V rubrike Blogy publikujeme články autorov a spolupracovníkov portálu Malacké pohľady (malackepohlady.sk). Články nemusia mať priamu väzbu na Malacky.

ZŠ Dr. J. Dérera v Malackách

Historické potulky Malackami v novej podobe

K letu v našom meste patria už desať rokov historické potulky Malackami. Tento rok nebude výnimkou, pričom organizátori pripravili zmenenú trasu a novú tému – medzivojnová architektúra v 20. storočí.

Čítať ďalej

Malacky opäť oslavovali prvý máj, zámocký park privítal rekordnú návštevnosť

Zahájenie letnej sezóny kaštieľa, stánky s jedlom či večerný koncert Alana Murina. Aj to bolo súčasťou 23. ročníka Prvomájových Malaciek. Podľa informácií od organizátorov by mohlo ísť o zatiaľ najväčšiu účasť, takmer 20-tisíc ľudí. Akcia na prvého mája prilákala ľudí nielen zo Záhoria.

Čítať ďalej

Zámok v Malackách sa pripravuje na letnú sezónu

Zámok v Malackách alebo Malacký kaštieľ bude od 1. mája do konca septembra opäť prístupný pre návštevníkov bez potreby objednania sa v predstihu. Letná sezóna sa začne v počas Prvomájových Malaciek a ako je už zvykom, na prelome septembra a októbra ju ukončí nočná prehliadka celého objektu. V máji a júni bude zámok otvorený cez víkendy, od júla dokonca šesť dní v týždni.

Čítať ďalej

Dovidenia! Alebo ako ukázať mladým ľuďom, že si majú zbaliť kufre

Onedlho budem mať 21 rokov. Mal som šancu hlasovať v troch rôznych voľbách a zatiaľ nemám pocit, že by niekoho zaujímal. Som mladý človek, celý život mám pred sebou. Ovládam jazyky, mám možnosť cestovať do zahraničia, vo svete by som sa nestratil. No zo Slovenska neodchádzam, tak ako niekoľko tisíc mojich rovesníkov. Chcem byť naďalej Slovákom. A vďačný mi je určite každý minister financií – dávam mu totiž peniaze do peňaženky. No inak ich nezaujímam. Nikto si ma nectí. Nechce mi dávať sociálne istoty, 13. výplaty z brigády. Prepáčte, mám vlak zadarmo. Ten vlak, ktorý mi mešká alebo nepríde vôbec. Za ne Vám ďakujem pekne.

Čítať ďalej

Tekuté piesky s Michalom Havranom

Zľahka nadväzujeme na naše otvorené diskusie a podcasty a prinášame nový formát Tekuté piesky – o pevnej zemi pod nohami. Našim prvým hosťom bude Michal Havran – teológ, spisovateľ a publicista.
Máme za to, že otvorená živá debata je zmysluplná, inšpiratívna a je nám vlastná.

Čítať ďalej

Mesto prijíma žiadosti o dotácie na rok 2024

Mesto Malacky v decembri zverejnilo výzvu o pre záujemcov o dotácie v zmysle VZN č. 2/2020 o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta v znení neskorších zmien. Lehota na podávanie žiadostí trvá do konca januára. Úspešní žiadatelia budú svoje projekty alebo činnosť v oblasti kultúry, športu, sociálnej oblasti atď. realizovať v priebehu roka 2024.

Čítať ďalej

V Sološnici majú novú vychádzkovú aplikáciu s audiosprievodcom

V roku 2021 sa skupina dobrovoľníkov z o.z. Materina dúška v Sološnici rozhodla zrealizovať vychádzky, ktoré budú sprevádzané nie len historickým výkladom, ale aj umeleckými zážitkami, ktoré by návštevníkom spomienku z vychádzky ešte zintenzívnili. Všetko sa vtedy podarilo a zostalo nám ľúto, že sa to skončilo. A najmä, že to nevideli „všetci“. Vtedy sme začali uvažovať nad aplikáciou, ktorá by zhromaždila všetky informácie a skúsenosti, ktoré sme na vychádzke získali. 

Čítať ďalej

Severínek na novom mieste

Pred pár dňami bola na Mierovom námestí umiestnená socha sv. Františka Xaverského, ľudovo Severínka. Z pôvodného miesta na križovatke, kde bola predtým približne 300 rokov, bola demontovaná koncom roka 2022. Podľa vtedajších plánov, ktoré boli predstavené verejnosti, sa socha mala presunúť na okraj námestia. Nakoniec sa dostala o kus ďalej, hlbšie do námestia. Pokúsim sa vysvetliť dôvody. 

Čítať ďalej

Zaostávajú Malacky v adaptácii na zmenu klímy?

Zmena klímy je svetovou témou už niekoľko rokov, no intenzita dôležitosti sa čoraz viac zvyšuje. Opatrenia na zmiernenie dopadov na Slovensku takmer vôbec nie sú prijímané na celoštátnej úrovni, avšak samosprávy majú najväčší dosah na zmenu a premenu miest a obcí na lepšie miesta pre život aj po klimatickej stránke. Mesto Malacky v ostatnom čase je modernizované – výstavba polyfunkčnej budovy v centre mesta, zimného štadióna, cyklotrás, ale aj plánovaná výstavba nového kultúrneho domu či obnova námestí. Medzi najväčšími projektami mesta však chýba plánovaná výstavba zelenej, resp. modrej infraštruktúry.

Čítať ďalej

Pálffyovský dub “bojuje” o titul Strom roka 2023

Zámocký park v Malackách bol založený v čase postavenia zámku, teda v prvej polovici 17. storočia. Takmer pred 400 rokmi. Neďaleko východného okraja sa nachádza dub letný, ktorý je podľa odborníkov o sto rokov starší ako samotný park. Aktuálne je zapojený do súťaže Strom roka 2023.

Čítať ďalej