Genius loci (28) – Lekáreň Friedrichovcov v Malackách
Dvojpodlažný dom lekárne a bytu Jána Friedricha na Záhoráckej ulici v Malackách je svedkom 140 rokov života mesta. V druhej polovici 19. storočia bol postavený ako dvojpodlažný moderný dom, aký v Malackách nemá obdobu. Dnes je skôr nenápadný. Patrí však medzi najvzácnejšie stavebné pamiatky Malaciek.
Príchod Friedrichovcov do Malaciek
Lekárnik Ján Friedrich pochádzal z Prahy. Absolvoval štúdium farmácie na Karlovej univerzite, následne prišiel do Malaciek, kde v roku 1874 ako 28-ročný kúpil lekáreň od lekárnika Jána Röhricha.
Lekáreň U uhorskej koruny bola pôvodne v dome pri Čiernom kláštore. Dlho tam nezostala a dom pri kláštore sa neskôr na viac ako sto rokov stal sídlom sporiteľne.
Stavba nového domu a lekárne
Hneď vzápätí sa Friedrich oženil. Na bývanie i prevádzku lekárne si vyhliadol si miesto na hlavnej ulici, približne oproti soche sv. Floriána. Bolo to rušnejšie miesto, na rozdiel od kláštora, ktorý bol na kraji mestečka. Podľa pozemkovej knihy z roku 1858 a podľa matrík z obdobia 1867-1870 bol vlastníkom domu Ján Prokop s manželkou Annou. Zrejme od neho Friedrich kúpil prízemný dom.
Dom mal tvar písmena L, podobne ako väčšina budov na ulici v tých časoch. V tom čase v okolí nebola poschodová budova, s výnimkou budovy hostinca (Bersón) oproti kláštoru.
So zmenou trendu začal práve Ján Friedrich. Starý dom nechal zbúrať a v roku 1878 začal so stavbou novej poschodovej budovy, ktorú projektoval staviteľ Hugo Zimmermann. Až približne o 20 rokov začali na ulici pomaly pribúdať dvojpodlažné stavby.
Na prízemí novej budovy bola lekáreň so zázemím a hore byt pre rodinu Friedrichovcov. Veľkoryso riešený byt pozostával z ôsmich izieb, ktoré boli rozmiestnené po obvode budovy. V strede vybudovali schodisko s liatinovým zábradlím.
Dom mal do ulice šesť okien, rovnaký počet okien bol zo strany dvora. Na prízemí pri pohľade z ulice bol vpravo prejazd a namiesto tretieho okna zľava boli vstupné dvere do lekárne.
Pred nimi bola zvýšená podesta so zábradlím, na ktorú sa zľava i sprava dalo vyjsť po štyroch schodíkoch. Podlaha na prízemí bola oproti terénu zdvihnutá asi o 60 centimetrov, preto mohli byť tesne nad terénom vetracie okienka do pivnice.
Časom sa úroveň okolitého terénu zvyšovala do takej miery, že dnes treba do prejazdu zostúpiť jedným schodíkom.
K domu patril veľký dvor a rozsiahla záhrada siahajúca až po dnešnú Kukučínovu ulicu. Stretol ju podobný osud ako záhrady okolitých domov. Dnes už záhrada neexistuje.
Vývoj lekárne Friedrichovcov v nasledujúcom období
Lekáreň Jána Friedricha sa stala známou snáď v celej monarchii. Nie kvôli budove, ale vďaka karpatským pilulkám a ďalším produktom, ktoré si Friedrich nechal patentovať a ktoré poštou distribuoval široko-ďaleko. Lekárnické povolanie sa v rodine dedilo – dvaja synovia Jána Friedricha Ján a Gejza boli tiež lekárnikmi a obaja viedli rodinnú lekáreň.
Existencia úspešného podniku skončila v zmenených pomeroch po 2. svetovej vojne. V roku 1950 bola lekáreň znárodnená. O dva roky neskôr bola rodina Gejzu Friedricha vysťahovaná do Lakšárskej Novej Vsi. V budove na Záhoráckej ulici však naďalej fungovala lekáreň.
Keď sa budova vrátila do rúk rodiny Friedrichovcov, na prízemí budovy naďalej pôsobila lekáreň. Friedrichovci prenajímali priestor, samotnú lekáreň neprevádzkovali. Existencia lekárne v budove skončila v roku 2008, keď ju nahradila iná prevádzka. Po 140 rokoch. V rukách rodiny zostala budova do roku 2018.
K rodine Friedrichovcov sa na našich stránkach vrátime. Niekedy sa bližšie pozrieme na ich hrob na starom cintoríne a tiež na legendárne friedrichovské liečivá.
Zdroje:
- Spomienky Gejzu Friedricha ml.
- Rodinný archív Friedrichovcov
- Macejka, Martin: Lekárne v Malackách do roku 1950. In: Malacky a okolie 9. História. Malacky, 2016
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!