (riaditeľka CVČ), Vanda Kráľovičová (MCK), Róbert Makar a Kateřina Makar Václavková (obaja ZUŠ v Malackách a VŠVU v Bratislave).

Výstava bude prístupná počas leta šesť dní v týždni, počas otváracích hodín zámku: pondelok-piatok 9.00-12.00 a 13.00-17.00 h, cez víkendy od 13. do 17. hodiny.

Výstava a celý edukačný projekt vznikli vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia v rámci programu Umenie pre školy.

Umenie v kaštieli, Malacky, 2024
Foto archív Mareka Burcla
Umenie v kaštieli, Malacky, 2024
Foto archív Mareka Burcla

Ďalšie výstavy

Zároveň sa počas letnej sezóny realizuje v zámku aj druhý projekt, za ktorým stoja rovnakí organizátori. Jeho súčasťou je od mája Výstava diel študentov ZUŠ propagujúcich mestský projekt Opeľovači, chystajú sa aj ďalšie výstavy:

  • výstava keramických diel Libuše Čtverákovej v historickom kontexte Malaciek od roku 1945 po súčasnosť,
  • výstava vychádzajúca zo spolurpáce so študentmi Tokijskej univerzity,
  • výstavy profesionálnych výtvarníkov.

Tento projekt finančne podporilo mesto Malacky.

Oba projekty zastrešuje občianske združenie Malacké pohľady, s ktorými výtvarníci spolupracujú na podobných projektoch tretíkrát. Prvou sériou výstav bol projekt Test_strip (2022) a druhou (ex)pozícia/23 (2023).

Výstavy v kaštieli, Malacky
(Ex)pozícia/23 (Foto Martin Macejka)
Výstavy v kaštieli, Malacky
(Ex)pozícia/23 (Foto Martin Macejka)
Výstavy v kaštieli, Malacky
(Ex)pozícia/23 (Foto Martin Macejka)
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.