Na Záhorí vystrájala divá Emma

Veterný víkend zanechal na Záhorí značnú spúšť. Vietor s príznačným názvom Emma vyvracal stromy, ktoré následne padali na stĺpy elektrického vedenia, autá alebo domy.

Na niektorých miestach odniesol strechy domov alebo ich poškodil. Cestujúci, ktorí mali v pláne ísť v sobotu v poobedňajších hodinách vlakom do Bratislavy alebo opačným smerom na Kúty, mali smolu. Víchrica neušetrila ani železnicu, najdramatickejšia situácia bola zrejme v obci Sekule, kde vietor podľa správ železničiarov odtrhol strechu stanice. Tá dokončila svoju púť na nástupisku, pričom strhla drôty elektrického vedenia a zablokovala trať. Šťastie, že sa tam vtedy nikto nenachádzal. Na žiadosť cestujúcich sa pokladníčka za okienkom na železničnej stanici v Malackách len trpko usmeje: „Dnes už pravdepodobne nič nepôjde, skúste zajtra ráno.“ V stanici v Malackách „uviazol“ nákladný vlak smerujúci do Českej republiky. Rušňovodič sedel znudene v kabíne lokomotívy a zrejme premýšľal komu čo spravil, že musel zostať trčať na celý deň v stanici v Malackách. Semafóry na oboch stranách svietili červenou farbou a na koľajniciach nebol od štrajku železničiarov v roku 2003 taký pokoj, ako v sobotu. Padajúce stromy neohrozovali len železničné trate, riziko hrozilo aj na cestných komunikáciách. V Malackách na Záhoráckej ulici zdemolovala padajúca breza osobné auto. Mnoho striech bolo poškodených, postŕhané škridlice ležali dolámané a rozsypané na cestách a chodníkoch. Stromy, ktoré prežili vyčíňanie vetra, zostali v mnohých prípadoch nebezpečne nachýlené a doráňané. V Zámockom parku to vyzeralo, ako po boji. Padali listnáče aj ihličnany, niektoré vyvrátilo s koreňmi, iné boli zlomené v strede ako zápalky. Okolité lesy vyzerajú v ešte horšom stave. Fotografie Malackých pohľadov sa vám aspoň trochu pokúsia priblížiť situáciu v Malackách a okolí po veternej smršti.Fragmenty z mesta

V Malackách víchrica spôsobovala našťastie len materiálne škody. Najbežnejším výsledkom vyčíňania vetrov boli prevrhnuté smetné koše, dopravné značky, poškodená zeleň, vyvrátené stromy, zdemolované autá, poodtŕhané škridle zo striech a sobotňajšie poobedie bez elektriny. Víchrica sa zaobišla bez zranení.

kontajner! Prevrhnutý kontajner! Prevrhnutý kontajner, ktorý prevrhla víchrica!

satelit

Toto nebola jediná strecha, ktorú zničil prudký vietor

Diera v streche jednej z bytoviek na Ceste mládeže.

Víchrica sa podpísala i na kultúrnej pamiatke – streche bašty na Mierovom námestí

odlomený konár zo stromu pri dolnom kostole


zvyšky konárov z „ranenej brezy“, ktorá zdevastovala zaparkované auto na Záhoráckej ulici


Vyvrátená dopravná značka pred križovatkou pri dolnom kostole

Vysokánsky smrek, ktorý bol po víchrici tak nebezpečne naklonený, že ho museli zrezať. Ulica Duklianskych hrdinov

opäť ulica Duklianskych hrdinov

Prežil! Naklonený, ale prežil! Zrejme ho zabijú až kyslé dažde…


V sobotu platila červená pre všetky vlaky. Tie, ktoré mali vyraziť, nevyrazili, tie, ktoré už boli na trati, ostali „trčať“ v najbližšej stanici. Nákladný vlak smerujúci do Českej republiky stojí na stanici v Malackách. Zámocký park

V parku sa bude ešte dlho upratovať. Masaker, ktorý tu vykonala víchrica Emma, má za následok množstvo stromov, ihličnatých aj listnatých. Okoloidúci neverili vlastným očiam, pred ich zrakom sa rozprestieral pohľad skazy, najmä starých stromov. Niektoré z nich už boli zvnútra práchnivé a napadnuté rôznymi inými živočíchmi. Víchrica ukázala, že niektoré stromy v parku sú zvnútra spráchnivené. Vietor s nimi zrejme nemal ťažkú robotuizolátor z elektrických drôtov, ktoré v parku strhli stromy…
čistá práca, ako rez samurajským mečom
potencionálne obete?
Smrek, ktorý radšej zrezali. Rástol príliš blízko rodinného domu a po víchrici bol značne „doráňaný“.

