V rubrike história sú zaradené články týkajúce sa minulosti Malaciek a regiónu Záhoria. Prípadne aj súčasnosti s väzbou na minulosť (historické objekty, osobnosti a podobne). Súčasťou tejto rubriky sú podkategórie Genius loci, Osobnosti, Pálffyovci, Pamiatky, Stroj času a iné.

Genius loci (36) – Sekcia

Jednou z nehnuteľných pamiatok mesta Malacky je aj vyše storočná budova na Radlinského ulici spätá so železnicou. Pôvodne bola sídlom niekdajšej Sekcie pre udržovanie trati, neskoršieho Odboru pre udržiavanie trate Malacky, dnes slúži ako bytový dom. Medzi staršou generáciou je dodnes zachované označenie objektu ako sekcia alebo na sekcii.

Čítať ďalej
Dr. Mór Lewin, podpis (Malacky)

Voľba rabína v Malackách v roku 1896

V novinách Pressburger Zeitung z konca 19. storočia sme našli zajímavú informáciu, ktorá je drobným príspevkom do prakticky neznámej histórie židovskej náboženskej obce v Malackách. Obsahom stručného článku bola kontroverzná voľba v poradí druhého malackého rabína, ktorým sa stal Dr. Mór Lewin.

Čítať ďalej
Pálffy-Daun

Predčasná smrť súrodencov z rodu Pálffy-Daun

Župan prešporskej stolice gróf Ferdinand Leopold Pálffy-Daun (* 1807) zo stupavskej línie Pálffyovcov sa 6. novembra 1832 oženil na českom zámku Jezeří (Eisenberg) s kňažnou Sidóniou Karolínou von Lobkowicz (* 1812). Ferdinand Leopold sa dožil úctyhodného veku 93 rokov – na rozdiel od svojich detí, ktorých väčšinu prežil.

Čítať ďalej
Mikuláš XIII. Pálffy

Knieža Mikuláš XIII. Pálffy – nekrológ

Pri prechádzaní archívov historických periodík natrafíme na množstvo zaujímavostí. Pri príležitosti výročia úmrtia Mikuláša XIII. Pálffyho, posledného člena rodu žijúceho v Malackách, sme sa rozhodli publikovať preklad nekrológu tohto šľachtica žijúceho od konca roku 1918 v Rakúsku. Nekrológ napísal gróf Rudolf van der Straten a publikoval ho Wiener Salonblatt viac ako dva týždne po smrti Pálffyho.

Čítať ďalej

Mierové plamene v Malackách

V uliciach Malaciek je zachovaných niekoľko zaujímavých sochárskych diel, ktoré vznikli v druhej polovici 20. storočia. Vzhľadom na umeleckú hodnotu, osoby autorov a vek stoja za zdokumentovanie a priblíženie verejnosti. Podobne, ako sa to deje v Bratislave a iných mestách. Pred časom sme sa venovali plastike Alexandra Trizuljaka, dnes sa pozrieme na plastiku známu ako Mierové plamene.

Čítať ďalej

Hlavný oltár v Čiernom kláštore

Vedeli ste, že hlavný oltár v malackom Čiernom kláštore – v kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie má už viac ako 300 rokov? Zabezpečili ho, podobne ako susedné bočné oltáre, Pálffyovci a posvätil viedenský arcibiskup, ktorý mal sídlo vo Veľkých Levároch.

Čítať ďalej

Prípad Alfreda Hujsu

V rámci série článkov Záhoráci v Amerike sa pozrieme na životné príbehy rodiny Alfreda Hujsu, ktorého predkovia pochádzali z Veľkých Levár a Malých Levár. Súčasťou článku je aj opis pozoruhodného výletu do New Yorku.

Čítať ďalej

Genius loci (35) – Hrádek

Jednou z najzaujímavejších stavieb v Malackách je poschodová budova na Rádku stojaca rovno oproti zámku. Napriek tomu, že jej časť prešla necitlivými zásahmi, iná časť si stále zachováva ducha pálffyovských čias. Keď do nej človek vstúpi, prenesie sa do minulosti – a takých domov je už v meste málo. Budova sa niekedy označovala ako Hrádek (súvislosť s názvom štvrte Rádek je zrejmá), dnes je medzi ľuďmi najčastejšie pomenovanie Liečivé rastliny

Čítať ďalej
Obecný dom, Malacky

Voľby v Malackách v roku 1923

Koncom roka 1923 boli v Malackách prvé komunálne voľby po vzniku Československa. Z informácií o predvolebnej kampani i z výsledkov volieb je zrejmé, že silné celoštátne strany ako agrárna a sociálnodemokratická strana nemali veľkú podporu, a naopak darilo sa ľudovej a komunistickej strane. V tých časoch nemali nezávislí kandidáti bez podpory politických strán veľkú šancu.

Čítať ďalej
Merešovci

Štefan a Júlia Merešovci

Dnes sa pozrieme na príbeh manželov Štefana Mereša z Trstenej a Júlie Zúbkovej z Malaciek, ktorí strávili časť života na začiatku 20. storočia v Spojených štátoch amerických, neskôr sa Merešovci usadili v Malackách, kde prevádzkovali až do polovice 20. storočia reštauráciu America. Dnes už historická budova stojí dodnes na Radlinského ulici.

Čítať ďalej