Povolené okná na kaštieli poletujú vo víchrici a pri úderoch do steny z nich vypadávajú zvyšky skla z okenných tabúľ. Pohľad na park smerom od kaštieľa. Cez víkend životu nebezpečné miesto, stromy tu padali ako na povel…

Tento velikán si vybral miesto svojho večného odpočinku na streche športovej budovy pri hádzanárskom ihrisku, v zime premenenom na klzisko.

Tento strom víchrica vyvrátila v nedeľu poobede, priamo pred našimi očami
Okolie Malaciek

V okolí Malaciek došlo k veľkým škodám najmä v lesoch. Stromy tu víchrica „váľala“ ukážkovo do vzorných radov. Tie, čo nevyvrátila s koreňmi, dolámala. Najohrozenejšie boli tie, ktoré rastú na kraji lesa a musia tak z náveternej strany znášať najväčšiu silu vetra. V okolitých obciach vietor tiež spôsobil škody. Vážna situácia bola na železnici a cestných komunikáciách, kde každou chvíľou hrozili pády ďalších stromov. Nedeľňajší, podvečerný pohľad na horizont z hlavnej cesty smerom na Veľké Leváre
Lesík neďaleko železničnej trate Malacky – Veľké Leváre

V nedeľu už vlaky dostali zelenú a začala sa opäť premávka. Foto: neďaleko Veľkých Levár
Mnohé stromy padali ozaj blízko koľajníc. Tieto borovice našťastie k trolejovým drôtom s vysokým napätím nedosiahli. Foto: neďaleko Plaveckého Štvrtka
Vyvrátené stromy neďaleko hlavnej cesty na Veľké Leváre
Lesy medzi železničnou traťou Malacky – Plavecký Štvrtok a hlavnou cestou.
Pohľad na začiatok nadjazdu ponad železničnú trať na ceste medzi Plaveckým Štvrtkom a Malackami. Stromy tu padli veľmi blízko hlavnej cesty, stopy po píle ukazujú, že vrcholky zasahovali do jazdnej dráhy a museli ich odpíliť cestáriLes Vampil, spúšť., ticho a vôňa čerstvého dreva.
Môžeme byť pokojní, vlaky už premávajú…
Výsledok ničivej sily vetra na stavbe golfového ihriska na Továrenskej ceste. Tieto borovice by aj tak zrejme padli rukami drevorubačov, v plánoch ihriska sa s nimi istotne nerátalo.

Popadané stromy neďaleko záhradkarskej oblasti pri Dubovského ulici, Rádkom a Zámockým parkom.

Stromy, ako tiché pomníky ležia jeden vedľa druhého. Obete vetra za Malackami smerom na Rohožník

Skaza v tesnej blízkosti diaľnice smerom na Brno. Borovice tu pod tlakom vetra spadli na drôty elektrického vedenia.

Na mieste sme natrafili na opravárov i na voz jednej nemenovanej komerčnej televízie na Slovensku. O Záhorie bol cez víkend veľký záujem. Redaktori a kameramani sem výnimočne neprišli naháňat „debilov“ do relácie Aj múdry schybí, ale mapovať škody, ktoré spôsobila víchrica. Na zlosť! Široko – ďaleko žiadny strom a aj ten jeden si zmyslí spadnúť rovno na elektrické drôty. Cesta smer Rohožník.
Zahataná cesta! Nie, tentoraz skutočne nejde o žiadny z absurdných výmyslov vojenských lesov, ale o skutočný výsledok prudkých poveternostných podmienok na Záhorí.

img_5613.jpg

Fotografia z rekreačnej oblasti pri Malých Levároch. Autorom je Rudolf Tellár
Máte zaujímavé fotografie týkajúce sa víkendovej víchrice na Záhorí? Podeľte sa s ostatnými a prispejte k informovanosti nás všetkých. Vaše zábery môžete posielať na adresu mato95@centrum.sk.

3 komentárov
  1. mival
    mival hovorí:

    nuz je to smutne vidiet padnute stromy, ale aj to patri k zivotu. Aspon ze mna v STV spravach potesila znalost redaktorky, ktora lutuje, citujem „v Malych Levaroch popadal borovicovy, takmer sto rocny les, ktory dala vysadit este Maria Terezia“….(cisárovna zomrela r. 1780)

  2. Marta
    Marta hovorí:

    Z Malaciek som sa odsťahovala v r.2004 pod Tatry. Aj tu bola búrka, ale len taká normálna letná. Keď som sa dozvedela o víchrici v mojom rodnom meste,až som sa zhrozila. V meste som vyrastala, vyštudovala, pracovala a priviedla na svet 3 deti. Je mi do plaču pri pohľade na zničený zámocký park, ktorým som denne chodila domov zo školy… som stále srdcom záhoráčka – malačanka. Mám v MA otca, aj celú rodinu a rada sa tam vraciam. Neviem sa zmieriť s tým, že miesta, kde sa v spomienkach denne vraciam, sú spustošené… Je to veľká škoda! Držím Malackám palce a verím, že sa rýchlo zotavia.

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.